reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

BLOG: Kiedy National Geographic+ czy NGC 4K w Polsce? [wideo]

dodano: 2018-09-04 11:14 | aktualizacja: 2018-09-09 17:05
autor: Janusz Sulisz | źródło: NGC/broadbandtvnews/teleclub.ch

National_Geo_plus_360px.jpg Oferta filmów i dokumentów VOD National Geographic+ jest obecnie dostępna w Grecji, Szwecji, Danii i RPA - pisaliśmy o tym tu. Ostatnio Fox Networks Group Europe & Africa wprowadził National Geographic+ w Szwajcarii. Pierwszym partnerem dystrybucyjnym został operator pay-tv Teleclub. Czy National Geographic uruchomi w Polsce osobny kanał 4K lub dedykowaną ofertę VOD w 4K?

National Geographic MARS


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Fox Networks uruchomił swoją sztandarową ofertę wideo na życzenie w 4K, czyli National Geographic+ w Szwajcarii. Planowane jest wdrożenie w tej usługi kolejnych krajach, w tym w niemieckojęzycznej Europie.

Pytanie co z Polską? Przecież to bardzo duży rynek z potencjałem na przyszłość i wręcz zaniedbany jeśli chodzi o ofertę 4K.

- Pracujemy nad pakietem National Geographic+, aby wkrótce udostępnić go w Niemczech i Austrii - powiedział portalowi Broadband TV News rzecznik Fox Networks Group w Niemczech.

- Na tym etapie nie możemy jeszcze ogłosić partnerów.

Od 1 września 2018 roku szwajcarski operator płatnej telewizji Teleclub oferuje National Geographic+ na platformie IPTV Swisscom TV w ramach pakietu Family, który obejmuje również kanały telewizyjne National Geographic i Nat Geo Wild. National Geographic+ jest dostępny za pośrednictwem zintegrowanej funkcji Teleclub Now - bez dodatkowych kosztów.

Z National Geographic+ można korzystać na maksymalnie 5 urządzeniach, w tym na 3 równocześnie. Obsługiwany jest tryb offline, co pozwala na urządzeniach mobilnych na oglądanie programów bez dostępu do sieci, a do wyboru są oryginalna ścieżka dźwiękowa z angielskimi napisami lub lektor (w przypadku krajów niemieckojęzycznych po niemiecku).

Wiadomo, że katalog National Geographic to nie tylko najnowsze produkcje filmowe i dokumentalne produkowane w 4K. To także gigantyczny i zróżnicowany katalog programów, które emitowano na kanałach National Geographic w ostatnich latach.

Co z tą Polską?
Dlaczego na razie National Geographic stawia na kraje niemieckojęzyczne?


Przygotowanie oferty NG+ dla danego kraju oznacza prace nad jej profesjonalnym przygotowaniem. Dla Polski trzeba dograć lektora po polsku, itd., więc to nie jest łatwe na zasadzie, że załączamy i już. Być może jest też inna koncepcja, jeśli chodzi o tę ofertę, bo jest wielce prawdopodobne, że Fox dogada się w Polsce z platformą nc+, która nie na darmo uruchomiła Canal+ 4K Ultra HD, jakby wyprzedzając potencjalny ruch konkurencji.

Należy dodać, że wydaje się być za wcześnie, by powstał osobny kanał National Geographic 4K, bo koszty byłyby duże za pojemność satelitarną i emisję. Aktualnie ekonomiczniej dla Fox Networks jest odsprzedać wybraną ofertę programów w 4K dla platformy VOD, która już działa w nc+, a część pokazać w istniejącym Canal+ 4K Ultra HD. Być może w przyszłości NGC w 4K pojawi się, gdy Canal+ 4K już będzie miał więcej własnych treści lub z innych źródeł, a przy okazji pomoże technicznie w emisji, bo ma już doświadczenie. Na razie nc+ ma na karku dogadanie się z FOX, bo inaczej musiałaby więcej produkować, a nie ma takich możliwości, by to stało się natychmiast, a technika do tego 4K kosztuje ogromne pieniądze.

Zbyt wczesne włączenie kanału w 4K nie zawsze wychodzi na dobre, o czym przekonali się w Telewizji Polskiej po wyłączeniu TVP 4K. Chcieć, a mieć co pokazywać to dwie różne sprawy, ale będę kibicował powrotowi TVP 4K. Trzeba mieć co pokazywać lub tworzyć coś, co zaprocentuje w przyszłości. Chyba też w nc+ przekonali się, że pokazywanie planszy z logo i opisem „przerwa” na kanale 4K nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem. Szkoda, że nc+ zapomniała o różnych możliwościach współpartnerstwa, np. przy produkowaniu w 4K programów telezakupowych lub dokumentalnych. Wystarczyłoby pomóc kilku mniejszym podmiotom i to by zaprocentowało. Na razie też chyba słabo z PR w nc+, bo mało kto wie, że programy Planete+, m.in.: „Polska z góry" są pokazywane w Canal+ 4K.

Miejmy nadzieję, że wkrótce dowiemy się, że Fox Networks poważniej potraktuje Polskę, bo dziwi mnie, że taka oferta VOD w 4K jest w... Grecji!Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Janusz Sulisz


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami Museum 4K i...

299 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

129 zł Więcej...

Miernik Signal ST-5155 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Signal ST-5155 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

699 zł Więcej...