reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Zamknięto piracką witrynę Mobdro

dodano: 2021-03-15 12:02
autor: Dr. Hack | źródło: Europol/ACE/Premier League/policia.es

Mobdro TV streaming piracki logo 360px.jpg We wspólnej operacji policji hiszpańskiej z władzami Andory, Portugalii oraz agentami Europolu, Interpolu i Eurojustu. Zdemontowano całą infrastrukturę do nielegalnego rozpowszechniania treści audiowizualnych, które miały ponad 100 mln pobrań. Mobdro - największa na świecie aplikacja IPTV, która naruszała prawa, zaprzestała działalności po długim śledztwie i skierowaniu sprawy przez Alliance for Creativity and Entertainment (ACE) oraz Premier League, w wyniku których hiszpańskie władze państwowe wszczęły postępowanie egzekucyjne. Zyski piratów z Mobdro oszacowano na 5 mln euro.

Policia.es
Europol Mobdro ACE Policia streaming 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Transmisja m.in. meczów angielskiej Premier League odbywała się za pośrednictwem aplikacji „Mobdro”, której właściciele czerpali ogromne korzyści z przychodów generowanych przez wstawioną reklamę - zarówno w aplikacji, jak i na stronie pobierania - oraz opłacenia abonamentu w wersji Premium.

Oszacowano zysk pirackiej działalności na ogromną kwotę 5 mln euro. Policja, Europol i Interpol przerwali nielegalną transmisję na całym świecie i wycofali aplikację z platform, na których była hostowana w Hiszpanii i Portugalii.

Śledztwo zakończyło się aresztowaniem osoby i przeprowadzeniem trzech jednoczesnych rewizji, dwóch w Murcji i trzeciej w Księstwie Andory. Analiza sprawy doprowadziła do powstania szeregu połączonych stron internetowych i platform w Hiszpanii i Portugalii, które łączyły się z serwerami w Republice Czeskiej i wykorzystywały reklamy w celu osiągnięcia swoich zysków.

Śledztwo rozpoczęło się w październiku 2018 r.
W wyniku skarg wniesionych do policji przez ACE - Alliance for Creativity and Entertainment, Professional Football League i Premier League na nieuprawnione rozpowszechnianie treści audiowizualnych objętych prawem autorskim za pośrednictwem aplikacji zwany „Mobdro”

Po wielu procedurach policyjnych agenci zweryfikowali doniesione wydarzenia i stwierdzili, że treści były transmitowane przez aplikację dostępną na Androida i dostępną na różnych domenach. Zaczęło się dalsze dochodzenie.

Początkowo badacze zidentyfikowali obywatela Hiszpanii jako twórcę aplikacji i jedynego odbiorcę korzyści ekonomicznych, generowanych za pośrednictwem firmy, której tylko on był administratorem. Ponadto w toku śledztwa osoba ta przeniosła do Andory (wariant andorański). Jednak później wykryto, że były zaangażowane 3 inne osoby, które przypuszczalnie utrzymywały przestępczą działalność aplikacji w Hiszpanii, promując ją w różnych domenach internetowych. 
 
Hiszpańska policja bada komputery Mobdro


Z tych powodów - i aby uniknąć ciągłości przestępczej - w lutym przeprowadzono 3 jednoczesne przeszukania, 2 w Murcji i 3. w Andorze, pod koordynacją Europolu I Eurojustu. Dzięki zapisom prowadzonym w Murcji agenci stwierdzili, że nie ma rzeczywistego związku między stronami zarządzanymi z Hiszpanii a tymi zarządzanymi z Andory.

Potwierdzono, że w rzeczywistości wariant hiszpański Mobdro wykorzystał jej zawartość, tworząc stronę o tej samej nazwie (Mobdro) i inne rozszerzenia. Po prostu piraci zhakowali i skopiowali piratów - umieścili swoją stronę lepiej niż oryginał w różnych wyszukiwarkach internetowych, w ten sposób użytkownik, który chciał skorzystać z aplikacji, musiał koniecznie przejść przez tę stronę, zanim został przekierowany do oryginału. W tym sensie twórcy „kopiowanej” strony pobierali opłaty za ruch i reklamy, podczas gdy właściciel oryginalnej strony nadal czerpał zyski z pobierania aplikacji i przekazywania zasobów firmie anonimizującej.

Blokada 20 domen
Dochodzenie umożliwiło zablokowanie dostępu z Hiszpanii do ponad 20 domen związanych z aplikacją, a także zablokowanie serwerów, na których znajdowały się nielegalne treści. Doprowadzono do wycofania aplikacji z platform, na których znajdowała się w Hiszpanii i Portugalii. Około 20 serwerów domen internetowych zostało wyłączonych po 4 orzeczeniach sądowych, z których jeden został również wyłączony w Portugalii, podczas gdy inny jest nadal w trakcie dochodzenia w Czechach. Sprawa jest jeszcze analizowana.

Dochodzenie przeprowadzone w Andorze pozwoliło uzyskać obszerną dokumentację dotyczącą sposobu zarabiania na stronie w celu uzyskania nielegalnego zysku, w szczególności relacji finansowych z anonimizującą firmą. Zażądano sądowego zablokowania 9 rachunków bankowych i interweniowano w sprawie licznych urządzeń komputerowych i mobilnych oraz systemów pamięci masowej, a także dwóch pojazdów i farmy w  Andorze o wartości 450 tys. euro. 

Dyrektor ds. usług prawnych Premier League, Kevin Plumb, powiedział:

 - Przestępcze przedsięwzięcie Mobdro przyniosło długotrwałą kradzież na dużą skalę. Te naloty pokazują, że my i nasi koledzy z ACE jesteśmy zdeterminowani do podejmowania działań przeciwko piractwu, niezależnie od lokalizacji.


Charles Rivkin, prezes i dyrektor generalny Motion Picture Association, dodał:

- Jesteśmy dumni z naszej współpracy z Premier League w tym śledztwie i przesyłamy gratulacje do Centralnej Jednostki ds. Cyberprzestępczości Hiszpańskiej Policji Narodowej i Europolu.

- W dniu akcji eksperci Europolu sprawdzili krzyżowo informacje operacyjne w czasie rzeczywistym i zapewniają wsparcie śledczym w terenie. Europol IPC3 (koalicja koordynująca przestępstwa związane z własnością intelektualną), która wspierała dochodzenie, to projekt współfinansowany przez EUIPO w celu zwalczania przestępstw związanych z własnością intelektualną, poinformował Europol w komunikacie prasowym.


Źródło: alliance4creativity.com  policia.es  premierleague.com

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Streaming


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Przepust dachowy średnicy 101mm

Przepust dachowy do kabli średnicy 101mm

339 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

119 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

429 zł Więcej...