reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Co to jest LCN i jak się go włącza?

dodano: 2022-06-09 13:57 | aktualizacja: 2022-06-23 22:01
autor: Anita Kaźmierska | źródło: satkurier.pl

LCN LCN, czyli Logical Channel Number, to w tłumaczeniu z języka angielskiego logiczny numer kanału. Identyfikator ten definiuje kolejność kanałów na liście w odbiorniku telewizji naziemnej. LCN nadawany jest poszczególnym kanałom w strumieniu DVB-T i DVB-T2/HEVC przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Organ ten ustala w Polsce także inne numery identyfikacyjne (zwane też parametrami sygnalizacyjnymi): ONID, NID, TSID oraz SID.

satkurier.pl
LCN satkurier.pl


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Opticum Nytrobox NS

Brak możliwości włączenia/wyłączenia LCN podczas pierwszej instalacji. Kanały są jednak domyślnie sortowane według LCN i posiadają numery zgodne z LCN. W menu można przełączyć sortowanie z tego według LCN, na według: ID usługi, nazwy usługi, LCN lub ONID. Można też włączyć/wyłączyć numerację LCN. Oprogramowanie z 12 maja 2022 r.
 
Opticum Nytrobox NS: Brak możliwości włączenia/wyłączenia LCN podczas pierwszej instalacji
Opticum Nytrobox NS: Zmiana opcji sortowania w menu

Signal T2-MINI (lub WIWA H.265 MAXX)

Podczas pierwszej instalacji otrzymujemy możliwość wyboru numeracji LCN: Auto, Ręcznie lub Wyłączony. Zarówno Auto, jak i Ręcznie wyszukuje także powielające się kanały z innych nadajników - zapisuje je na końcu listy od numeru 850 wzwyż (to przydatna opcja, bo TVP3 z sąsiedniego regionu nie trzeba wyszukiwać ręcznie). Przy wyłączonym LCN, numeracja jest rosnąca, ale sortowanie domyślnie jest według LCN. W menu można zmienić tryb sortowania z według LCN na według: ONID, nazwy, ID, częstotliwości. Oprogramowanie V5.2.1.49 z 10 czerwca 2022 r.
 
Signal T2-MINI: Możliwość włączenia/wyłączenia numeracji LCN podczas pierwszej instalacji
Signal T2-MINI: Powielające się kanały z innych nadajników są zapisywane na pozycjach od 850 wzwyż
Signal T2-MINI: Zmiana trybu sortowania w menu

Spacetronik U8 MINI

Podczas pierwszej instalacji brak możliwości włączenia/wyłączenia LCN. Domyślnie numeracja jest wyłączona, ale sortowanie jest włączone. Można dokonać zmian później w menu, czyli włączyć numerację oraz ewentualnie zmienić sposób sortowania. Interfejs jest taki sam jak w przypadku Opticum Nytrobox NS. Oprogramowanie z 28 marca 2022 r.
 
Spacetronik U8 MINI: Wyszukiwanie kanałów
Spacetronik U8 MINI: Zmiana sposoby sportowania kanałów jako jedna z opcji w menu

Podsumowanie

Jak z powyższych przykładów widać, odbiorniki naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2/HEVC dostępne na polskim rynku posiadają zbliżone do siebie opcje konfiguracyjne w zakresie LCN. Bardzo często jest to spowodowane zastosowaniem podobnego lub wręcz identycznego software'u.

Naszym zdaniem najbardziej korzystnym dla użytkownika rozwiązaniem jest zaoferowanie przez dostawcę dekodera możliwości włączenia lub wyłączenia LCN już podczas tak zwanej pierwszej instalacji (z domyślnie zaznaczoną opcją „włącz LCN”) oraz ewentualnie możliwości ustawienia trybu sortowania (domyślnie „według LCN”).

Natomiast jeśli dostawca chce maksymalnie uprościć dla użytkownika proces uruchomienia i konfiguracji dekodera, może zrezygnować z wyboru opcji LCN na starcie, jednak powinien zachować LCN włączony, wraz z sortowaniem LCN. W przeciwnym razie kanały będą rozmieszczone na liście z błędną numeracją i w sposób chaotyczny, według częstotliwości (od najniższej do najwyższej). Przykładowo w Krakowie numer 1 na liście mają wówczas Wydarzenia 24 HD.

W miarę standardowe rozwiązania jeśli chodzi o LCN oferują odbiorniki: AB TereBox 2T, GoSAT GS 250T2, Opticum Nytrobox NS czy Spacetronik U8 MINIEdision NANO T265+ ma pewne problemy z poprawnym przypisywaniem numerów z LCN, ale nie dotyczy to głównych kanałów. Za to wyróżnia się ciekawą opcją wyboru częstotliwości/nadajnika powielających się kanałów podczas automatycznego wyszukiwania. Z kolei minusem odbiornika Fuba ODE8600 PRO jest brak możliwości zmiany statusu LCN z włączonego na wyłączony i na odwrót bez przywracania ustawień fabrycznych. W naszej opinii najlepiej w zestawieniu wypadły Signal T2-MINI i WIWA H.265 MAXX (posiadające niemal takie samo oprogramowanie), które nie dość, że mają wygodnie rozwiązanie opcje związane z LCN, to jeszcze zapisują na końcu listy powielające się kanały z innych nadajników.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

339 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

119 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

130 zł Więcej...