reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Jak przygotować antenę satelitarną przed zimą?

dodano: 2019-12-05 14:22 | aktualizacja: 2019-12-05 15:58
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 9-10/2019

antena zima Jak wiadomo antena satelitarna to nie samochód, więc niby po co okresowy przegląd? Przecież nikt nie wymaga takiego przeglądu. Ot, po zainstalowaniu antena ma odbierać na wieki wieków i to dobrze. Tak myśli większość użytkowników takich anten. Niestety tak dobrze nie ma. Radzimy więc co i jak zrobić, póki nie jest jeszcze za zimno na fachowy przegląd anteny, żeby zimą nie mieć kłopotów i po prostu nie kląć czy nie wzywać nagle instalatora, który tuż przed świętami Bożego Narodzenia dla zasady skasuje nas podwójnie.

antena zima


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Antena antenie nierówna, czyli czas na potwierdzenie, czy po iluś tam latach nadal daje rady – szczególnie zimą.

Użytkownik musi rozważyć sam lub posłuchać fachowca, czyli potwierdzić, co taka antena ma odbierać – teraz, a nie 5-8 lat temu. Antena antenie nie jest równa. Kiedyś dla analogowych stacji ze słabych satelitów potrzebna była duża antena paraboliczna 1,2 m – 1,5 m. Teraz taka antena dla cyfrówki to niby zbytek czy przesada, bo po co taka duża i to parabola. Może się jednak okazać, że jeśli nie jest pogięta czy zanadto zardzewiała, to sygnał będzie lepszy niż z malutkiej przy niej offsetowej antence 70-80 cm. Wystarczy zastosować odpowiedni konwerter do paraboli i już – da się czasami ożywić starą dobrą „parabolkę”! Ale nic na siłę, bo liczy się też estetyka i to, jak wygląda stojak pod tę parabolę. Jeśli jest źle, to na bok sentymenty – konieczna jest wymiana anteny.

Instalatorzy i platformy od lat preferowali małe antenki offsetowe 60 cm (Cyfra+) i 70 cm (Cyfrowy Polsat), co przy przejściu na DVB-S2 i 8PSK zaczęło powodować coraz większe problemy przy odbiorze kanałów HD z 13°E przy opadach (czyli w zimie).

Aktualnie zaleca się dla polskich platform stosowanie anten powyżej 80 cm dla instalacji indywidualnych i min. antenę 1,2 – 1,3 m dla instalacji zbiorczej.

Jest też moda na droższe anteny w całości aluminiowe np. Fuba, gdyż wielu użytkowników już przejechało się na tanich, niezabezpieczonych przed rdzą „stalówkach”.

Osobiście zawsze mówię klientom, którzy mają obawy przed kupnem nieco większej anteny: „stal w Polsce nadal tania, więc te 10 cm stali więcej na obwodzie nie kosztuje aż tak dużo, żeby sobie nie zrobić zapasu tych kilku decybeli sygnału na zimę”.

„Mam dużą antenę, ale kanały HD znikają jak zaczyna lać deszcz” – co zrobić?

Zwykle nie wiadomo, co to znaczy duża antena, bo dla nas w redakcji duża antena to się zaczyna od 2 metrów. Zwykle klient mówi o antenie 80-90 cm, którą ktoś kiedyś zainstalował i tak sobie działa, jak opowiada użytkownik. Na pytanie, kto ją instalował i kiedy, klient potwierdza, że dawno temu „taki Pan z takim małym urządzeniem ze wskazówką”. I już wiadomo, że na starcie był problem, bo rzadko kiedy na takim wskazówkowym „mierniku” można dobrze wszystko ustawić. To takie przypadkowe ustawianie – uda się lub nie, ale proszę Pana w dekoderze „moc jest na 100%”. I co z tego, jeśli kanały znikają i jest czarny obraz?

Antenę na miejscu musi sprawdzić instalator. Jeśli jest pogięta przez wiatr lub inne przypadki, to trzeba ją wymienić na min. 85-90 cm. Podobnie sprawa ma się z konwerterem – starszy niż 4-5 lat można śmiało wymienić, choćby ze względu na brak filtra LTE, a przy okazji zwiększyć liczbę wyjść. Warto zrobić tak: jeśli był pojedynczy LNB, kupić Twina, a jeśli podwójny to za mało, to jak najbardziej Quad – może się przydać przy dekoderze PVR. Na koniec najważniejsze: złączki i kabel koncentryczny. Kabel starszy niż 5-7 lat należy wymienić dla zasady, bo może być popękany i powodować utratę 1-2 dB sygnału, co przy opadach powoduje tę istotną stratę sygnału i jest czarny obraz. Złączki na zewnątrz lepiej wymienić, przy okazji sprawdzając połączenie kabel – złączka.
 

