reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Ataki DDoS na linii Ukraina/Polska vs Rosja

dodano: 2023-02-28 15:08 | aktualizacja: 2023-03-01 12:35
autor: Dr. Hack | źródło: kommersant/rmf24.pl/cyberdefence24.pl

Rosja haker wirus Duże zamieszanie powstało w związku z brakiem działania portalu podatki.gov.pl. We wtorek RMF24, jako jeden z pierwszych podał, że za awarią strony podatki.gov.pl stoją hakerzy rosyjscy. Sytuacja budziła niepokój opinii publicznej, ponieważ dane polskich podatników mogły być zagrożone. Strona rządowa początkowo zdementowała informacje o ataku DDoS ze strony Rosjan i zapewniła, że nie doszło do wycieku danych: „ ...przerwa w działaniu portalu podatki.gov.pl wynikała z błędu technicznego i nie była wynikiem ataku hakerskiego" – podało biuro prasowe resortu finansów. Okazuje się, że jednak był to atak hakerów z Rosji - tak twierdził Janusz Cieszyński na antenie Polsatu. Rosyjskie strony też są atakowane, ale nie wiadomo kto to czyni - należy podejrzewać ukraińskich hakerów.

satkurier.pl
haker Conti ransomware piractwo rosja 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Atak DDoS na urząd celny  w Rosji
Zewnętrzne służby informacyjne Federalnej Służby Celnej (FTS) Rosji zostały poddane atakom DDoS, poinformował kanał Telegram.  Ataki wpłynęły na pracę operatorów informacyjnych świadczących usługi na rzecz uczestników zagranicznej działalności gospodarczej w zakresie przekazywania informacji organom celnym Federacji Rosji.

Służba prasowa Federalnej Służby Celnej poinformowała również, że firma Alta-Soft (świadcząca usługi informacyjne dla zgłaszających i uczestników zagranicznej działalności gospodarczej) została poddana atakowi DDoS. W firmie wystąpiły awarie w elektronicznym systemie deklaracji.

W 2022 roku dramatycznie wzrosła liczba cyberataków na rosyjską infrastrukturę IT.
Przyczyną masowych cyberataków był początek ataku Rosji na Ukrainę. Tylko od 1 do 5 marca 2022 roku liczba ataków na rosyjskie systemy informatyczne była trzykrotnie wyższa niż w lutym 2021 roku.

W lutym rosyjska firma Kaspersky Lab odparła „4,5 razy więcej ataków DDoS niż w tym samym okresie w 2021 r., przy czym ponad 60% z nich miało miejsce w dniach 24–28 lutego”. Najczęściej ofiarami padały rosyjskie struktury państwowe: Rosavia, Federalna Służba Antymonopolowa, Ministerstwo Kultury, Ministerstwo Transformacji Cyfrowej, Roskomnadzor, rząd w Moskwie i inne.

Trwa wojenka między Ukrainą i Rosją na poziomie cyberbezpieczeństwa, w tym najwięcej jest ataków DDoS i ataków na media (radio i TV) - cierpią też podmioty z Polski, oraz innych krajów UE, a także USA i Kanady.

Źródło: rmf24.pl  cyberdefence24.pl  rmf24.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ataki komputerowe


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

179 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 GIP Box Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki GIP dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

439 zł Więcej...