reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Aston Xena 1800 HD - odbiornik z dyskiem

dodano: 2003-02-26 23:06 | aktualizacja: 2003-02-26 23:11
autor: Piotr Witkowski | źródło: SAT Kurier 1/2003

Na pierwszy rzut oka odbiornik cyfrowy Xena 1800 HD, francuskiej firmy Aston, nie różni się, od poprzednich modeli tego producenta. Jest on młodszym bratem analogowo - cyfrowego tunera Xena 2000 (test w Sat Kurierze 3/2002) i cyfrowego Xena 1800, który od modelu HD różni się brakiem twardego dysku. Zarówno funkcjonalność, wygląd jak i większość rozwiązań zastosowanych wewnątrz odbiornika Aston Xena 1800 HD - taka jak w starszych modelach.



Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Pod względem obsługiwanych systemów kodowania testowany tuner jest prawdziwym kombajnem, gdyż poprzez dwa sloty na karty dostępu obsługuje aż trzy systemy - Seca/Astoncrypt, Viaccess i Conax, adodatkowo odbiornik posiada dwa gniazda Common Interface dla modułów CAM. Najważniejszym elementem wyposażenia Xeny 1800 HD jest jednak dysk twardy o pojemności 40 GB, co pozwala na nagranie ponad 20 godzin programów.

Pomocne mogą być strona internetowa producenta www.aston-france.com lub e-mail: [email protected]

PANEL PRZEDNI

Przedni panel tunera wykonano z plastiku. W jego centralnej części znajdziemy wyświetlacz alfanumeryczny, który - podobnie jak w innych odbiornikach Astona - zamiast numeru oglądanej stacji podaje jej nazwę. Na wyświetlaczu umieszczono również wskaźnik jakości sygnału, a także kontrolki informujące o tym, czy np. dany kanał jest kodowany. Sensor podczerwieni producent umieścił na prawo od wyświetlacza. Również po prawej stronie przedniego panelu znajdziemy uchylną klapkę, a pod nią dwa sloty na karty dostępu oraz dwa gniazda Common Interface dla modułów CAM. Pozostała część obudowy wykonana została z metalu.

PANEL TYLNY

W tylnej części odbiornika znajdziemy trzy gniazda typu SCART (TV, dwukierunkowe VCR oraz AUX), dwa analogowe gniazda fonii typu CINCH, cyfrowe wyjście fonii SPDIF, wyjście sygnału video typu composite, wyjście sygnału video Y/C (S-VHS), wejście i wyjście sygnału anteny naziemnej bądź sieci kablowej, dwa porty seryjne do komunikacji z komputerem bądź drugim odbiornikiem, wyłącznik napięcia, a także wyjścia do sterowania polaryzatorami (magn./mech.). Wejście typu IF do podłączenia anteny satelitarnej posiada także wyjście, co umożliwia podłączenie drugiego tunera.

PILOT

Mimo sporych rozmiarów pilota, korzystanie z niego jest łatwe. Zaprojektowany został tak, aby użytkownik miał szybki dostęp do wszystkich najważniejszych funkcji. Oprócz dodatkowych opcji obsługi dysku twardego, nie różni się on niczym od pilotów z modeli Xena 1800 i Xena 2000. W jego centralnej części umieszczono przycisk OK, wokół którego rozmieszczono przyciski przełączania kanałów z listy ulubionych, spełniające jednocześnie rolę przy obsłudze dysku twardego. Po bokach rozmieszczono przyciski zmiany głośności i przełączania wszystkich kanałów. Oprócz tego na pilocie znajdziemy również przycisk umożliwiający korzystanie z teletekstu (TXT), w który wyposażono tuner. W łatwy sposób możemy zmienić barwę dźwięku (czerwony przycisk), wersję językową oglądanego kanału (zielony przycisk), czy też zamrozić obraz (niebieski przycisk).

GRAFIKA EKRANOWA

Starannie wykonana grafika ekranowa dostępna jest w wersji angielskiej, francuskiej, niemieckiej i hiszpańskiej. Komunikaty ekranowe pojawiają się płynnie. Aby dostać się do prostego w obsłudze i funkcjonalnego Menu wystarczy wybrać z pilota przycisk o takiej właśnie nazwie (pełni on również rolę `Save` - zapisz zmiany). Znajdziemy tam pięć sekcji: Channel list (edycja listy kanałów), Parameters (konfiguracja odbiornika), Installation (skanowanie satelity; ładowanie nowego oprogramowania), Options (dodatkowe funkcje) oraz Program Guide (repertuar programów).

