reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Udany start Zenita z Sea Launch

dodano: 2003-08-08 14:04 | aktualizacja: 2003-08-08 14:44
autor: Janusz Sulisz | źródło: Spaceflight

sea_launch_foto_sk.jpg Pełnym sukcesem zakończył się start ukraińskiej rakiety Zenit 3SL z satelitą combo EchoStar 9/Telstar 13 8 sierpnia o 3:31 czasu GMT z platformy Sea Launch. Echostar będzie korzystał z pasm Ka/Ku części satelity Echostar 9, a Loral Skynet z 24 transponderów pasma C jako Telstar 13.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Był to już 10 start rakiety Zenit z Sea Launch, tym razem z satelitą wykorzystywanym przez dwóch różnych operatorów - Echostara i Loral Skynet pod różnymi nazwami - stąd określenie satelita typu "combo". Satelitę zbudował Space Systems/Loral pod nazwami EchoStar 9 i Telstar 13.

Satelita będzie operować na geostacjonarnej orbicie 36,000 km od Ziemii na pozycji 121W.

EchoStar wykorzysta transpondery w pasmach Ku i Ka dla 8.5 miliona abonentów platformy DISH Network w USA. Loral Skynet wykorzysta 24 transpondery w paśmie C (4GHz) pod nazwą Telstar 13 dla użytkowników USA, Meksyku, Ameryce Łacińskiej i na Karaibach.

Start Zenita 3SL był drugim z czterech planowanych w tym roku startów z platformy startowej na morzu, znanej jako Sea Launch. Jest to kooperacja amerykańsko-ukraińsko-rosyjsko-norweska. Norwedzy dostarczyli platformę wiertniczą dostosowaną do potrzeb startów rakiet. Ukraińcy dali rakietę Zenit, wyposażoną w rosyjskiej silniki Block-DM, a Amerykanie z Boeing Launch Services pieniądze i zaplecze techniczne.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 1,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 1,0m w wersji v2.1 dla...

59 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

189 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 2,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

30 zł Więcej...