reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Humax PVR-8000

dodano: 2003-09-08 15:32 | aktualizacja: 2003-09-08 15:44
autor: Leszek Wrona | źródło: SAT Kurier 4/2003 str.10-12

Oczekiwana od jesieni 2002 handlowa premiera pierwszego HUMAXA z twardym dyskiem przeciągnęła się aż do czerwca tego roku. Z tego powodu, mimo wcześniejszych zapowiedzi, nie mogliśmy opisać go, w poprzednim (3/2003) numerze Sat Kuriera. Główne zalety tego urządzenia (nie spotykane dotychczas w innych odbiornikach), a reklamowane od dawna to - wymienny twardy dysk oraz podwójny tuner umożliwiający jednoczesne oglądanie i nagrywanie dwóch różnych audycji.



Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Odbiornik obecnie można kupić bez twardego dysku (tylko z kieszenią) lub z wybranym twardym dyskiem (40/60/80/120GB). Jeśli potrzebujemy więcej twardych dysków można dokupić do nich także same kieszenie.

HUMAX PVR-8000 to obok ECHOSTARA 7000 jeden z największych tunerów satelitarnych obecnie produkowanych. Wymiary są większe od modeli HUMAXÓW serii 5000, a kolor obudowy zmieniono na modny ostatnio - srebrny. Kieszeń z wyjmowanym twardym dyskiem zasłonięto uchylną osłoną zajmującą większą część przedniego panelu, a wymiana twardego dysku jest banalnie prosta i nie wymaga żadnych narzędzi (trzeba jedynie pamiętać o wyłączeniu zasilania odbiornika). Za osłoną znajdziemy także dwie kieszenie na moduły dostępu i port USB. Obok kieszeni na przednim panelu umieszczono okrągłe oczko wyświetlacza, wokół którego rozmieszczone zostały od góry diodowe wskaźniki informacyjne, a u dołu kilka przycisków funkcyjnych.

Tylny panel wyposażono w podstawowe złącza: dwa typu SCART, trzy CINCH i dwa RF, port RS232 oraz optyczne gniazdo cyfrowej fonii. Ponieważ HUMAX PVR-8000 jest odbiornikiem typu twin z tyłu umieszczone zostały podwójne gniazda (A i B) głowicy oraz jedno będące przelotką z głowicy A do innego tunera. W porównaniu z modelami 5000 HUMAXA zrezygnowano z wyłącznika sieciowego i złącza sterującego 0/12V.

Zmieniony został pilot zdalnego sterowania. Teraz jest większy i nie tylko dla tego, że ma więcej funkcji. Powiększone zostały przyciski, a ich opis jest bardziej czytelny. Tego samego rodzaju piloty są obecnie stosowane do tunerów ID Digital.

GRAFIKA EKRANOWA - INSTALACJA TWARDEGO DYSKU

Grafika ekranowa przypomina do złudzenia grafikę tunerów ID Digital i jest dostępna od razu w języku polskim. Rozszerzono ją (między innymi) o funkcje konfiguracji i obsługi twardego dysku w tym nagrywania i odtwarzania audycji oraz plików MP3. Przy pierwszym załączeniu odbiornik sugeruje wybór języka grafiki, prosi o ustawienie daty i czasu, a także rozpoznaje i instaluje twardy dysk. Aby można było nagrywać trzeba jeszcze przeprowadzić instalację dysku polegającą między innymi na jego formatowaniu.

Producent zaleca stosowanie twardych dysków firmy Seagate o pojemności 40, 60, 80 lub 120GB. Przeprowadzone jednak liczne próby z innymi dyskami wypadły także pozytywnie. Przed włożeniem dysku do kieszeni należy ustalić jego status odpowiednimi jumperami na złączce. W przypadku dysków typu Seagate prawidłowa konfiguracja to "enable cable select". W innych czasami trzeba ustawić konfiguracje na "Master".

PODSTAWOWE USTAWIENIA TUNERA PVR-8000

Przy każdorazowym wyłączeniu odbiornika z prądu niestety zerowana jest data i czas. Dlatego zawsze w pierwszym rzędzie trzeba ustawić właśnie te parametry. Aby zapewnić stabilność zegara producent wprowadził rozwiązanie polegające na synchronizowaniu zegara z czasem nadawanym na wybranym kanale. Wystarczy na początku precyzyjnie podać godzinę oraz program w stosunku do którego będzie ona korygowana. Ze względu na podwójną głowicę HUMAX PVR-8000 posiada wiele możliwości podłączenia anten satelitarnych.

