reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BBC i British Airways wśród ofiar rosyjskich cyberataków

dodano: 2023-06-06 11:53
autor: Dr. Hack | źródło: BBC/RMF24.pl/Zellis.com

Zellis BBC czaszka piractwo atak komputerowy 360px BBC, British Airways, Boots i Aer Lingus (łącznie 8 firm) zostały dotknięte masowym atakiem hakerów z Rosji. Personel tych brytyjskich firm został ostrzeżony o włamaniu i kradzieży danych osobowych, w tym numerach ubezpieczenia, a także danych bankowych. Bezpośrednią ofiarą jest jednak firma Zellis, która zajmuje się obsługiwaniem płatności, m.in. pensji pracowników tych firm. Zellis korzysta z programu MOVEit, który realizuje transfer plików i pieniędzy. To do niego włamali się rosyjscy hakerzy. Na razie brak doniesień o żądaniu okupu lub kradzieży pieniędzy.

satkurier.pl
haker Conti ransomware piractwo rosja 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Włamanie zostało po raz pierwszy ujawnione w zeszłym tygodniu, kiedy amerykańska firma Progress Software poinformowała, że ​​hakerzy znaleźli sposób na włamanie się do narzędzia MOVEit Transfer

MOVEit to oprogramowanie przeznaczone do bezpiecznego przenoszenia poufnych plików, które jest popularne na całym świecie wśród większości klientów w Stanach Zjednoczonych. 


Amerykańska Agencja ds. Bezpieczeństwa Cybernetycznego i Infrastruktury wydała w czwartek 1 czerwca ostrzeżenie dla firm korzystających z MOVEit, polecając im pobrać poprawkę bezpieczeństwa, aby powstrzymać dalsze włamania.

Eksperci stwierdzili, że hakerzy prawdopodobnie będą próbowali wyłudzić pieniądze od firm, a nie od osób fizycznych.

Na razie nie upublicznione jeszcze żadnego żądania okupu. Oczekuje się, że hakerzy zaczną wysyłać e-maile do organizacji, których dotyczy problem, z żądaniem zapłaty. Prawdopodobnie zagrożą, że opublikują skradzione dane online, aby inni hakerzy mogli je przejrzeć.

Chociaż nie dokonano oficjalnego rozpoznania kto stoi za tym włamaniem, to Microsoft twierdzi, że odpowiedzialni za to hakerzy są powiązani z rosyjską grupą ransomware Cl0p, bo hakerzy używali podobnych technik do kradzieży danych i wyłudzania pieniędzy od ofiar.

Oświadczenie firmy Zellis

- Możemy potwierdzić, że ten globalny problem dotknął niewielką liczbę naszych klientów i aktywnie pracujemy nad ich wsparciem. Nie ma to wpływu na całe oprogramowanie należące do Zellis i nie ma powiązanych incydentów ani naruszeń bezpieczeństwa w żadnej innej części naszego majątku IT.

- Kiedy dowiedzieliśmy się o tym incydencie, podjęliśmy natychmiastowe działania, odłączając serwer korzystający z oprogramowania MOVEit i angażując eksperta zewnętrznego zespołu reagowania na incydenty związane z bezpieczeństwem, aby pomóc w analizie kryminalistycznej i bieżącym monitorowaniu. Powiadomiliśmy również ICO, DPC i NCSC w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Stosujemy solidne procesy bezpieczeństwa we wszystkich naszych usługach i wszystkie działają normalnie.

 

Źródło: bbc.com  zellis.com  techmonitor.ai

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ataki komputerowe


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

699 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

419 zł Więcej...