reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Reportaż o Habsburgach na kanale TVP Polonia

dodano: 2023-05-31 08:27
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP

30 lat TVP Polonia W środę, 31 maja br. o godz. 17:20 na kanale TVP Polonia wyemitowany zostanie premierowo polski reportaż „Alicja i Karol. Moi rodzice, Habsburgowie”, którego reżyserką jest Paulina Drażba, opowiadający o polskich losach rodziny Habsburgów, a którego bohaterką jest Renata Habsburg Lorena de Zulueta. - To pełna emocji lekcja historii - opowieść najmłodszej córki Habsburgów, Renaty Habsburg, złożona z okruchów prywatnych wspomnień, fotografii, listów i pamiętników - zapowiada nadawca. W reportażu nie zabraknie wypowiedzi ekspertów i mówców - profesora Andrzeja Przyłębskiego, profesora Pawła Skibińskiego oraz mecenasa Krzysztofa Góralczyka, pełnomocnika rodziny Habsburgów.

TVP Polonia


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jak zapowiada nadawca, reportaż jest wielowarstwową opowieścią o prawdziwych ludziach, którzy mieszkali w Żywcu. Byli patriotami, ale przede wszystkim - Alicją i Karolem. Arcyksiążę Karol był człowiekiem honoru oficerskiego i cywilnej odwagi, a jego żona Alicja - Szwedką, która - według raportów Geheime Staatspolizei (Gestapo) - była „zawziętą Polką”. Reportaż przybliża zarówno życiorysy tych postaci, jak również ich odwagę, patriotyzm i zasługi dla Polski.

- Podróż śladami Habsburgów Żywieckich rozpoczęliśmy trochę przewrotnie, bo w Madrycie

- mówi Paulina Drażba.


Dodaje, że to właśnie tam od lat mieszka księżna Renata, najmłodsza córka arcyksiężnej Alicji i arcyksięcia Karola Olbrachta, ostatnia polska Habsburżanka.

- Kobieta niezwykła, która ma dziś 92 lata, pięknie mówi po polsku, jest wielką patriotką, a jej życie to gotowy scenariusz na kolejną filmową podróż. Jej najpiękniejsze wspomnienia związane z rodzicami to oczywiście dzieciństwo, spędzone w rodzinnym Żywcu, więc nie mogło nas tam zabraknąć. To miejsce wraca w rodzinnych opowieściach, wspomnieniach i podróżach. Stary Zamek, Nowy Zamek, piękny park Habsburgów - to tam księżna Renata bawiła się ze swoim rodzeństwem, tam jako dorosła kobieta wracała ze swoimi dziećmi. W reportażu „Alicja i Karol. Moi rodzice, Habsburgowie” podążamy śladami tej niezwykłej rodzinnej historii. To opowieść o niesamowitych ludziach, którzy choć nie byli Polakami, to Polskę wybrali na swoją ojczyznę

- opowiada Paulina Drażba.


W czwartek, 11 maja 2023 roku, w ambasadzie Polski w Madrycie, minister Jan Dziedziczak, pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą, przekazał przyznane przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę odznaczenia - dla Karola Olbrachta Habsburga, który pośmiertnie otrzymał „Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski”, oraz dla Alicji Ankarcrona Habsburg, która pośmiertnie otrzymała „Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski”. Odznaczenia odebrała, mieszkająca w Madrycie, córka Alicji i Karola Olbrachta, Renata - żona hiszpańskiego ambasadora Eduarda de Zuluety Dato, krewna króla Hiszpanii Felipe VI i ostatnia polska Habsburżanka.
 
Renata Habsburg Lorena de Zulueta i Paulina Drażba w programie „Alicja i Karol. Moi rodzice, Habsburgowie”, foto: TVP
Renata Habsburg Lorena de Zulueta i Paulina Drażba w programie „Alicja i Karol. Moi rodzice, Habsburgowie”, foto: TVP


„Alicja i Karol. Moi rodzice, Habsburgowie” - emisja w środę, 31 maja 2023 roku o godz. 17:20 na kanale TVP Polonia.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

349 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

99 zł Więcej...