reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Masyw Śnieżnika - wędrówki granicznym grzbietem

dodano: 2022-01-01 11:54
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Masyw Śnieżnika - Trójmorski Wierch Tym razem chciałabym wyruszyć z Wami na dwie wyprawy: na najwyższy szczyt Masywu Śnieżnika fragmentem wschodniego grzbietu granicznego oraz południowo-zachodnim grzbietem granicznym tegoż masywu z takimi szczytami, jak Mały Śnieżnik i Trójmorski Wierch. Masyw Śnieżnika (czes. Králický Sněžník, niem. Glatzer Schneegebirge) jest położony w Sudetach Wschodnich, po obu stronach polsko-czeskiej granicy, na południowy wschód od Kłodzka w województwie dolnośląskim. Pasmo to nie jest tak oblegane, jak pobliskie Góry Stołowe czy Karkonosze, co z pewnością ucieszy osoby potrzebujące chwili wyciszenia.

Masyw Śnieżnika - Rezerwat Przyrody Śnieżnik Kłodzki


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Schronisko na Śnieżniku

Na zachód od szczytu Śnieżnika, na wysokości 1218 m n.p.m., czyli około 200 m poniżej niego, na Hali pod Śnieżnikiem znajduje się Schronisko PTTK „Na Śnieżniku” im. Zbigniewa Fastnachta. Prowadzi tam zielony szlak, najpierw biegnący wzdłuż granicy, razem ze szlakiem czerwonym, a następnie zakręcający w prawo. Odcinek ten ma długość 1,4 km.

Podczas mojej czerwcowej wędrówki w 2021 r. szlak ten był częściowo zamknięty ze względu na prowadzone na szczycie prace budowlane. Ruch turystyczny został wówczas skierowany aż do niebieskiego szlaku (to łącznie 2 km odcinek).
 
Schronisko na Śnieżniku, w tle Czarna Góra z wyciągiem
Schronisko na Śnieżniku - Szwacjarka w 1884 r., fot. J. Kösler
Schronisko dziś - czerwiec 2021 r.

Schronisko Na Śnieżniku, zwane też Szwajcarką (Schweizerei), zostało zbudowane w 1871 r., z inicjatywy królewny Marianny Orańskiej, ówczesnej właścicielki tych ziem.
 
Tablica na schronisku

Dziś obiekt jest czynny przez cały rok. Posiada 48 miejsc noclegowych w pokojach 2, 4 ,6, 8 i 10-osobowych, w cenach od 44 zł do 110 zł za osobę + 15 zł za wypożyczenie pościeli (stan na marzec 2022 r.).

W schronisku znajduje się kuchnia czynna w godz. 8-18, oferująca całodzienne wyżywienie, z deserami i wypiekami własnej produkcji. Turysta znajdzie tu także bufet z napojami, słodyczami, pamiątkami oraz wydawnictwami turystycznymi.

Obok schroniska znajdują się budynki gospodarcze oraz stoi stacja meteorologiczna.

Do parkingu w Kamienicy prowadzi niebieski szlak o długości nieco ponad 7 km. Przez pierwsze 2 km biegnie wzdłuż granicy rezerwatu Śnieżnik Kłodzki. Po drodze można obserwować piękno i różnorodność tutejszej fauny i flory. Udało mi się wypatrzeć m.in. motyla krasopani poziomkówkę.
 
Krasopani poziomkówka
Śnieżnickie lasy


Wyprawa na Trójmorski Wierch

Kolejną polecaną przeze mnie trasą w Masywie Śnieżnika jest wędrówka południowo-zachodnim grzbietem granicznym z takimi szczytami, jak Mały Śnieżnik i Trójmorski Wierch.

Idealnym miejscem na rozpoczęcie pętli jest Rozdroże pod Kamiennym Garbem z dobrze utrzymanym parkingiem i wiatą turystyczną. Do pokonania jest trasa o długości 15,3 km, sumie podejść 660 m i przewyższeniu zaledwie 500 m (o 200 m mniej niż w przypadku różnicy między Kamienicą a Śnieżnikiem).
 

Pierwszym etapem jest dość monotonne podejście szeroką drogą leśną, niebieskim szlakiem turystycznym, aż do miejsca zwanego Czarnym Rowem. Tam szlak niebieski spotyka się z żółtym prowadzącym na Przełęcz Puchacza. Należy pozostać na szlaku niebieskim, prowadzącym po Dzikim Zboczu i dojść aż w pobliże szczytu Wysoczki (1185 m n.p.m.) z tabliczką przybitą do pnia drzewa.
 
Miejsce, gdzie szlak niebieski spotyka się z żółtym
Okolice szczytu Wysoczka - niebeski szlak zakręca tam o 90 stopni w prawo
Choć pogoda nie rozpieszczała, mgła dodawała wyjątkowego klimatu

Ten etap trasy kończy się na skrzyżowaniu ze szlakiem zielonym (łącznie 5,3 km), znajdującym się tuż pod szczytem Małego Śnieżnika (Malý Sněžník, Kleiner Schneeberg), drugiego co do wielkości szczytu w polskiej części Masywu Śnieżnika, o wysokości 1326 m n.p.m. Podobnie jak Wysoczka, szczyt Małego Śnieżnika nie jest miejscem jakoś szczególnie oznakowanym.
 
Zielony szlak biegnący po granicy polsko-czeskiej

Około 700 m od skrzyżowania, zielony szlak prowadzi przez Goworek (Hraniční skály, 1320 m n.p.m.), kolejny graniczny szczyt. W tym miejscu, nad szlakiem wznoszą się skałki, z których rozciągają się ciekawe widoki na pobliskie góry. Goworek i jego okolice pokryte są gołoborzem.
 
Gołoborze w okolicach szczytu Goworek

Około 1,4 km od szczytu znajduje się Przełęcz Puchacza (Sedlo Puchača, 1106 m n.p.m.) z niewielką polaną, na której stoi drewniana wiata turystyczna. Oczywiście nie może zabraknąć też samego Puchacza (Hleďsebe, 1190 m n.p.m.) - szczyt ten leży około 700 m dalej w kierunku południowym.
 
Wiata turystyczna na Przełęczy Puchacza

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 11-12/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 11-12/2022

12 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle G Google TV

Homatics Dongle G to odtwarzacz multimedialny 4K o kompaktowej konstrukcji...

299 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

269 zł Więcej...