Głowica z wejściem A to bezpośredni odbiór oraz buforowanie programu aktualnie oglądanego. Głowica z wejściem B służy tylko do nagrywania na twardy dysk. Aby zapewnić całkowitą niezależność tych dwóch głowic najlepiej podłączyć do nich dwa oddzielne konwertery lub jeden typu TWIN. Może więc to być konwerter TWIN Universal umieszczony na stacjonarnej czy obrotowej antenie lub TWIN Monoblock odbierający z dwóch pozycji (Astra+Hot Bird). Pamiętać musimy o ustawieniu w MENU podwójnej konfiguracji anteny, gdyż wówczas głowica A i B potrzebuje oddzielnego zasilania.

Jeśli posiadamy w układzie antenowym tylko konwerter pojedynczy, rozwiązaniem zastępczym będzie zastosowanie między wyjściem głowicy A, a wejściem głowicy B tzw. przelotki. Zapewni nam ona jednoczesne oglądanie i nagrywanie tego samego programu lub innych programów, ale odbieranych z tego samego pasma i polaryzacji. Aby w trakcie nagrywania nie nastąpiło „zerwanie” sygnału na wejściu B, odbiornik automatycznie blokuje dostęp do wszystkich programów o innej polaryzacji, pasma i satelity, niż ten z którego pochodzi nagrywana audycja. Kanały takie nie są wówczas widoczne na liście. Do ustawień podstawowych tunera należy także dostosowanie sygnałów wyjściowych do wejść naszego telewizora, magnetowidu wzmacniacza kina domowego.

Na złączach SCART możemy zatem wybrać odpowiedni format wizji: CVBS, RGB, S-Video, a sygnał po modulatorze dostosować kanałowo (21-69k + funkcja dokładnego dostrojenia) i standardem (PAL I/B/G/D/K) do potrzeb telewizora bez wejścia AV. Dla telewizorów z ekranem panoramicznym możemy ustawić tryb wyświetlania 16:9 oraz format - centralnie, panoramicznie. Jeśli załączymy dodatkowo funkcję Dolby Digital, a wyjście optyczne połączymy z wejściem wzmacniacza kina domowego, to z kanałów nadających dźwięk w tym formacie usłyszymy odpowiednie efekty przestrzenne.

PROGRAMOWANIE KANAŁÓW

Część grafiki ekranowej, obejmująca konfigurację anteny i szukanie kanałów, ma bardzo wiele wspólnego z grafiką tunerów ID Digital, a także Humaxów serii 5000. Niestety kilka błędów, które występowały w poprzednich tunerach nie zostało poprawionych i znalazły się w MENU nowego tunera. Między innymi możemy skonfigurować aż 32 ustawienia anteny, ale pod funkcjami pozycjonera mamy do wyboru tylko 25 pozycji. W fabrycznej pamięci wykorzystywanej przy automatycznym programowaniu umieszczono zaledwie 17 satelitów, a do tego kilka zupełnie nie aktualnych - ORION, Kopernikus2, Kopernikus3.

Zrezygnowano z funkcji skanowania pasma po wybranych parametrach SR, a same parametry pozostały i są widoczne, gdy wybierzemy do programowania satelitę z pamięci fabrycznej. Nie można zastosować jednocześnie funkcji DiSEqC do obrotu anteny i przełączania konwerterów (zez+obrotnica DiSEqC1.2). Poza tymi niedogodnościami HUMAXA PVR-8000 programuje się prosto i szybko. W parametrach konfiguracyjnych anteny ustawiamy typ konwerterów, numery portów w przełączniku DiSEqC dla danego satelity, a przy antenie obrotowej w tym samym MENU szukamy pozycji satelitarnej i zapisujemy ją do pamięci. Wyszukiwanie kanałów ograniczono do dwóch metod - automatycznego i ręcznego. Pierwszą można zastosować tylko do wspomnianych już wcześniej 17 satelitów i polega na szukaniu kanałów według parametrów transponderów zapisanych w pamięci. Jej wadą jest oczywiście to, że odbiornik nigdy nie znajdzie sam programów nadawanych na nowej częstotliwości, zaletą zaś szybkość. Nowego satelitę, którego nie umieszczono w fabrycznej pamięci musimy programować ręcznie, transponder po transponderze. Przy pomocy klawiatury na pilocie można także wpisać jego nazwę. Metoda programowania automatycznego posiada funkcję filtrowania programów kodowanych, a programowanie ręczne dodatkowo funkcję szukania kanałów po sieci. Przy drugiej metodzie można dodatkowo, stosując wyszukiwanie zawansowane, wpisać wartości parametrów PID (Hex lub Dec).

