reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Atak na ukraińskie kanały - transmisja parady zwycięstwa

dodano: 2024-05-09 13:42 | aktualizacja: 2024-05-11 12:50
autor: Jerzy Kruczek | źródło: detector.media/parabola.cz/forum.satkurier.pl @Mykhailo

Haker hacker 2023 HP 360px Rosyjscy hakerzy prowadzą atak na sygnał ukraińskich kanałów na satelicie Astra 4A (4,8°E). Pierwszy incydent nastąpił o godz. 9:00 polskiego czasu, kiedy zamiast regularnej emisji widzowie przez kilka minut widzieli transmisję parady zwycięstwa w Moskwie.

Telegram
atak hakerski na ukraińskie kanały Telegram


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Z rana Maksym Onoprienko, członek Narodowej Rady Ukrainy ds. Telewizji i Radia, poinformował, że sygnał został szybko przywrócony: - Dostawcy przeszli na inny sposób odbioru sygnału. Doszło jednak do kilkuminutowego zakłócania, podczas którego transmitowano paradę zwycięstwa z Moskwy. Kanały wróciły do ​​swoich sieci nadawczych.

Jak poinformowało serwis detector.media biuro prasowe StarLight Media, zakłócanie trwało od 10:00 do 10:18 czasu lokalnego (od 9:00 do 9:18 polskiego czasu). Jednak po przywróceniu właściwiej emisji rosyjscy hakerzy nie zaprzestali ataku na ukraińskich nadawców.

Jak podaje detector.media, na podstawie informacji z biura prasowego StarLight Media, o godz. 11:27 ponownie rozpoczęły się zakłócenia sygnału satelitarnego, o godz. 11:29 SES wyłączył sygnał na satelicie, a o godz. 12:43 go przywrócił. Jednak o 12:51 rozpoczął się nowy atak i podmiana treści. W związku z tym o godzinie 12:55 ponownie wyłączono transmisję.

Jak powiedział detector.media Mykola Czernotycki, prezes Suspilne Movlennia, do włamania doszło także u nadawcy publicznego. Hakerzy zakłócali sygnał i próbowali zastąpić treść transmisją parady.

Jak podaje parabola.cz, zakłócenia dotyczyły częstotliwości 12,073 GHz, 11,766 GHz, 12,130 GHz, 12,284 GHz na satelicie Astra 4A (4,8°E). W chwili obecnej (godz. 15:00) zakłócenia nie występują.

Aktualizacja:

Biuro prasowe nadawcy kanału Dim (12,130 GHz) poinformowało o zastąpieniu sygnału transmisją parady w Moskwie w godz. 12:18-12:20 (przez 2 minuty). Nadawanie Dim zostało przerwane i przywrócone dopiero o godz. 13:55. Nadawca dodał, że jego kanały są przedmiotem ciągłych ataków hakerów, przykładowo 16 marca objęło to kanały Freedom i Dim na satelicie Hot Bird 13G oraz 17 kwietnia kanał Freedom.

Z kolei jak informuje My-Ukraina, około godziny 11:13 Rosja próbowała zakłócić transmisję satelitarną kilku ukraińskich kanałów telewizyjnych, nadając zamiast tego propagandę. Dotyczyło to m.in. częstotliwości 12,284 GHz, skąd dostępny jest kanał My-Ukraina+ i gdzie przez pewien czas brakowało programu. - Obecnie mają miejsce powtarzające się ataki, specjaliści techniczni kanału telewizyjnego we współpracy z pracownikami operatora satelity Astra 4A przeciwdziałają nielegalnym ingerencjom. Telewizja przeprasza swoich widzów za niedogodności, ale wojna trwa nadal i toczy się na wielu frontach, także informacyjnych. Kontynuujmy więc wspólną walkę - informuje My-Ukraina.

Redaktor naczelna Apostrof TV, Alina Blohina, napisała na swojej stronie na Facebooku, że ich kanał satelitarny również został zhakowany (12,284 GHz).

