reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Medziugorie - motocyklem tam, gdzie objawienia [wideo]

dodano: 2020-10-09 16:28 | aktualizacja: 2023-02-17 22:09
autor: Paweł Drozd | źródło: podroze.satkurier.pl

Medziugorie Do Medziugorie w Bośni i Hercegowinie podobno przybywa około 3,5 mln pielgrzymów rocznie (wcześniej była mowa o 1 mln). Co ciekawe najliczniej trafiają tam grupy pielgrzymów z Polski i Włoch. Ze względu na pandemię koronawirusa pielgrzymki do Medziugorie z wiadomych powodów stały się mniej popularne. Watykan długo nie akceptował tamtejszych objawień maryjnych, bo według krytyków są jedynie tzw. „mamieniem szatańskim” i stanowią zagrożenie dla życia duchowego wiernych - powoli się to zmienia. Tu prezentujemy Medziugorie z perspektywy polskiej pielgrzymki około 300 motocyklistów zorganizowanej w lipcu 2018 r. przez krakowskich salezjanów.

Medziugorie


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Medziugorie jest jednym z najbardziej znanych miejsc pielgrzymek rzymskokatolickich na świecie - obok Lourdes, Fatimy i Częstochowy.
Stało się popularne dzięki objawieniom Matki Bożej (pierwsze już w 1981 r.). Dopiero kilka lat później zaczęła się rozwijać turystyka religijna, ale taka nie do końca oficjalna, bo Watykan długo nie chciał uznawać tamtejszych objawień.


Medziugorie leży w gminie Čitluk w południowej części regionu Brotnjo w obszarze południowej Hercegowiny, 25 km na południowy zachód od Mostaru. Ma klimat śródziemnomorski. Ciekawostką jest sama nazwa Medziugorie (ang. Medjugorie, ale bośn. Međugorje), bo według Wikipedii zapis Medjugorje jest niezgodny z lokalnymi konwencjami ortograficznymi. Do tego polska Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych ustaliła urzędowy, polski egzonim Medziugorie.

Medziugorie oznacza miejscowość pomiędzy górami (można tłumaczyć jako „Międzygórze”) i faktycznie ta miejscowość położona jest niedaleko dwóch wzniesień: Križevac i Crnica, które zresztą są najważniejsze w tej opowieści.

W Medziugorie mieszka 4300 mieszkańców (2020) i co ciekawe 99% z nich to Chorwaci (katolicy), jest ledwie kilku rodowitych Bośniaków, Albańczyków czy Serbów. Żyją głównie z turystów i pielgrzymów.

Widok na Medziugorie spod figury Matki Bożej

Jak tam się dostać?

Najlepiej pojechać własnym transportem przez Chorwację (szybciej chyba od południa autostradą niż przez Sarajewo). Można wziąć udział w pielgrzymce autobusem, choć teraz podczas pandemii to raczej wykluczone. Dolecieć można samolotem do Dubrownika lub Splitu w Chorwacji lub ewentualnie Mostaru w Bośni - dawniej z lotniska Dubrownika były specjalne busy do Medziugorie (150 km i prawie 3 godziny jazdy). Podobno można dojechać busem z Zadaru. Sieć drogowa w Bośni została rozbudowana już po wojnie w Jugosławii. Najbliższa autostrada A1 jest oddalona 5 km od Medziugorie. Jest też linia kolejowa łącząca nadmorskie Ploče ze stolicą Bośni - Sarajewem, blisko rzeki Neretwy, więc można dojechać koleją do Medziugorie, które ma osobną stację kolejową w miejscowości Šurmanci.


 

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia Kraków-Łagiewniki

W BiH nie ma obowiązku wizowego dla Polaków. Obywatele Unii Europejskiej mogą wjeżdżać do tego kraju wyłącznie na podstawie dowodu osobistego. Najlepiej jechać tam wiosną, latem (może być do 40°C) lub jesienią.

Figura Matki Bożej w kościele św. Jakuba

Historia

W okolicach Medziugorie są liczne jaskinie, więc nie należy wykluczyć, że człowiek żył tam jeszcze przed epoką kamienia łupanego. Na początku epoki brązu pojawiły się w tej okolicy plemiona ilyryjskie. Znaleziono na tych terenach miedziane przedmioty z tego okresu, a także osady na wzgórzach, tzw. gradine - okrągłe lub kwadratowe m.in. w
Medziugorie.