USTAWIANIE LISTY KANAŁÓW

W HUMAXIE PVR-8000 programy są zapisywane chronologicznie na dwie listy: telewizyjną i radiową. Obie listy można w dowolny sposób modyfikować automatycznie lub ręcznie. Szczególnie przydatne wydają się funkcje automatycznego sortowania po alfabecie, dzielenia pakietami lub satelitami, a także grupowania niekodowanych i kodowanych. Do dyspozycji użytkownika przygotowano 4 listy kanałów ulubionych. Na dowolną z nich można przenieść od razu kilkadziesiąt kanałów z listy głównej. Oprócz tego wybrane kanały możemy blokować przed dostępem osób niepowołanych hasłem, a także zmieniać ich nazwy oraz przenosić w inne miejsce. Ta ostatnia umożliwia jednoczesne przeniesienie wielu kanałów (nawet rozrzuconych po liście) w wybrane jedno miejsce. W porównaniu z Humaxami serii 5000 zrezygnowano z dzielenia kanałów kategoriami.

Poprawiono natomiast sposób usuwania programów. Teraz nie trzeba kasować kanałów pojedynczo - możemy zaznaczyć dowolną ich ilość i usunąć wszystkie jedną komendą. Usuwać można też wybrane pakiety bądź całego satelitę. Funkcja Domyślny przywraca ustawienia fabryczne odbiornika.

FUNKCJE BUFOROWANIA i NAGRYWANIA NA HDD

HUMAX PVR-8000 został wyposażony w funkcję TSR (Time Shift Recording), która polega na ciągłym nagrywaniu wszystkich programów, które aktualnie (od chwili załączenia) oglądamy. Jednocześnie możemy w dowolnej chwili zatrzymać odbiór lub cofnąć się do początku oglądanej sceny, a odbiornik nadal będzie nagrywał daną audycję tak, że nic z niej nie utracimy.

Jeśli przełączymy kanały odbiornik rozpocznie buforowanie od początku, a zawartość poprzedniego bufora zostanie skasowana i zastąpiona nowym nagraniem. Buforowanie można załączyć lub wyłączyć w MENU Ustawienia zapisu/odtwarzania. Przy załączonym buforze nad wyświetlaczem miga cały czas zielona dioda HDD, a po naciśnięciu przycisku INFO, na odpowiedniej skali, widzimy czas jaki upłynął od chwili rozpoczęcia zapisu. Aktywne są także wszystkie funkcje przesuwania w tył i do przodu z prędkościami od 1 do 4 razy szybciej lub wolniej niż odtwarzanie, zatrzymanie obrazu oraz przeskakiwanie do przodu i do tyłu o wybraną wartość czasu (np. 60 sekund). W trakcie buforowania, przy aktywnym wejściu B głowicy, możemy nagrywać inny program. W przeciwieństwie do buforowania, nagrywanie jest widoczne w pamięci odbiornika w postaci pliku, o nazwie zawierającej nazwę kanału oraz datę nagrania. Rozpoczęcie nagrywania można zainicjować od razu funkcją TERAZ lub wpisując odpowiednią rezerwację w MENU zapisu, które pojawia się gdy naciśniemy przycisk RECORD. Podczas rezerwacji podajemy datę i godzinę rozpoczęcia, powtarzalność audycji jeśli nagrywamy program cykliczny oraz czas trwania nagrania. Metoda ta pozwala zarezerwować 20 różnych audycji z tygodniowym wyprzedzeniem.

Na kanałach, które nadają informacje o rozpoczęciu i zakończeniu audycji można zarezerwować nagranie z poziomu EPG. Lista wszystkich rezerwacji dostępna jest przyciskiem RSV LIST, z poziomu której także kasujemy ustawienia. Jeśli zarezerwowana audycja rozpoczyna się, a odbiornik jest załączony na innym kanale, na ekranie zobaczymy komunikat Uruchomiono zapis zarezerwowanej audycji. Podczas nagrywania możemy buforować oraz odtwarzać inne audycje. Nie jest możliwe wyłączenie nagrywania bezpośrednio przyciskiem STOP na pilocie, a jedynie z poziomu MENU zapisu. Wszystkie zapisane na twardym dysku audycje można zobaczyć w MENU Pliki po naciśnięciu przyciskiem OK. Zapisane audycje, podobnie jak kanały, możemy sortować nazwami i datami, usuwać, blokować hasłem i nazywać własnymi określeniami. Podczas odtwarzania nagranych plików, podobnie jak przy buforowaniu, dostępne są funkcje przyśpieszonego lub wolnego przewijania do przodu i do tyłu oraz zatrzymywanie - stop klatka. Nagranych plików nie można ze sobą łączyć. Jeśli np. nagrywamy pojedyncze teledyski, to odtwarzamy je każdy z osobna. Programy nadawane z dostępem warunkowym nagrywane są w formie zakodowanej i dopiero podczas odtwarzania są sprawdzane uprawnienia do ich odbioru. Takie rozwiązanie pozwala na jednoczesne odtwarzanie i nagrywanie dwóch zakodowanych programów z tej samej platformy (np. Cyfra+) przy użyciu jednej karty i jednego modułu. W takim przypadku program odtwarzany jest rozkodowany, a nagrywany zakodowany. Niestety tak nagrane pliki możemy odtwarzać tylko wówczas, gdy jesteśmy w posiadaniu aktywnej karty. W odbiornikach z twardym dyskiem innych marek (np. Echostar DVR-5000) audycje są nagrywane po rozkodowaniu i odtwarzane później już bez karty.

