reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

BLOG: Po co komu TVP Regionalna na 3. kanale?

dodano: 2022-06-23 22:00 | aktualizacja: 2022-06-24 01:21
autor: Janusz Sulisz | źródło: Wp.pl/kultura.onet.pl

pilot TVP3 Warszawa TVP Kurski satkurier pl 360px Prezes Telewizji Polskiej bardzo chciałby wzmocnić pozycję regionalnych stacji TVP3, ale pomysły jakie miewa zwykle są delikatnie mówiąc nietrafione. Bo najpierw subtelnie „zniszczono", albo inaczej „zdołowano" regionalne kanały TVP3, głównie nadmiernym politycznym nadzorem i finansowo, ale podkradano też dziennikarzy i ograniczano je, zamiast dofinansować w ramach potrzebnych zmian technologicznych i programowych. Delikatnie mówiąc „regiony" nic nie mogły bez wiedzy Woronicza 17, a teraz chce się je wzmacniać i to jakim sposobem? Wymuszając to przy pomocy niby prawa, by TVP3 znalazła się na kanale nr 3 w platformach, kablówkach i wszędzie. Ale czy to coś da skoro nie idzie za tym jakość: ta programowa, technologiczna, nie mówiąc o dziennikarskiej?

satkurier.pl
pilot TVP3 Warszawa TVP Kurski satkurier pl 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Nie pamiętam kiedy oglądałem krakowską „Kronikę" w TVP Kraków... i „Dziennik Regionów w TVP Warszawa.
Kiedyś to na „Kronikę" się czekało, ale kiedy to było - będzie jakieś 7 lat temu? Zapytałem o to wiele osób i prawie nikt nie ogląda już TVP3 (niezbyt ważne której wersji) - co się stało? Niestety, ale powoli przy okazji centralizacji i różnych sposobików sama Telewizja Polska chyba  doprowadziła do tego, że TVP Regionalna straciła na własne życzenie oraz dzięki mocy tejże wszechmocnej centrali na Woronicza: straciła własny region, widzów, najlepszych i niezależnych dziennikarzy, reklamy (oprócz tych od spółek państwowych). 

Kiedyś regionalna TVP coś znaczyła, choć była zaniedbana technicznie, bo cała kasa zawsze szła na Woronicza. Jak ktoś tam zechciał coś zrobić w regionie to kasa szła tam, gdzie chciał jakiś bonzo z Warszawy i było super. Nie umiano jednak wyznaczyć TVP3 w danym regionie do pewnych samodzielnych działań, np. TVP Kraków to kultura i teatr itd, TVP Szczecin to morze i bliskość Niemiec, TVP Gdańsk to Kaszuby, TVP Katowice to Śląsk, itd.- powstawałyby różne i niezależne programy do wykorzystania w stolycy. Zrobiono na odwrót: wytyczanie zadań i centralizacja, a to zawsze szkodzi tym na górze.

Zamiast tego to Woronicza i jedynie słuszny jej wódz, jak za komuny, mógł zdecydować gdzie będzie Sylwester dla mas, oczywiście z muzyką disco polo na topie. OK, podoba nam się Zakopane (tzn. wodzowi i jego wybrance!), to niech będzie Sylwek w zakopcu, choć to poroniony pomysł i nawet każdy baca to wie, choć „dutki od warsawki weźmie, bo cemu ni?"

I tak to się kręci i pytanie brzmi tak: jak to się stało, że dawniej , kiedy nie było słynnych 2 mld zł rocznie TVP Regionalna była dużo lepiej postrzegana i faktycznie oglądana?

Według kolejki: Kronika, Wydarzenia, Fakty i Wiadomości
(teraz te programy z przodu i z tyłu poniekąd same się „wycięły"). No bo co z tego, że są teraz te 2 miliardy zeta z sufitu (plus abonament RTV i reklamy), a tu taki klops? TVP3 nikt jakoś nie chce oglądać? Toż to niemożliwe jest?

Przycisk nr 3 na pilocie to tylko TVP3!
Chyba dlatego prezes TVP - Jacek Kurski zapowiedział z dumą, że będzie „programował" piloty telewizorów i dekoderów w polskich domach. Ma być tak: „pod przyciskiem z trójką" ma być program regionalny TVP3 i basta.

