reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Przez pandemię wzrosło piractwo w Europie

dodano: 2020-04-15 21:19 | aktualizacja: 2020-04-16 13:18
autor: HP | źródło: Torrentfreak

Polska torrent piractwo Poland 2020 360px.jpg Okazuje się, że dłuższe pozostawanie w domu przez pandemię ma bezpośredni wpływ na liczbę pobrań pirackich treści z torrentów w kilku krajach w Europie, zwłaszcza tych dotkniętych dużą liczbą zarażeń. To zjawisko odnotowano przede wszystkim we Włoszech, Hiszpanii, Francji i częściowo w USA. W Polsce aż 64% piracko ściąganych treści to filmy, a 13% to treści porno. Najczęściej ściąganymi filmami są „1917", „Jak zostałem gangsterem" i „Psy 3".

iknowwhatyoudownload
italia torrent Włochy piractwo 2020 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Ruch w sieci związany z usługami pirackimi, a zwłaszcza usługami torrent, znacznie wzrósł w wielu krajach europejskich przez kwarantannę i izolację z powodu pandemii koronawirusa, informuje portal TorrentFreak w odniesieniu do danych na stronie iknowwhatyoudownload.com, za pomocą których TorrentFreak przeanalizował liczbę adresów IP, które odwiedziły zasoby torrent, a także liczbę pobrań dokonanych w różnych krajach.

We Włoszech, gdzie już w dniu 9 marca 2020 r. tamtejsze władze wprowadziły ścisły system kwarantanny, oba wskaźniki wzrosły już tego samego dnia, osiągając maksima od początku roku, po czym nadal rosły przez kilka dni, a następnie się ustabilizowały. Tylko 8 marca zarejestrowano 592 tys. pobrań i 213 tys. adresów IP. Po tygodniu wskaźniki te miały już odpowiednio wartości 810 tys. i 304 tys.

W Hiszpanii podobny trend zaczął pojawiać się od 14 marca 2020 r., bo wtedy w tym kraju wprowadzono również system kwarantanny, w pierwszym tygodniu wartości wskaźników wzrosły o około jedną trzecią.

We Francji podobne zjawiska obserwuje się, choć w nieco mniejszym stopniu. Podobnie jest w Wielkiej Brytanii, choć oba te kraje są bardziej praworządne, a obywatele tych krajów ogólnie rzadziej korzystają z pirackich treści niż Włosi czy Hiszpanie.

W Holandii i Szwecji prawie wcale nie obserwuje się tego zjawiska. Być może wynika to z faktu, że w Holandii wprowadzono częściową izolację, a w Szwecji nie podjęto żadnych działań izolacyjnych.

Oprócz krajów europejskich przeanalizowano dane dla innych krajów świata.

W USA liczba pobrań tylko nieznacznie wzrosła. Argentyna ma ten sam trend co Europa, począwszy od 19 marca 2020 r., kiedy w kraju wprowadzono izolację obywateli. To samo zjawisko zaobserwowano w Afryce Południowej od 26 marca br. W Arabii Saudyjskiej obserwuje się w niektórych regionach od 9 marca.

Kraje azjatyckie nieco różnią się od ogólnego obrazu sytuacji pobrań pirackich treści, ponieważ nawet w okresie ścisłej izolacji w Chinach i Korei Południowej liczba pobrań z trackerów torrentowych nie odnotowała znaczącego wzrostu. Wynika to z tego, że tam inaczej korzysta się z telewizji, a pobieranie pirackich treści jest na porządku dziennym, bo nikt tym się nie przejmuje.

Jednak już w Singapurze, który jest niezwykle praworządny, a Internet i telewizja są ściśle kontrolowane, liczba pobrań pirackich treści wzrosła nawet przed wprowadzeniem najbardziej rygorystycznych środków.

W Polsce też ruch na torrentach wzrósł od czasu zaostrzenia izolacji, ale ciekawostką jest, jakie treści są najczęściej ściągane.
Pokazuje to grafika poniżej.

Lista najczęściej ściąganych piracko filmów w Polsce (14.04.2020):

  • 1917
  • Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa
  • Wyspa Fantazji
  • Kobieta
  • Psy 3: W imię zasad
  • Westworld
  • Zenek
Źródło: iknowwhatyoudownload.com

Źródło: torrentfreak.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Streaming


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Inverto 120 grafit

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze grafitowym....

399 zł Więcej...

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

379 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

829 zł Więcej...