W II wieku p.n.e. Daorsi w porozumieniu z Rzymianami rozpoczęli wojnę z iliryjskimi plemionami Dalmatów. Brotnjo należało do ilyryjskiej prowincji Dalmacji, której stolicą jest Salona obok Splitu. Potwierdzono, że tych okolicach stacjonowały rzymskie legiony, potem pozostawali tam rzymscy legioniści weterani. Z tych czasów zachowały się resztki rzymskiej drogi wybudowanej w III wieku. Wykopalisko z czasów rzymskich w postaci ruin domów znajduje się na cmentarzu katolickim w Miletina, ale na razie miejsce to oczekuje na archeologów.

Wioska po raz pierwszy wspomniana jest w źródłach historycznych w 1599 r.

Pielgrzymi w drodze do Medziugorie

W czasie II wojny światowej w 1941 r., kiedy Medziugorie należało do Niepodległego Państwa Chorwackiego, prawosławny klasztor Žitomislić nad Neretwą został splądrowany przez Ustasów, a refektarz został podpalony.

21 czerwca 1941 r. niektórzy członkowie Ustaszy dokonali masakry we wsi Šurmanci, zabijając 559 serbskich cywilów - pochowano ich w jaskini, betonując wejście. Dopiero komunistyczny rząd Federalnej Socjalistycznej Republiki Jugosławii otrzymał zadanie ekshumacji zwłok i ponownego pochowania ich na pobliskim cmentarzu Čapljina w 1989 r.

Medziugorie podczas wojny w Bośni pozostawało w rękach Chorwackiej Rady Obrony, a w 1993 r. stało się częścią Chorwackiej Republiki Bośni i Hercegowiny. Na mocy porozumienia z Dayton z 1995 r. Medziugorie zostało włączone do Federacji Bośni i Hercegowiny.

Jeden z krzyży przy kamienistej drodze

Objawienia

24 czerwca 1981 r. około godz. 18:00 szóstka młodych ludzi w wieku 10-16 lat: Ivanka Ivanković, Mirjana Dragićević, Vicka Ivanković, Ivan Dragićević, Ivan Ivanković i Milka Pavlović, zobaczyło na wzgórzu Crnica, kilkaset metrów ponad miejscem zwanym Podbrdo młodą niewiastę z dzieckiem na ręku, która dała im znak, by się zbliżyli. W świat poszły pierwsze informacje o maryjnych objawieniach.

Co ciekawe po pierwszych objawieniach do Medziugorie nie wolno było przyjeżdżać żadnym pielgrzymom, bo zakazywały tego komunistyczne władze Jugosławii. Darowizny pielgrzymów były konfiskowane przez policję, a dostęp do
Wzgórza Objawień Podbrdo był w dużej mierze zablokowany.

Objawienia Maryi, według obecnie już dorosłych ludzi z tej szóstki, trwają do dziś, dla kogoś codziennie, dla kogoś raz w roku, dla kogoś raz w miesiącu. Pojawia się Matka Boża i rozmawia ze swoimi wizjonerami. Te rozmowy, zwane wiadomościami, są nagrywane i rozpowszechniane we wszystkich głównych językach świata, m.in. na YouTube (ostatnie 20.09.2020!).

Figura Matki Bożej z Medziugorie

Cel pielgrzymki: miejsce objawień - Podbrdo

Celem pielgrzymów-motocyklistów przemierzających trasę Kraków - Budapeszt - Trogir - Medziugorie jest miejsce objawień, czyli Podbrdo (lub inaczej Brdo ukazanja). Znajduje się ono 3 km od centrum Medziugorie, powyżej wsi Bijakovići. To tam Matka Boża miała ukazać się szóstce młodych ludzi. Na wzniesienie prowadzi stroma ścieżka. Na szczycie o każdej porze dnia i nocy gromadzą się wierni, którzy modlą się i odmawiają różaniec. Przy ścieżce ustawione są płaskorzeźby z brązu ukazujące radosne i bolesne tajemnice różańca. W 20. rocznicę wydarzenia, na miejscu objawień, gdzie podobno ukazała się Matka Boża, ustawiono jej figurę.

Z figurą Matki Bożej w tle


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 630 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K + Tuner DVB-T2 na USB

Homatics BOX R z adapterem DVB-T2 na USB-C to dobry...

399 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...