Prezes bohaterem - jak zwykle! Chwała mu!
W niedzielę 19 czerwca bohaterem programu „Gość Wiadomości" był sam prezes TVP - Jacek Kurski (parcie na szkło ma nieprawdopodobne!). Co prawda, głównym tematem rozmowy był festiwal „piosenki" w Opolu, bo prezes zachwycał się tym, ile widzów oglądało transmisje festiwalowych koncertów i wskazywał swoje muzyczne fascynacje, jakby to kogoś interesowało. Oglądalności programów i kanałów TVP już dawno nikt z poważnych mediów nie publikuje, aby się nie narazić na śmieszność w oczach innych mediów, ale na Woronicza chyba do nikogo to nie dociera. Owszem, co dobre w Telewizji Polskiej to zawsze dobre: kultura, sport - super, oglądalność i info - stop - może tak jak paski na TVP Info!

Przejmowanie pilotów Polaków
Okazało się, że ważniejszy jest zupełnie inny wątek - Kurski zapowiedział pewnego rodzaju „przejęcie" pilotów w domach Polaków. Mówił o tym, że podobno rząd pracuje nad przepisami, za sprawą których będzie mógł administracyjnie decydować o tym, że w całej Polsce kanał TVP3 będzie pod trójką. I to podobno ma stanowić o odrodzeniu się TVP Regionalnej. Szczerze: wątpię i to bardzo!

Ratunek dla „ginących" ośrodków regionalnych TVP?
Naprawdę? Na początku nie mogłem uwierzyć w to słyszałem i czytałem, bo podobno ośrodki regionalne (TVP3) „stały się sferą zaprogramowanego zaniedbania i (...) upadku". Ale potem TVP pod jego władzą z tego upadku jakoby się czy też je podniosła - tego nie umiem rozpoznać swoją ponad 30-letnią wiedzą medialną. Wspomniał to prezes w tym kontekście o 400 mln zł wydanych na funkcjonowanie 16 ośrodków regionalnych TVP. Toż efekt jest dramatycznie zły! Odpowiedź: „nie pamiętam kiedy oglądałem Kronikę" - ciągle jest w moich uszach!

Prezes twierdzi, że w wielu miastach wojewódzkich np. w Rzeszowie czy Szczecinie „pod trójką" można oglądać tylko programy regionalnego ośrodka w Warszawie (TVP Warszawa). I dlatego zamierza domagać się powszechnego i adekwatnego pod względem geograficznym dostępu do ośrodków regionalnych TVP.

I to śmieszne jest poniekąd, bo Telewizja Polska ma wszystko w rękach:
  • MUX TVP w DVB-T - przedłużona emisja w starym standardzie nie wiem po co?! Plotki mówią o względach politycznych, a zrobiły się tylko problemy techniczne na poziomie telewizorów i dekoderów
  • MUX TVP w HD w DVB-T2 i ten kierunek jest najlepszy, włącznie z wprowadzeniem tam TVP Kultura2, TVP ABC2 czy TVP Historia2 równolegle z HbbTV
  • HbbTV, które przez czyjąś głupotę raczkuje - to porażka z wprowadzaniem na siłę jedynie słusznych tunerów DVB-T2 z HbbTV (chciano badać oglądalność i nie wyszło?)
  • dlaczego tylko TVP Warszawa z satelity? - nikt tego w regionach nie ogląda, bo po co? a gdzie reszta TVP3 z satelity i to w HD?
  • kanał TVP w 4K nadal w marzeniach... porażka „publicznej" finansowanej 2 miliardami - tu widzowie mówią tak: „zamiast ogórek lepiej TVP w 4K!"
  • czas na kanał TVP Sport2 lub ożywienie umarłego TVP HD, który stał się nijaki i pomijany w ramówkach

Jacek Kurski [prezes] planując nr 3 dla TVP3 na pilocie, miał się powoływać na unijne prawo, a dokładniej Europejski Kodeks Łączności Elektronicznej, w którym znajduje się zapis o „transmisji obowiązkowej" treści, w tym kanałów telewizyjnych, które mają służyć „interesowi polityki publicznej". Daje to pewne możliwości wymogu od nadawców transmitowania konkretnych kanałów telewizyjnych, prawnie trzeba jedynie dodać ich miejsce na liście. Dodajmy tu, że w świadomości ludzkiej nr 3 na liście czy na pilocie najczęściej zajmuje TVP Info, to prezes będzie się musiał tu zdecydować co będzie ważniejsze: paski na TVP Info czy jakaś tam... TVP Regionalna?

