reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

8K w centrum uwagi na kongresie UHD

dodano: 2023-11-07 11:53 | aktualizacja: 2023-11-08 11:57
autor: Janusz Sulisz | źródło: 4K UHD Summit

4K HDR Summit 2023 Malaga 360px Coroczny kongres 4K UHD Summit w Maladze w Hiszpanii, który ma odbyć się w dniach 13-16 listopada br. ma pokazać, że 8K jest nadal bardzo ważnym tematem - przynajmniej dla fachowców. Niestety wydaje się, że dla widzów temat 8K delikatnie mówiąc umarł w Europie. Znikające testy 8K z satelitów nad Europą, mniej materiałów tworzonych w 8K, mimo taniejących ekranów 8K - wszystko to nie budzi zainteresowania konsumentów, którym wystarcza 4K, a nawet HD. Póki nadawcy, twórcy zawartości i producenci telewizorów 8K nie zainteresują widzów łatwiejszym dostępem do większej liczby materiałów wideo w 8K, to najlepsze intencje nie pomogą.

4ksummit.com
4K HDR summit 2023 Malaga 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Od poniedziałku 13 listopada w Maladze odbędzie się 9. edycja 4K HDR Summit, międzynarodowego spotkania, które zgromadzi przedstawicieli Ultra High Definition w telewizji i nowych technologii. Wydarzenie odbywa się w National Digital Content Pole w Maladze i potrwa do 16 listopada w formacie hybrydowym.

Konferencje 4K HDR Summit 2023 można śledzić za pośrednictwem „El Observatorio” firmy Medina Media Events. Na tej platformie uczestnicy będą mogli także planować spotkania wideo z innymi uczestnikami i prelegentami, a także uczestniczyć w ekskluzywnych demonstracjach online.

Jeśli chodzi o Igrzyska Olimpijskie, głównymi wyzwaniami technicznymi są sieci 8K i 5G.
Ponadto podczas kongresu w Maladze specjalny hołd zostanie złożony znakomitemu Manolo Romero Caneli, osobie referencyjnej w transmisjach olimpijskich i pierwszemu Europejczykowi, który znalazł się w Galerii sław olimpijskiej telewizji sportowej.

W czwartym i ostatnim dniu szczytu 4K HDR Summit weźmie udział szeroka reprezentacja niektórych z najważniejszych stowarzyszeń na scenie międzynarodowej:

  • Ian Nock, przewodniczący grupy roboczej Interop
  • Benjamin Schwarz, przewodniczący ds. komunikacji Ultra HD Forum
  • Tonio Di Stefano, prezes Ultra HD Forum Italy
  • Mike Fidler, dyrektor wykonawczy stowarzyszenia 8K Association
  • Michael Hoog, prezes UHD Alliance Promotions Group


Czwartego dnia szczególną rolę będą miały także treści w rozdzielczości 4K i 8K.
Ponad tysiąc godzin treści w rozdzielczości UHD, kontynent afrykański w rozdzielczości 8K i najbardziej odległy świat morski zaprezentują Prashant Chothani, dyrektor generalny Travelxp, Olivier Chiabodo, dyrektor generalny The Explorers i Karlos Simón, dyrektor generalny Karlos Simón Viajes y Expediciones .

Z drugiej strony stowarzyszenie UHD Spain przedstawi szczegóły transmisji na żywo koncertu w Królewskim Obserwatorium w Madrycie, wyprodukowanego w UHD przez 5G, a RTVA swoją platformę treści na żądanie Canal Sur Más. Fraunhofer pokaże dwa kolejne -generacja przypadków użycia audio. Swoje najnowsze rozwiązania 4K pokażą także amerykańska firma AJA i hiszpańska firma Sapec.

Chiny dominują w 8K, a Europa śpi?

Olivier Chiabodo, dyrektor generalny firmy The Explorers specjalizującej się w transmisjach związanych z podróżami i ochroną przyrody, a także prelegent podczas 4K UHD Summit w Maladze, spodziewa się, że w przyszłym roku Chiny wyprodukują kamerę o wysokiej rozdzielczości 8K, która będzie o 30 % tańsza niż obecnie.

Chiński boom na 8K jest rzeczywistością

Chiabodo twierdzi, że w Chinach działają już firmy pracujące z treściami UHD, a chiński boom na 8K jest rzeczywistością. Inna sprawa, że to chiński przemysł toruje drogę dla 8K, aby stać się światowym punktem odniesienia w branży.

- Współpracujemy z nimi od dłuższego czasu. W ciągu najbliższych 2-3 lat mogą być ekspertami w rozdzielczości 4K i 8K – zauważył Chiabodo.

The Explorers jest aktywnym członkiem Światowego Stowarzyszenia UHD w Chinach i na całym świecie.
Wraz ze wszystkimi swoimi członkami opracowuje nowy standard wysokiej jakości w rozdzielczości 4K i 8K, który będzie oprogramowaniem typu open source.

Standardy HDR Vivid i Audio Vivid będą prawdopodobnie w najbliższej przyszłości jednymi z najczęściej stosowanych na świecie, ze względu na swoją jakość oraz fakt, że są bezpłatne i mają otwarte oprogramowanie.

Chiabodo nie wyklucza, że ​​zaangażowanie chińskich inżynierów w projekty takie jak ten realizowany przez The Explorers doprowadzi ich do opracowania sprzętu o tych samych funkcjach, z których korzystają obecnie, ale w bardziej przystępnych cenach.

- Jestem pewien, że w 2024 roku dostępny będzie chińska kamera 8K tej samej jakości, co ta której używam, ale o 30 proc. tańsza – stwierdził.

Od pewnego czasu producenci zajmowali się nagrywaniem treści 8K, co zaprezentowali w edycji szczytu 4K HDR Summit w 2022 r.

- 8K to przyszłość – twierdzi Chiabodo.

- Za 5 do 10 lat będzie to format high-end, to najlepsza jakość, jaka istnieje dzisiaj.


Źródło: 4ksummit.com  4ksummit.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kanały 8K


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Supreme Twin UHD 4K 2xDVB-S2X

Octagon SF8008 Supreme Twin UHD 4K 2xDVB-S2X - odbiornik UHD...

569 zł Więcej...