reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Koniec rozmów o fuzji SES - Intelsat

dodano: 2023-06-22 09:23
autor: Janusz Sulisz | źródło: SES/Intelsat

SES Intelsat operator satelitarny fuzja 360px Rozmowy o fuzji między dwoma największymi na świecie operatorami satelitarnymi, SES i Intelsat, dobiegły końca. Intelsat potwierdził, że umowa o wartości około 10 mld dol. jest już nieaktualna i że firma będzie teraz podążać w swoim strategicznym kierunku. Także SES 22 czerwca w krótkim komunikacie potwierdził, że ​​zakończył rozmowy na temat możliwego połączenia SES z Intelsatem. Przypomnijmy, że 29 marca SES poinformowała, że prowadzi rozmowy z Intelsatem i że nie ma żadnej pewności, że transakcja dojdzie do skutku. Obie firmy mają siedziby na terenie Luksemburga.

satkurier.pl
SES Intelsat operator satelitarny fuzja 2023 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

- Biorąc pod uwagę treść ostatnich dyskusji oraz fakt, że strony stowarzyszone w SES nie zgodziłyby się na pewne fundamentalne kwestie biznesowe ważne dla interesariuszy Intelsatu, Intelsat doszedł do wniosku, że połączenie w rzeczywistości nie stworzy wystarczającej wartości w porównaniu z Intelsatem podążającym w innym kierunku strategicznym - przekazał Intelsat w swoim publicznym komentarzu dla mediów.


Oba operatorzy rozmawiali o fuzji przez co najmniej 3 miesiące.

Zakończenie rozmów z Intelsatem może być główną przyczyną odejścia prezesa SES Steve'a Collara – po 20 latach pracy w SES – co ogłosił 12 czerwca. Steve Collar systematycznie mówił o potrzebie fuzji w branży operatorów satelitarnych i entuzjastycznie wspierał sprawę połączenia m.in. z Intelsatem.

Drugą wskazówką do zakończenia negocjacji był raport, że Intelsat rozważał dodanie 16 satelitów krążących wokół Ziemi (MEO) do swojej floty. Fuzja z operatorem SES, który ma już odpowiednią flotę satelitów MEO sprawiłaby, że zamówienie Intelsata stałoby się niepotrzebne.

Obserwatorzy rynku zauważyli jedno istotne zdanie: „... strony stowarzyszone w SES nie zgodziłyby się na pewne fundamentalne kwestie biznesowe ważne dla interesariuszy Intelsatu” co miałoby pokazać kto nie zgadzał się na tę fuzję, ale jest też druga opinia jakoby istniała pewna „niechęć rządu Luksemburga do zezwolenia na fuzję równych sobie operatorów".

Ta „fuzja równych sobie” wynika z tego, że państwo Luksemburg posiada znaczne udziały w spółce SES SA. Po drugiej stronie medalu głównym udziałowcem (niepublicznego) Intelsatu jest niemiecki gigant ubezpieczeniowy Allianz. Czyżby Luksemburg nie dogadał się z Allianzem?

Inna sprawa, że SES wciąż czeka na orzeczenie Sądu Apelacyjnego w Delaware w sprawie prowadzonej przeciwko Intelsatowi w związku z dochodami z pasma C.

Niestety nieuniknionym, ale ważnym elementem rozmów musiał być znaczący spadek akcji SES SA. W marcu, gdy zaczęły się te rozmowy , cena akcji SES SA wynosiła około 6,30 euro za akcję. Od tego czasu straciły znaczną część tej wartości i aktualnie (22 czerwca) kosztują 4,882 ​​euro za akcję. W pół roku to spadek o 21 proc. To nie jest najlepszy moment na połączenie, bo SES byłby niewątpliwie poszkodowaną stroną.


 

Źródło: ses.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Operatorzy sat


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 3-4/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2023

12 zł Więcej...

SAT Kurier - 7-8/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

349 zł Więcej...