Aktualizacja:

Oświadczenie Inter Media Group odnośnie zakłóceń kanałów tej grupy na częstotliwości 12,437 GHz:

Z informacji, które otrzymaliśmy od operatora satelitarnego SES Astra AB, wynika, że ​9 maja 2024 roku w transmisjach za pośrednictwem satelity Astra 4A wystąpiły zakłócenia pochodzące od silnego zewnętrznego sygnału radiowego: według danych monitoringu kanały telewizyjne Inter, K1, Mega, NTN, Piksel TV i Enter-film doświadczyły 17-sekundowej przerwy w transmisji - od 11:09:48 do 11:10:05.

Później nie zaobserwowano żadnych zakłóceń. Nie zarejestrowano żadnych zmian w treści określonych kanałów! Podczas tych incydentów całe wyposażenie satelity Astra 4A i infrastruktura naziemna SES działały i obecnie działają normalnie.

Aktualizacja:

O fakcie zakłóceń występujących 9 maja poinformował także nadawca Espreso TV (12,284 GHz) oraz stacja radiowa Armia FM (12,284 GHz).

Jak podaje Radio Svoboda: zakłócenia pochodziły z Rosji, co zostało udokumentowane, mówi Walentyn Kowal z Narodowej Rady Ukrainy ds. Telewizji i Radia. Według niego, na wniosek Narodowej Rady spółka SES Astra poinformowała, że ​​zakłócenia miały miejsce na łączu uplink, za pośrednictwem którego sygnał przekazywany jest na satelitę.

- Określili współrzędne punktu, z którego przeprowadzana jest taka interwencja. Ten punkt znajduje się w obwodzie moskiewskim. Mamy teraz dokładne potwierdzenie w dokumentach - dodał Walentyn Kowal z Narodowej Rady Ukrainy ds. Telewizji i Radia (za www.radiosvoboda.org).

Aktualizacja:
Pełna lista kanałów telewizyjnych i radiowych na satelicie Astra 4A, które zostały 9 maja zakłócone przez rosyjskich hakerów:
  • 11,766 GHz: 2+2 Mafaron, 1+1, 1+1 International, 1+1 Ukraine, 2+2, 24 Kanal, Animal Planet, ATR, Bigudi, Blue Hustler, BOLT, BTQ, Comedy Central, Discovery Channel, Dorama, FilmUADrama, Food Network, FX, FX Life, Kvartal TV, Kvartal TV Int, National Geographic, National Geographic Wild, Nick Jr., Nickelodeon, Nicktoons, NIKI Junior, NIKI Kids, Playboy TV, Plus Plus, Rybalka, Star Cinema, Star Family, TET, TLC, Travel Channel, Tusi, Unian TV, XSport;
  • 12,073 GHz: ICTV2, ICTV HD, M1 HD, M2 HD, Novy Channel HD, OCE HD, STB HD, Tivy Serial;
  • 12,130 GHz: 1+1 Ukrainem 2+2, Army TV, DIM TV, ICTV 2 SD, Radio Culture, Radio Promin, RadioTochka, STB SD, Tysa FM, UA:Pershyi, Ukrayinske Radio, Voice;
  • 12,284 GHz: Apostrophe TV, Pryamiy, Army FM, Emmanuel, Espreso TV, Golos Kyiva, Kyiv TV, NADIYA, New Christian, radio nv, Rozpakuy TV, Sonata TV, Sonce (UA), We-Ukraine.

Zagłuszanie nie miało wpływu na DVB-T2, IPTV/OTT, nadawanie kablowe i radiowe, z wyjątkiem nadajników i operatorów płatnej telewizji, którzy odbierali sygnały z powyższych częstotliwości jako dosyły.

Aktualizacja:
Narodowa Rada Ukrainy zareagowała na atak hakerów i przygotowuje list do ONZ. Ukraina oczekuje, że Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU), specjalna agencja ONZ, dostarczy oficjalne potwierdzenie od operatorów satelitarnych o przyczynach zakłócania emisji ukraińskich kanałów telewizyjnych w dniu 9 maja.

Źródło: detector.media  parabola.cz 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Telewizja


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 690 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...