POZOSTAŁE FUNKCJE ODBIORNIKA PVR-8000

Jeśli chcemy dokonać nagrania nie na twardy dysk, ale np. na magnetowid możemy ustawić rezerwację audycji w funkcji podgląd. Można też ustawić jednokrotny timer w MENU Czas. Odbiornik posiada elektroniczny przewodnik po audycjach - EPG, który niestety w przypadku polskiego pakietu Cyfra+ opisuje w sposób skrócony tylko aktualną i następną audycję - brak informacji szczegółowej.

EPG można wyświetlić w pełnym formacie (cały ekran) lub prostym (u dołu ekranu 3 kolejne programy z nazwami aktualnej audycji). PVR-8000 nie przetwarza napisów dla Cyfry+ (funkcja subtitle), ale to już z winy polskiego dostawcy, który nadaje je w nietypowym formacie. Dobrze działa natomiast funkcja Sound Track rozkładajaca strumień audio na wersje językowe lub w przypadku pakietów radiowych na poszczególne kanały tematyczne (jak w przypadku Xtra Music). Zmianę oprogramowania tunera PVR-8000 można dokonać przy pomocy komputera (specjalne oprogramowanie Formula PVR - można pobrać ze strony producenta) albo bezpośrednio z satelity (OTA). Programowanie z satelity jest automatyczne, a odbiornik sam poinformuje nas (najczęściej przy załączeniu) o istnieniu nowej wersji. W końcu to jednak użytkownik decyduje czy ją załadować. W najnowszym oprogramowaniu (v1.0015) dołączono do MENU funkcję obsługi plików muzycznych MP3, które za pomocą złącza USB można przepisać z komputera na twardy dysk odbiornika.

Po podłączeniu odbiornika do komputera z oprogramowaniem Windows XP lub Windows 2000 system rozpoznaje twardy dysk Humaxa pod nazwą PVR8000E, a w nim trzy katalogi: MP3, Radio, TV. Zawartość tych katalogów to nagrane pliki muzyczne i audycje telewizyjne. Te ostatnie nagrane w formacie VID można konwertować po zastosowaniu odpowiedniego oprogramowania na pliki MPEG2 i MP3.

OCENA HUMAXA PVR-8000

WADY i ZALETY

Póki nie pojawi się na rynku odpowiedni konkurent dla opisywanego odbiornika, będzie można uważać go za urządzenie najlepsze w swej kategorii, chociaż nie pozbawione wad. Humaxa PVR-8000 trudno porównywać z podobnymi produktami Echostara, Manhattana czy Astona, które nie posiadają wymiennego twardego dysku oraz podwójnej głowicy, co dziś szczególnie wyróżnia ten produkt od innych modeli. Kilka wad opisanych wcześniej obniża raczej komfort obsługi niż jakość samego urządzenia.

Odbiór kanałów FTA tudzież nadawanych z dostępem warunkowym jest bardzo dobry. Tuner współpracuje ze wszystkimi modułami CI w tym także Magic CAM i IceCrypt, choć w przypadku tego ostatniego odbiera, ale nie nagrywa telewizję Free-X. Tuner nie odbiera programów z parametrem SR poniżej 2MS/s (np. Hippika TV z Europestara na 45,0E). Testowany z różnymi przełącznikami DiSEqC szybko i niezawodnie przełączał wejścia.

Nie współpracował natomiast z obrotnicą DiSEqC1.2 - Moteck SG2100. Po jej podłączeniu od razu odcinał zasilające napięcie. Zauważyliśmy pewne wady w nagraniach, których rejestrowanie odbywało się podczas buforowania innych stacji. Jeśli podczas jednoczesnego nagrywania zarezerwowanej audycji i buforowania innej zaczniemy "bawić się" funkcjami zatrzymania i przewijania obrazu w materiale nagrywanym mogą powstać ubytki oraz problemy synchronizacji fonii z wizją. Poza tym przypadkiem wszystkie nagrania charakteryzuje jakość równa jakości odbieranego programu.

Całość testu Humaxa PVR-8000 z fotgrafiami i zrzutami ekranowymi tylko w drukowanej wersji Magazynu SAT Kurier 4/2003.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




Więcej z kategorii Produkty - testy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

239 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Supreme Twin UHD 4K 2xDVB-S2X

Octagon SF8008 Supreme Twin UHD 4K 2xDVB-S2X - odbiornik UHD...

569 zł Więcej...