reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Medziugorie - motocyklem tam, gdzie objawienia [wideo]

dodano: 2020-10-09 16:28 | aktualizacja: 2020-10-15 14:12
autor: Paweł Drozd | źródło: podrozezantena.pl

Medziugorie Do Medziugorie w Bośni i Hercegowinie podobno przybywa około 3,5 mln pielgrzymów rocznie (wcześniej była mowa o 1 mln). Co ciekawe najliczniej trafiają tam grupy pielgrzymów z Polski i Włoch. Ze względu na pandemię koronawirusa pielgrzymki do Medziugorie z wiadomych powodów stały się mniej popularne. Watykan długo nie akceptował tamtejszych objawień maryjnych, bo według krytyków są jedynie tzw. „mamieniem szatańskim” i stanowią zagrożenie dla życia duchowego wiernych - powoli się to zmienia. Tu prezentujemy Medziugorie z perspektywy polskiej pielgrzymki około 300 motocyklistów zorganizowanej w lipcu 2018 r. przez krakowskich salezjanów.

Medziugorie


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Kościół św. Jakuba

Najbardziej widoczny z całej okolicy Medziugorie jest kościół św. Jakuba (Crkva svetog Jakova), bo znajduje się w centralnej części miejscowości. Parafią opiekują się księża z Prowincji Franciszkanów Bośni i Hercegowiny. Tam zbierają się grupy pielgrzymów na modlitwy i uczestnictwo w mszach świętych. Dwie wieże kościoła widać z różnych części Medziugorie oraz obu wzgórz. Przed kościołem jest plac, na którym stoją dwie rzeźby: figury Matki Bożej Królowej Pokoju i Jezusa Zmartwychwstałego.

Msza św. na placu przed kościołem św. Jakuba

Križevac

Wzgórze od strony południowej - Križevac, czyli Góra Krzyża ma 520 m n.p.m. Na wzniesieniu znajduje się biały, betonowy krzyż z cząstkami
relikwii drzewa Krzyża Świętego, mający 8,56 m wysokości, który postawiono 16 marca 1934 r., z okazji jubileuszu 1900 lat odkupienia. Wiedzie do niego Droga Krzyżowa, która poprowadzona jest po kamienistym, dość stromym zboczu. Część pielgrzymów pokonuje ją na bosaka, rzadziej na kolanach, bo kamienie mają ostre krawędzie - to taka forma pokuty. Križevac jest też swoistym miejscem kultu, ale także punktem widokowym.

Na bosaka na górę - droga prawdziwego pielgrzyma
Biały krzyż na Górze Krzyża (Križevac)

Warto obejrzeć dwa filmy o Medziugorie (4K).Ciekawostki:

21 sierpnia 1996 r. rzecznik prasowy Watykanu Joaquin Navarro-Valls oświadczył, że katolicy mogą pielgrzymować do Medziugorie i że mogą im towarzyszyć księża - to była nieoficjalna zgoda Watykanu na pielgrzymki.

„Madonna nigdy nie objawiła się w Medziugorie i ta cała blaga to dzieło demona” - tak jeszcze w lipcu 2008 r. twierdził biskup Andrea Gemma, słynny watykański egzorcysta.

11 lutego 2017 r. Papież Franciszek mianował arcybiskupa Hosera z Polski (Warszawa - Praga) swoim specjalnym wysłannikiem do Medziugorie, którego zadaniem jest ocena potrzeb duszpasterskich. Kilka miesięcy później Hoser skończył pracę i wrócił do Polski. 31 maja 2018 r. Papież Franciszek mianował emerytowanego arcybiskupa Hosera specjalnym wizytatorem apostolskim w Medziugorie na „nieokreślony okres i w nutum Sanctae Sedis” (do dyspozycji Stolicy Apostolskiej). Celem tej misji jest „zapewnienie ciągłego towarzyszenia wspólnocie parafialnej Medziugorie".

Pierwsza pielgrzymka do Medziugorie autoryzowana przez Watykan.
12 maja 2019 r. Watykan oficjalnie zezwolił na pielgrzymkę do Medziugorie. Pierwsza oficjalnie autoryzowana przez Watykan pielgrzymka trwała 5 dni od 2 do 6 sierpnia 2019 r. Podczas pielgrzymki około 60 tys. młodych katolików z 97 krajów wzięło udział w obchodach festiwalu młodzieży. Było z nimi 14 arcybiskupów i biskupów oraz około 700 księży katolickich.

Film „Matka Boża”
Według wydarzeń w
Medziugorie z 1981 r., Jakov Sedlar w 1995 r. nakręcił film „Matka Boża”. Rolę brata Jozo Zovko, który był w 1981 r. przesłuchiwany przez komunistyczną policję jugosłowiańską, a później więziony, grał sam Martin Sheen.

Istnieje kanał telewizyjny w Internecie - Mary TV, który jest świeckim apostolatem, założonym aby służyć Gospie (służbie Matki Bożej) przez nowoczesne technologie komunikacyjne, by pokazać jej obecność w Medziugorie na cały świat.

W Medziugorie jest ponad 1000 miejsc noclegowych, w tym Hotel... Wojtyła - nieco kontrowersyjna nazwa. Inna sprawa, że wzorem wielu miejsc kultu Medziugorie stało się typowym miejscem „biznesu pielgrzymkowego".

W Medziugorie funkcjonuje Wspólnota Cenacolo, niosąca pomoc ludziom z problemami, m.in. osobom uzależnionym.

Na wschód od Medziugorie w dolinie Neretwy od 1566 r. istnieje serbski klasztor prawosławny Žitomislić. To podobno najbardziej wysunięty na zachód klasztor prawosławny.

Znany chorwacki tenisista Marin Čilić urodził się w okolicach Medziugorie (Kravica).

Szacuje się, że w ciągu 39 lat prawie 40 mln ludzi z całego świata odbyło pielgrzymkę do Medziugorie.

W okolicy są wodospady Kravica - malownicze wodospady z pobliską restauracją, popularne wśród fotografów i amatorów pływania (jest tam kąpielisko).

Na tle wodospadów Kravica

Źródło: medjugorje.hr  avaz.ba 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Uchwyt masztu do krokwi

uchwyt masztu do krokwi

130 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

329 zł Więcej...

SAT Kurier abonament za 2021 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2021 r. z wysyłką...

89 zł Więcej...