Ustalmy co mówią prawnicy!
Na pewno nie ma możliwości, by nakazać programowanie pilotów w telewizorach tak, by pod „trójką" było TVP 3. Co najwyżej można nakazać produkcję pilotów z dedykowanym przyciskiem do aplikacji TVP, jak często robią producenci telewizorów np. z aplikacjami Netflix, ale za to trzeba zapłacić, a nie wymuszać!

Medioznawcy i prawnicy potwierdzili, że „kurska ustawka na pilocie" wcale nie jest taka prosta i wręcz niemożliwa.

- Na gruncie dzisiejszego stanu prawnego to nadal nie jest możliwe. Jeśli chodzi o ułożenia kolejności kanałów, każdy operator ma prawo samodzielnie podejmować takie decyzje, które są dla niego najkorzystniejsze z biznesowego punktu widzenia

- potwierdził w rozmowie z Wirtualną Polską Juliusz Braun.

Zasada must carry jest już wpisana do polskich przepisów powiedział w rozmowie z WP.pl prof. Jędrzej Skrzypczak, prawnik i medioznawca, specjalista w dziedzinie prawa dotyczącego mediów. Wiadomo, że rewolucji na tym polu nie będzie:

- A już na pewno nie taka, która polegałaby na tym, że prezes TVP będzie decydował, co będzie pod poszczególnymi guzikami na pilotach w polskich domach.

Jak to jest w platformach, kablówkach i DVB-T2?
Tu trzeba wyjaśnić prezesowi jak to jest w praktyce, bo chyba nie zna zasad rynku i „lekko się odkleił" od tego jak to jest w domach Polaków. I tego w zasadzie nie uda mu się zmienić, ale może próbować! Tu decydują: operatorzy, Polacy i instalatorzy - w tej kolejności, ale prezesa tu  raczej nie uwzględniono. Trzeba też dodać, że za dobre miejsce w EPG dekoderów w wielkich platformach na świecie płaci się i to sporo! Są specjalne umowy, odpowiedni stawki za tzw. „półkowe", np. w platformach Sky, żeby nie powiedzieć, że „kanałowe".

Platforma Polsat Box
W największej polskiej platformie satelitarnej Polsat Box (vel Cyfrowy Polsat) kanały TVP1 i TVP2 w HD są w EPG dekoderów odpowiednio na pozycjach 3 i 4 oraz zduplikowane na 113 i 114. TVP Info HD jest na pozycji 65 między dwoma Polsatami News, a TVP3 (Warszawa) w SD jest dopiero na kanale 68 zaraz za... TV Republiką! To może tu prezes powalczy o to lepsze miejsce, choćby przed Republiką(?), co i tak będzie miało średnie znaczenie na to co zrobi przeciętny Kowalski.

CANAL+ Polska
Stacje TVP1 i TVP2 kiedyś dawno temu były w dekoderach n/nc+ na 1 i 2 pozycji w EPG. Po tym jak je przeniesiono na kanały 11 i 12 zrobiło się wielkie zamieszanie, ale w końcu abonenci się przyzwyczaili. Tak zostało w dekoderach CANAL+ Polska, bo na nr 1 jest TVN. TVP INFO HD jest na kanale 15, a TVP3 (Warszawa) dopiero na 88 kanale (między TVS i Fokus TV HD). To świetna pozycja, bo łatwiej jest nacisnąć 2 razy na 8 niż jakieś inne cyfry. Z tego korzysta Polsat News, który został przecież przeniesiony z kanału 21 na 44 kanał w EPG dekoderów, bo łatwiej wcisnąć szybko 4 i 4 i niż 2 i 1.

Orange IPTV
Jedynie tutaj TVP1 i TVP2 są kanałach 1 i 2, a na trójce jest TVN (to już pewnie woła o pomstę do nieba!). TVP3 (Warszawa) jest dopiero na kanale 25, zaraz za TVP Info HD (24), ale przed Wydarzeniami 24 HD i Polsat News HD.

UPC (dekodery Horizon)
Tu także UPC umieściło TVP1 i TVP2 na jedynie słusznych pozycjach 1 i 2, potem jest Polsat na kanale 3. TVP INFO HD jest na 21, a TVP3 na kanale 22 tuż przed TVN24 na kanale 23, czyli dla Telewizji Polskiej jest idealnie.

