reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Top 10 krajów gdzie nasiliły się cyberataki

dodano: 2023-08-04 16:05 | aktualizacja: 2023-08-04 17:41
autor: HP | źródło: SurfShark

Surfshark cyberataki 360px W ostatnich latach wyjątkowo nasiliły się cyberataki - w 2. kwartale 2023 r. wyciekło 110,8 mln kont.  Do 2. kwartału 2023 r. liczba naruszeń bezpieczeństwa wzrosła na całym świecie o szokujące 156% od pierwszego kwartału - wynika z raportu opublikowanego przez serwis VPN SurfShark. Ponieważ hakowanie i wycieki zabezpieczeń stają się coraz bardziej rozpowszechnione, rośnie również tempo, w jakim dochodzi do naruszeń. Czy Polska jest w Top 10 krajów z wyciekami danych?

Surfshark
Top 10 najlepsze kraje most-breached Surfshark 2023 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

W 2. kwartale 2023 r. wyciekło ponad 110 mln kont [855 na minutę] tj, 2,6 razy więcej niż w 1. kwartale roku (43,2 mln.
Dla zobrazowania skali, w drugim kwartale co minutę dochodziło do 855 naruszeń kont w porównaniu do 334 kont na minutę w poprzednim kwartale.


Tymczasem kraje, które znajdowały się niżej na liście, takie jak Hiszpania, szybko przesuwają się na szczyt listy, a kraj ten z 5. miejsca w ostatnim kwartale trafił na 3. miejsce w drugim kwartale.

Polski brak w TOP 10!

Polski nie ma na liście Top 10 bez względu czy dotyczy to gęstości naruszeń czy też ogólnej liczby. I cale szczęście, co nie znaczy, że takich cyber ataków nie ma, szczególnie ze względu na wojnę w Ukrainie. Owszem czasami nie działa jakaś strona bankowa czy też rządowa i są trudności z zalogowaniem, ale nie jest źle!

Ameryka Północna i Europa błyskawicznie znalazły się na szczycie listy, a Azja znalazła się na 2. miejscu z liczbą 5,8 mln naruszonych kont w 2. kwartale.

W tym kwartale zaobserwowano niefortunną tendencję w wielu krajach, przy czym USA, Rosja, Hiszpania, Francja i Turcja odnotowały największą liczbę wycieków kontZ wyjątkiem Turcji, kraje te znalazły się również w pierwszej piątce krajów, w których doszło do najwięcej naruszeń w poprzednim kwartale.

Rankingi krajów nie są sortowane według liczby kont naruszonych dziennie, ponieważ dałoby to fałszywą narrację ze względu na gęstość zaludnienia w każdym kraju. Zamiast tego raport określa gęstość naruszeń, która koncentruje się na liczbie przejętych kont na 1000 mieszkańców. Daje to lepsze wyobrażenie o prawdopodobieństwie, że dotkniętych zostanie więcej osób w tym kraju.
 


Ciekawy przypadek: Finlandia

Jednym z ciekawszych przypadków jest Finlandia, która teoretycznie zajęła 4. miejsce z mniej niż 5000 naruszeń kont dziennie. Z populacją 5,5 mln ludzi, Finlandia wyprzedza kraj taki jak Turcja, która ucierpiała z ponad 30 000 włamań do kont, ale ma 84,78 mln mieszkańców.

Finlandia jest doskonałym przykładem, który podkreśla znaczenie uwzględnienia gęstości naruszeń. 
Pomimo tego, że Finlandia nie znajduje się w pierwszej piątce krajów pod względem liczby naruszonych kont, gęstość naruszeń dorównuje Hiszpanii, z 78 kontami, które wyciekły na 1000 osób. W 2. kwartale 2023 r. fińskie rachunki odnotowały wyciek na poziomie 4,7 tys. dziennie.

W tym kwartale Australia miała 5. miejsce pod względem gęstości naruszeń, z 72 ujawnionymi kontami na 1000 mieszkańców. Oznaczało to znaczny wzrost w stosunku do 7 kont, które wyciekły na 1000 mieszkańców w poprzednim kwartale. W rezultacie, mimo że Australia nie plasowała się w czołówce krajów pod względem liczby naruszeń, jej mieszkańcy wciąż byli narażeni na poważne konsekwencje naruszeń danych.

Wysokim zagęszczeniem naruszeń danych wyróżniały się dwa kraje: USA i Rosja. 

USA odnotowały najwyższą gęstość naruszeń w 2. kwartale, gdzie na 1000 Amerykanów wyciekło 147 kont. Liczba ta wzrosła z 16 kont na 1000 osób w poprzednim kwartale. Rosja, która w 1. kwartale miała gęstość naruszeń na poziomie 47 na 1000 mieszkańców, zwiększyła ponad dwukrotnie tę liczbę w ciągu 3 miesięcy drugiego kwartału, do 106.

Kraje z największą liczbą naruszeń w 2. kwartale 2023 r

5 krajów o największej liczbie naruszeń odpowiada za około 68% wszystkich naruszeń kont w 2. kwartale 2023 roku.

Top 10 krajów z cyberatakami:

1. USA
2. Rosja
3. Hiszpania
4. Francja
5. Turcja
6. Australia
7. Indie
8. Włochy
9. Wielka Brytania
10. Brazylia

USA [wzrost]
Gęstość naruszenia: 147
Włamania na konta dziennie: 547 508

W czerwcu amerykańskie agencje rządowe stały się celem globalnego cyberataku, który prawdopodobnie został przeprowadzony przez Rosję. Gang ransomware, Clop, był rzekomo odpowiedzialny za włamanie, które prawdopodobnie wymierzone było również w kilkaset firm i organizacji w całych Stanach Zjednoczonych

Cyberatak dotknął szeroko stosowane oprogramowanie MOVEit, które firmy wykorzystują do przesyłania plików zawierających poufne dane. Dyrektor CISA Jen Easterly powiedziała dziennikarzom, że w wyniku naruszenia nie było żadnych „znaczących skutków” dla federalnych agencji cywilnych. MOVEit powiedział, że szybko przeniósł swoje oprogramowanie Cloud do trybu offline, aby naprawić lukę, która umożliwiła rosyjskim hakerom uzyskanie dostępu.

Tajwan [spadek]

Tajwan odnotował znaczny spadek liczby zhakowanych kont. 
W poprzednim kwartale Tajwan miał 4 mln naruszeń kont i był trzeci pod względem liczby naruszeń [Chiny?]. W ciągu ostatnich 3 miesięcy liczba ta spadła o prawie 100% do zaledwie 17,9 tys.

 


Źródło: surfshark.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ataki komputerowe


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

129 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

239 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

349 zł Więcej...