reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Pierwsze obrazy hiperspektralne z polskiego satelity AI

dodano: 2024-04-17 13:45
autor: Janusz Sulisz | źródło: KP Labs

KP Labs logo 360px Polski satelita Intuition-1 dostarczył pierwsze obrazy powierzchni Ziemi, uzyskane przy użyciu rewolucyjnej technologii. Obrazy te zostały przetworzone na pokładzie satelity wyprodukowanego przez gliwicka firmę KP Labs, wykorzystując zaawansowane mechanizmy sztucznej inteligencji (AI).

KP Labs
Polski satelita KP Lab -Intuition-1 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Pierwsze obrazy hiperspektralne przetworzone przez pokładowego satelitę AI Intuition-1

Polskiego satelitę Intuition-1 wyprodukowała gliwicka firma KP Labs

Firma KP Labs przekazała pomyślne wykonanie pierwszych zdjęć hiperspektralnych przez satelitę Intuition-1, który zapewnia szczegółowe obserwacje obszaru równikowego. Ten rozwój i przetwarzanie danych na pokładzie wspierane przez sztuczną inteligencję podkreślają znaczny postęp w możliwościach obserwacji Ziemi, usprawniając analizę danych do różnych zastosowań naukowych i komercyjnych.  

W najnowszym postępie technologii kosmicznej uwaga skupiła się na udoskonalaniu możliwości przetwarzania danych na pokładzie, co stanowi obietnicę zwiększonej wydajności operacyjnej i skoku naprzód w zastosowaniach kosmicznych.​​​

Przypomnijmy, że satelita Intuition-1 został wyniesiony w listopadzie 2023 r. na pokładzie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX jest przykładem tego postępu poprzez płynne połączenie obrazowania hiperspektralnego z pokładową sztuczną inteligencją do przetwarzania danych. Stanowi to znaczący kamień milowy w technologii kosmicznej i ustanawia nowy standard dla przyszłych misji.  
 
Obrazowanie hiperspektralne KP Labs
Obrazowanie hiperspektralne  fot. KP Labs

Obrazowanie hiperspektralne to zaawansowana technika obrazowania

Obrazowanie hiperspektralne przechwytuje szeroką gamę światła w setkach pasm, znacznie przekraczając możliwości tradycyjnych systemów obrazowania. W przeciwieństwie do standardowych obrazów RGB, które wykorzystują trzy szerokie pasma (czerwony, zielony i niebieski), obrazowanie hiperspektralne gromadzi informacje w całym widmie elektromagnetycznym, dzieląc je na liczbę n strzałkowych pasm widmowych (czujnik Intuition-1 obejmuje 192 pasma), w tym długości fal niewidzialnych dla ludzkiego oka. Ten bogaty zbiór danych zapewnia szczegółową „sygnaturę widmową” materiałów na zdjęciu, umożliwiając precyzyjną identyfikację i analizę różnych substancji, typów roślinności, minerałów i innych materiałów na powierzchni Ziemi. 

Zastosowanie obrazowania hiperspektralnego obejmuje wiele dziedzin, oferując znaczące korzyści między innymi naukom o środowisku, rolnictwu, leśnictwie, górnictwu i oceanografii. Na przykład w rolnictwie obrazy hiperspektralne mogą pomóc w identyfikacji stresu upraw, optymalizacji zużycia wody i poprawie zarządzania glebą. W monitorowaniu środowiska technologia ta może wykrywać zmiany w ekosystemie, śledzić zanieczyszczenia i pomagać w zarządzaniu katastrofami. Kompleksowe dane zebrane za pomocą obrazowania hiperspektralnego mogą również odegrać kluczową rolę w eksploracji minerałów poprzez identyfikację określonego składu minerałów na dużych obszarach, pomagając w ten sposób w zarządzaniu zasobami i ich eksploatacji. 

Wbudowane w Intuition-1 przetwarzanie danych oznacza znaczącą zmianę, skracając czas i zasoby potrzebne do analizy zdjęć satelitarnych. Filtruje i przetwarza dane na orbicie, wysyłając na Ziemię jedynie niezbędne informacje, usprawniając w ten sposób wykorzystanie przepustowości i przyspieszając dostarczanie danych. Ta wydajna metoda zapewnia szybki dostęp do kluczowych danych osobom na miejscu. 

- Wykorzystując moduł przetwarzania danych Leopard (DPU) i algorytmy uczenia maszynowego, Intuition-1 może autonomicznie wykrywać, klasyfikować i analizować różne zjawiska powierzchniowe, poprawiając dokładność i przydatność dostarczanych danych. Ten najnowocześniejszy system, zaprojektowany w celu zwiększenia precyzji i przydatności gromadzonych danych, oznacza znaczny postęp w technologii kosmicznej opartej na sztucznej inteligencji . Zdolność Leoparda do niezależnego przeglądania ogromnych ilości danych i identyfikowania kluczowych informacji ma daleko idące konsekwencje dla zarządzania zasobami, badań nad klimatem i wysiłków na rzecz zrównoważonego rozwoju.

– wyjaśnia Michał Zachara, COO w KP Labs.  

- Opracowanie i pomyślne wdrożenie Intuition-1 to doskonałe osiągnięcie KP Labs. Zdolność Intuition-1 do autonomicznego przetwarzania i analizowania danych podczas orbitowania wokół Ziemi zmienia zasady gry. Świadczy to o naszym zaangażowaniu w precyzję i doskonałość w naszej dziedzinie. Nasza podróż od koncepcji do premiery była pełna wyzwań, możliwości uczenia się i chwil triumfu. Wyszliśmy naprzeciw nim z determinacją, dlatego ten projekt nie tylko dał nam ogromną wiedzę, ale także wzmocnił nasz zespół. Wierzymy, że innowacje, nad którymi obecnie pracujemy, będą w dalszym ciągu rewolucjonizować technologię kosmiczną i wyznaczać nowe standardy w branży

– podsumowuje. 


Źródło: kplabs.space 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 690 zł Więcej...

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

339 zł Więcej...