UPC (dekodery Mediabox)
Tu TVP3 (Warszawa) jest dopiero kanale 320, między TVP Info HD i Polsat News HD, ale TVP1 i TVP2 są odpowiednio na kanale 1 i 2. To chyba najodleglejsza pozycja kanały TVP3.

Netia
Tu na pozycjach 1 i 2 są stacje Polsat HD i Polsat 2 HD, a 3. kanale jest TVN HD. Stacje TVP1 HD i TVP2 HD są dopiero na 7i 8. kanale. TVP INFO HD jest dopiero na 182. pozycji między dwoma Polsatami News i Wydarzeniami 24. Za to TV3 (Warszawa) jest dopiero na kanale 269.

Odbiorniki Linux
Listy na odbiornikach Linux są ładowane przez tych, którzy je wykonują prywatnie - są publikowane dla użytkowników w sieci, więc różnie to bywa, ale zwykle na kanałach 1 i 2 są TVP i TVP2 (ew. na listach w poszczególnych platformach wg tego jak listy są w ich dekoderach). Niestety tu także TVP3 zwykle ma odległą pozycję, bo TVP3 (Warszawa) ma średnie zainteresowanie w rozdzielczości SD. Na takich listach TVP INFO HD jest na 3. kanale, ale widziałem listy, gdzie ten kanał był tylko na liście ogólnej - z list platform go po prostu wycięto mimo, że jest FTA. Można go dodać indywidualnie, ale to świadczy jak przez rynek tv-sat traktowany jest ten „paskowy" kanał informacyjny. TVP3 jest zbyt słabym kanałem na poziomie MPEG-4/SD, więc to od Telewizji Polskiej zależy jak jakościowo potrafi „podnieść" ten kanał - czas na HD i wielu regionalnych wersjach - bierze się 2 mld zł to czas na emisję 16 stacji TVP3 w HD/HEVC z satelity i to chyba powinno być główne zajęcie prezesa (oprócz uwielbienia zakopca i disco polo).

Multipleksy w DVB-T/T2
Tu chyba sprawa jest najprostsza, bo tzw. LCN (Logical Channel Number), to w tłumaczeniu z języka angielskiego logiczny numer kanału. To ten identyfikator definiuje kolejność kanałów na liście w odbiorniku naziemnej telewizji cyfrowej (NTC). LCN nadawany jest poszczególnym kanałom w strumieniu DVB-T/MPEG-4 i DVB-T2/HEVC przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Celem jest zapewnienie sprawnego funkcjonowania NTC w Polsce i ułatwienie odbiorcy poruszania się po dostępnych usługach telewizyjnych.

Tu wg LCN TVP1 jest na pozycji 1, TVP2 na pozycji 2, a TVP3 odpowiednio dla danego regionu na pozycji 3.
TVP3 Warszawa w testach DVB-T2 dopiero na 84 kanale. TVP Info na 34. pozycji!

W odbiornikach naziemnej telewizji cyfrowej warto odróżnić od siebie dwie kwestie związane z LCN.
Pierwsza to numeracja LCN, a druga to sortowanie według LCN. Gdy numeracja LCN jest włączona, wówczas obok nazwy kanału na liście w odbiorniku wyświetlany jest numer nadany przez KRRiT (może być inny od rzeczywistej pozycji na liście w odbiorniku), natomiast gdy numeracja LCN jest wyłączona, kanały są numerowane w kolejności rosnącej.

Dodajmy na koniec, że żadne urzędowe rozporządzenia i ustawki nie zmienią przyzwyczajeń Polaków, co do telewizji, a wszelkie monopole i tak kończą się dość przykro. Nie pomoże też pozostawianie multipleksu TVP w DVB-T/MPEG-4 -, bo technicznie nie radzą sobie z tym telewizory, dekodery i widzowie. Wszystko to więcej zaszkodzi niż pomoże TVP - nie mówiąc o władzy.

PS. Należy dodać, że mam pełny szacunek dla pracy ośrodków TVP Regionalnej i ogólnie dla Telewizji Polskiej w wielu naprawdę fajnych aspektach i wiadomo jakich - tego nie trzeba tłumaczyć. 

Źródło: teleshow.wp.pl  komputerswiat.pl  onet.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Janusz Sulisz


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

629 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 690 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K + Tuner DVB-T2 na USB

Homatics BOX R z adapterem DVB-T2 na USB-C to dobry...

429 zł Więcej...