reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Putin zainteresowany Bajkonurem

dodano: 2004-01-08 23:12 | aktualizacja: 2004-01-08 23:47
autor: Janusz Sulisz | źródło:

start-Protona-z-astra-2c.jpg Prezydenci Rosji i Kazachstanu Władimir Putin i Nursułtan Nazarbajew mają w dniach 9-10 stycznia podpisać umowę dotyczącą warunków wykorzystania rosyjskiego kosmodromu Bajkonur na terytorium Kazachstanu. Kazachowie domagają się dopuszczenia do technologii kosmicznych oraz lepszych warunków finansowych.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Prezydent Rosji nie ma specjalnego wyjścia i musi podpisać umowę na temat wykorzystania kosmodromu Bajkonur, bo zbyt wiele projektów jest opartych o ten kosmodrom na rozległym terenie w Kazachstanie, który założono 2 lutego 1955 roku.

Bajkonur, teren o powierzchnii 6717 km kwad. (prostokąt 75 x 90km), jest w rękach Rosjan na podstawie 20-letniej umowy z 28 marca 1994 roku. Umowę renegocjowano na wniosek Kazachów, którzy chcą kiedyś przejąć od Rosjan ten kosmodrom, ale obecnie nie mają szans go utrzymać ze względów technicznych i finansowych.

Kazachowie dostawali od Rosji około 110 mln dolarów rocznie, ale Rosjanie byli w stanie zarobić na komercyjnych startach około 1 mld dolarów. Kazachstan chce więcej zarobić wiedząc, że Rosjanie i tak zapłacą. Chcą też przeszkolić swoich specjalistów, by w przyszłości przejąć Bajkonur.

Na kosmodromie Bajkonur jest 9 kompleksów startów rakiet z 15 stanowiskami oraz 11 kompleksów do montażu i obsługi rakiet i satelitów. Są też dwa lotniska i kompleks pomiarowy. Część Bajkonuru to ruina po Związku Radzieckim, która teraz powoli jest odbudowywana z pieniędzy za komercyjne starty rakiet z satelitami

Aktualnie około 70 proc. startów rosyjskich rakiet (głównie Sojuz i Proton) odbywa się z Bajkonuru, w tym także dla rosyjskiej armii oraz dla Międzynarodowej Stacji. Na terenie Bajkonuru stoją też dwa rosyjskie promy kosmiczne Buran (jeden to obecnie już szmelc, a drugi nie jest skończony!).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Fuba 902B LTE 5G 470-694 MHz

Antena DVB-T FUBA DAT902 5G to profesjonalna antena telewizyjna z...

149 zł Więcej...

Uchwyt do krokwi pod rynnę

Uchwyt do krokwi pod rynnę

189 zł Więcej...

Stojak alu ścienny AS Sat 60cm

Aluminiowy stojak ścienny 60cm niemieckiej firmy A.S. Sat z certyfikatem...

129 zł Więcej...