reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Amazon chce wymieniać swoje satelity co 7 lat

dodano: 2023-07-18 15:51 | aktualizacja: 2023-07-20 11:49
autor: Jan Borejko | źródło: Kuiper Space Internet

kuiper projekt amazon rakiety arianespace Amazon przygotowuje się do całkowitej wymiany 3236 satelitów w projekcie Kuiper Space Internet co 7 lat, choć na razie ten projekt nawet nie ruszył , bo pierwszy satelita ma trafić na orbitę w tym roku (jest znaczne opóźnienie). Amazon twierdzi, że dłuższa żywotność nie jest możliwa, biorąc pod uwagę ekstremalne warunki panujące w kosmosie.

Arianespace/Blue Origin/ULA
new glenn vulcan centaur ariane 6 arianespace ula Blue origin kuiper 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Przypomnijmy, że FCC wydała Amazonowi zgodę na rozmieszczenie 3236 satelitów na niskiej orbicie LEO.  Wdrożenie planowane jest w 5 fazach, a usługa internetowa zostanie uruchomiona po wystrzeleniu pierwszych 578 satelitów. Zgodnie z przyznaną licencją FCC Amazon jest zobowiązany do wystrzelenia i obsługi 50% swoich satelitów nie później niż do 30 lipca 2026 r., a pozostałych satelitów musi wystrzelić i obsługiwać nie później niż 30 lipca 2029 r.

Na razie realizacja projektu Kuipera nie przebiega tak jak zapowiadano, bo nie odbył się nawet start z testowymi satelitami.

Pierwotnie planowano wystrzelenie dwóch prototypowych satelitów „KuiperSat-1” i „KuiperSat-2” w 4. kwartale 2022 r. za pomocą rakiety RS1 firmy ABL Space Systems. 12 października 2022 r. Amazon zaktualizował ten plan, aby w połowie 2023 r. wystartować rakieta nośna ULA Vulcan Centaur. Start nie został wykonany, a nawet nie ma w żadnych wykazach startów.

5 kwietnia 2022 r. Amazon ogłosił ogromny zestaw umów na start z trzema operatorami startów na łącznie 83 starty w ciągu następnej dekady. Umowy przewidują wystrzelenie całej floty w momencie budowy 3236 satelitów i obejmują 18 startów europejskiej rakiety Ariane 6 [nowa rakieta Arianespace nie jest gotowa i nie wiadomo kiedy nastąpi pierwszy próbny start]. Dochodzi do tego 12 startów rakiety New Glenn firmy Blue Origin (z opcjami na 15 dodatkowych lotów) oraz 38 startów rakiety Vulcan firmy United Launch Alliance. Wszystkie trzy z tych średnich lub ciężkich rakiet nie odbyły jeszcze swojego pierwszego lotu. Najbliżej do startu rakiety Vulcan, ale sam projekt Kuipera jest mocno opóźniony. Wykonanie zaleceń FCC wydaje się niemożliwe do realizacji do 2026 r.


Najtańsze wersje terminali odbiorczych sygnału z satelitów Kuipera mają kosztować mniej niż 400 dol. dzięki opracowaniu własnych chipów. 

Dlaczego wymiana satelitów KuiperSat co 7 lat?

Z jednej strony powodem jest promieniowanie, na które elektronika w tej technologii jest narażona bez ochrony. Z drugiej strony występują stałe ekstremalne wahania temperatury: co 90 minut satelity najpierw na przemian nagrzewają się pod wpływem promieni słonecznych, a następnie szybko ochładzają. Amazon widzi też w regularnej wymianie relatywnie tanich satelitów szansę na ulepszenie sieci nowszymi technologiami. Nieużywane satelity powinny całkowicie spalić się, gdy wejdą w atmosferę.

Amazon chce już w 2024 roku zaopatrzyć pierwszych klientów testowych w Internet z kosmosu.

Do 2026 roku połowa z 3236 satelitów powinna znaleźć się na orbicie. Między innymi projekt Kuiper będzie konkurować z już działającą podobną usługą Starlink kosmicznej firmy SpaceX od technologicznego miliardera Elona Muska. Operacyjny jest też projekt OneWeb, w którym udziały ma satelitarny operator Eutelsat.

Wojna na Ukrainie zmieniła pogląd na telekomunikację.

Po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę klasyczne usługi telefonii komórkowej zostały szybko wyłączone, ale dostawa Internetu przez satelity Starlink nadal działała. I takie systemy są również trudne do wyłączenia, choć Rosjanie próbowali zwalczać lub unieszkodliwić usługi Starlinka - nie udało się.

Amazon nie widzi zagrożenia, że ​​nowe floty tysięcy satelitów zablokują przestrzeń na całym świecie, choć astronomowie już skarżą się na satelity Starlink na orbicie, że przeszkadzają im w pracy. W praktyce satelity internetowe są małe i oddalone od siebie o tysiące kilometrów, nawet jeśli na zdjęciach wygląda to na gęstą sieć. W kosmosie jest dużo miejsca.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Operatorzy sat


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

349 zł Więcej...

SAT Kurier - 7-8/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2022

12 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle G Google TV

Homatics Dongle G to odtwarzacz multimedialny 4K o kompaktowej konstrukcji...

279 zł Więcej...