13 września br. Eutelsat Communications poinformował, że Hot Bird 13F i Hot Bird 13G weszły do pełnej służby dla klientów komercyjnych. Satelity te, stacjonujące na flagowej pozycji orbitalnej Eutelsatu - 13°E, wzmacniają i poprawiają jakość sygnału około 900 kanałów telewizyjnych dostępnych dla ponad 160 mln gospodarstw domowych w Europie, Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. Z ważnych cech, Hot Bird 13F i 13G zapewniają też redundancję oraz ochronę uplinku.
Toys Films/Eutelsat/satkurier.pl
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Na satelitach Hot Bird jest 7 platform telewizyjnych premium. Wśród polskich klientów są to m.in. Cyfrowy Polsat (Polsat Box), CANAL+ i TVN Warner Bros. Discovery. Spośród około 900 kanałów na satelitach Hot Bird, 600 to kanały płatnej telewizji, a 300 kanały niekodowane (FTA). 500 kanałów to kanały HD lub UHD.
Dzięki wyjątkowemu ogólnoeuropejskiemu zasięgowi, w samej Europie Hot Bird dociera do 130 mln gospodarstw domowych. Satelity dystrybuują także kanały telewizyjne do 90 proc. operatorów telewizji kablowej i IPTV w Europie i regionie MENA, co czyni 13°E wiodącą pozycją dla telewizji DTH, telewizji kablowej, IPTV i naziemnej telewizji cyfrowej w regionie. Wraz z wejściem do służby satelitów Hot Bird 13F i 13G, trzy satelity Hot Bird 13B, 13C i 13E, dotychczas zlokalizowane na 13°E, czekają nowe misje (Hot Bird 13C zakończył pracę na 13°E już w czerwcu i aktualnie stacjonuje na 12,5°W, więc do migracji zostały jeszcze tylko 13B i 13E).
Zbudowane przez producenta Airbus Defence and Space satelity opierają się na platformie telekomunikacyjnej nowej generacji Eurostar Neo, opracowanej w ramach projektu partnerskiego ESA z Airbusem, mającego na celu wspieranie innowacji i konkurencyjności w europejskim przemyśle kosmicznym.
Na satelicie Hot Bird 13G znajduje się ładunek EGNOS GEO-4 należący do Agencji Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego (EUSPA). Ładunek ten, w pełni operacyjny od czerwca, umożliwia EUSPA świadczenie niezawodnych i bezpiecznych usług kosmicznych oraz zapewnia dodatkowe możliwości świadczenia usług wspomagania satelitarnego (SBAS) w Unii Europejskiej i poza nią, obsługując rosnącą liczbę użytkowników.
- Jesteśmy zachwyceni faktem, że satelity Eutelsat Hot Bird 13F i Hot Bird 13G są już w służbie. 13°E to jedna z wiodących pozycji orbitalnych Eutelsatu, która od 1983 roku przyczynia się do wzrostu oglądalności kanałów naszych nadawców. Satelita odgrywa integralną rolę w łańcuchu dostaw mediów, szczególnie w zakresie wspierania dostarczania najświeższych informacji i transmisji na żywo wydarzeń sportowych. Nasi klienci w Europie i regionie MENA mogą oczekiwać coraz lepszych usług dzięki tym dwóm nowym, potężnym satelitom
- powiedziała Laurence Delpy, General Manager for the Video Business Unit, Eutelsat.
- Obsługa zasobów orbitalnych dużej mocy w celu zapewnienia usług wideo jak największej liczbie osób jest jednym z filarów naszej działalności. Wraz z wejściem do służby tych dwóch nowych satelitów na historycznej pozycji dla Eutelsatu i flagowej pozycji dla Europy, Afryki Północnej i regionu MENA, zapewniamy naszym klientom ciągłą doskonałość operacyjną. Z dwoma ładunkami EGNOS na naszych satelitach, Eutelsat jest również dumny z ukończenia sieci GNSS dla naszego długoterminowego unijnego klienta i partnera EUSPA oraz z tego, że jest nieodłączny dla zdolności UE do świadczenia niezawodnych i bezpiecznych usług kosmicznych
- powiedziała Eva Berneke, Chief Executive Officer, Eutelsat.