Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Co ciekawe,
Rosja teraz zaczęła walkę o ekstradycję swojego obywatela, chcąc go aresztować zaocznie za nielegalny dostęp do prawnie chronionych informacji komputerowych i w ten sposób nie pozwolić na ekstradycję do USA. Rosyjskie MSW prześle odpowiednie dokumenty do Prokuratury Generalnej, która zwróci się do władz Kazachstanu z wnioskiem o jego ekstradycję. Prośba z Rosji może być rozpatrzona i uwzględniona w trybie priorytetowym, gdyż oskarżony może wyrazić zgodę na odesłanie do ojczyzny. Inna sprawa, co może wiedzieć były szef wydziału
FACCT (wcześniej część Group-IB na terenie Rosji), że Rosja obawia się jego ekstradycji do USA.
Rozstrzygnięcie kwestii ekstradycji do Stanów Zjednoczonych pociągnie za sobą długie postępowanie. Rosyjski konsul generalny w Kazachstanie zwrócił się już do lokalnych władz o powstrzymanie się od przyspieszonej ekstradycji Kislicyna do USA.
Nikita Kislitsin, który kierował magazynem
Hacker, został zaproszony do pracy w Group-IB przez jej założyciela Ilyę Sachkova jako specjalista od przeciwdziałania atakom hakerskim. Po aresztowaniu Ilji Saczkowa pod zarzutem zdrady (art. 275 kk) i zmian strukturalnych w firmie został szefem rozwoju biznesu bezpieczeństwa sieciowego, który w ostatnim czasie skutecznie odparł setki, jeśli nie tysiące interwencji w działaniach struktur rządowych i komercyjnych, a także osób fizycznych, w tym z zagranicy.
Od maja br. internauci w Rosji zaczęli aktywnie otrzymywać elektroniczne wezwania (instrukcje mobilizacyjne) zawierające wirusy komputerowe. Rosja twierdzi, że to sprawka... Kislitsina.
22 czerwca Nikita Kislitsin po przybyciu z Moskwy do stolicy Kazachstanu, został zatrzymany na wniosek władz USA. Konkretnie FBI zarzuca Nikicie Kislitsinowi, że już w 2012 roku wraz z innymi hakerami uzyskał dostęp do danych osobowych użytkowników portalu społecznościowego LinkedIn oraz serwerów Dropbox i Formspring. W rezultacie skradziono dane i hasła 117 milionów osób, które hakerzy wystawili na sprzedaż.
Jeden z uczestników kradzieży, Rosjanin
Jewgienij Nikulin, został zatrzymany w Pradze w październiku 2016 roku, a następnie poddany ekstradycji do USA. W 2020 roku sąd federalny dla Północnego Dystryktu Kalifornii, Ewgenij Nikulin, został skazany na 7 lat za cyberprzestępczość.
Co oczywiste zarówno FACCT, jak i Rosja twierdzi, że nie ma podstaw prawnych do zatrzymania Nikity Kislicyna na terytorium Kazachstanu.
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.