Mam małą antenę, ale może dokupić super konwerter 0,1 dB – po co większa antena?

Nie da się nadrobić takim sztuczkami tego, że z małej anteny jest mniejszy sygnał i już, do tego jeszcze z szumem. Inaczej rzecz biorąc małego sygnału z szumami po odbiciu od zbyt małej anteny nie da się poprawić lepszym konwerterem czy też jakimś super wzmacniaczem, bo wzmocni się zarówno sygnał, jak i szum, czyli nic to nie da.

Najlepiej pogodzić te sprawy: kupić o rozmiar większą antenę i nieco lepszy konwerter, ale taki sprawdzony. To zimą może pomóc i będzie spokój. Najlepiej albo zapytać fachowców – instalatora z praktyką, albo poczytać w Internecie, który konwerter jest najlepszy tzn. najrówniejszy w całym paśmie i do tego będzie pasował do anteny, którą mamy lub zamierzamy kupić.

Nie wolno nabierać się na napisy na opakowaniach tanich konwerterów (0,1 dB, 3D, HDTV, 4K i tego typu) lub na reklamę. Czasami precyzyjne ustawienie konwertera w ognisku i dopieszczenie instalacji przez cierpliwe sprawdzenie wszystkich możliwości jest więcej warte niż te super parametry konwertera czy anteny.

„Zabezpieczyłem konwerter plastikowym workiem (lub butelką po wodzie), ale to nic nie pomogło.”

Po takich słowach tylko ręce opadają, bo po co ten worek na konwerterze? Nic nie daje – wręcz może zaszkodzić, jeśli woda szybciej trafi do wnętrza konwertera i w końcu po jakimś czasie się zepsuje. Jeśli już chce się zabezpieczyć konwerter przed opadami, to w sprzedaży są specjalne osłony konwertera. Nie zasłaniają one dostępu do sygnału i nie powodują dodatkowej wilgoci, bo konwerter osłonięty jest od góry – przed deszczem i śniegiem.

Nie wolno szczelnie zamykać konwertera workiem czy plastikową butelką!
 

Czy można posmarować czaszę anteny, żeby śnieg szybciej spadał?

Nie tylko można, ale należy raz do roku pokryć czaszę anteny jakimś środkiem hydrofobowym. Dawniej bywały nawet specjalne środki markowe, np. Fuba, aby odpowiednio nasmarować antenę, więc deszcz szybciej spływał, a śnieg nie osiadał.

W domowych warunkach można zastosować płyny, jakimi pokrywa się szyby samochodów, zresztą w podobnych celach tzw. czystej szyby, albo jakiś środek do mycia naczyń. Trzeba tylko poczytać, jakie ma składniki, aby ewentualnie nie uszkodzić farby na antenie. Porowate farby na czaszy mogą łatwiej pokrywać się mokrym śniegiem, więc różnie to w praktyce bywa. Pokrycie czaszy takim środkiem na pewno nie zaszkodzi, choć w 100% nie pomoże, bo czasami bez miotły zimą się nie obejdzie. Inna sprawa, że nie ma zabezpieczenia na chmury burzowe czy ogromne i gwałtowne opady, bo nawet anteny ponad 2 m mają przerwy w odbiorze sygnału, ale krócej niż te małe.

Czy stojak ma znaczenie w zimie?

Oczywiście, że stojak czy uchwyt ścienny ma znaczenie dla odbioru. Jeśli jest niestabilny lub źle zainstalowany, to może powodować przy wietrze zrywanie obrazu lub jego brak. Wielu użytkowników popełnia błąd, nie sprawdzając stojaka lub lekceważąc ten problem. W skrajnym przypadku antena może spaść przy wichurze z deszczem.

Źle dobrany, stary stojak albo zbyt słaby stojak do danej anteny może pod wpływem dużych opadów w zimie nie utrzymać stalowej czaszy obciążonej mokrym śniegiem. Na ten problem należy zwracać uwagę w górach. Tam nawet umiejętny montaż anteny – niżej i osłonięty przed opadami czy wiatrem, daje spokojny odbiór w zimie.
 

Wnioski końcowe
  • im niżej zainstalowana antena, tym zimą w razie usterki lub opadów łatwiej się do niej dostać,
  • każda antena satelitarna powinna jesienią przejść przegląd techniczny: użytkownika lub najlepiej instalatora,
  • każdą reinstalację lepiej zrobić jesienią niż wiosną, bo w zimie naprawy lub zmiany są trudniejsze w realizacji,
  • kabel i złączki języczkiem u wagi dla każdej instalacji w zimie.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Nagrywarka 4K UHD HyperCap II Duo

Nagrywarka (grabber) i streamer sygnału HDMI w wysokiej jakości, bezpośrednio...

1 790 zł Więcej...

SAT Kurier - 11-12/2021 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 11-12/2021

10 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 259 zł Więcej...