KONFIGURACJA

Zanim uzyskamy dostęp do bogatej oferty kanałów satelitarnych, musimy skonfigurować nasz odbiornik. Po jego pierwszym uruchomieniu automatycznie znajdziemy się w Menu, skąd należy - posługując się przyciskami przełączania kanałów na pilocie - udać się do sekcji ustawień systemowych (Parameters). Należy zacząć od podstawowych parametrów (System Parameters), takich jak godzina, data, strefa czasowa, długość i szerokość geograficzna, język Menu, domyślna wersja językowa. Tak jak w innych tunerach Astona, także w Xenie 1800 HD znajdziemy zabezpieczenie przed złodziejami konwerterów. Sposób działania jest prosty. Jeśli odbiornik straci kontakt z konwerterem, uaktywni się donośny sygnał alarmowy.
Po dokonaniu podstawowej konfiguracji tunera, pora na ustawienia audiowizualne (Audiovisual Parameters). W pod sekcji tej podajemy typ sygnału, jaki ma być wysyłany do telewizora (RGB, S-Video, Composite) i magnetowidu (Composite, S-VHS). Jeżeli podłączyliśmy tuner do telewizora zwykłym kablem antenowym, musimy ustawić kanał na jakim powinien pracować modulator sygnału UHF. Teraz pora na skonfigurowanie odbiornika pod kątem instalacji antenowej (Antenna Setup), czyli m.in. ustawienia DiSEqC, przełączników, liczby anten, itp. Jeżeli posiadamy pozycjoner, Xena 1800 HD automatycznie przeszuka dla nas orbitę pod kątem satelitów, których możliwość odbioru zdefiniowaliśmy w odpowiedniej sekcji (Satellite Setup). Do pamięci odbiornika wpisano pozycje orbitalne 31 najpopularniejszych satelitów (m.in. Astra, Hot Bird, Amos, Arabsat, Eurobird). Kolejne satelity (do 18 pozycji) można dodawać ręcznie, co nie powinno sprawić problemów raczej żadnemu użytkownikowi.

PROGRAMOWANIE
Zaletą Xeny 1800 HD, jak i poprzednich modeli tej serii, jest niewątpliwie fakt, iż odbiornik ten programuje się samodzielnie od podstaw. Oznacza to, iż nie jesteśmy - tak jak w przypadku niektórych tunerów - zdani na łaskę, bądź niełaskę producenta, który przesyła nam aktualną listę kanałów tylko i wyłącznie za pośrednictwem swojego transpondera przez satelitę. Tak było w przypadku odbiorników Force, których lista programów już w momencie pobierania z satelity była zdezaktualizowana. Aby zaprogramować odbiornik musimy udać się do sekcji Menu o nazwie Installation. Znajdziemy tam sekcję Automatic Search (programowanie jednego, bądź kilku satelitów od podstaw), Bouqet Update (aktualizowanie listy kanałów dla poszczególnych satelitów bądź pakietów satelitarnych, a także dodawanie i usuwanie transponderów oraz kanałów) i Download (aktualizacja oprogramowania). Odbiornik dzieli kanały na trzy grupy: telewizyjne, radiowe i transmisja danych.

Wszystkie zaprogramowane stacje ułożone są klarownie według nazw pakietów cyfrowych. Oznacza to, iż wszystkie programy np. Cyfry+ znajdziemy na liście kanałów obok siebie. Dokładne skanowanie Hot Birda zajęło nam około 40 minut, jednak tak spory czas programowania nie powinien nikogo zrazić - jest to funkcja, której w domowych warunkach używa się rzadko. Port seryjny umieszczony na tylnym panelu tunera pozwala na wgranie przygotowanej wcześniej listy kanałów bezpośrednio z komputera.

EDYCJA KANAŁÓW

Pierwszą pozycją w głównym Menu odbiornika jest dział Channel List, w którym znajdziemy podsekcje: TV Channel List (lista kanałów telewizyjnych posegregowana według satelitów i pakietów), Radio Channel List (posegregowana lista kanałów radiowych), Data Channel List (lista kanałów transmisji danych), Favorite List (listy kanałów ulubionych) oraz Recordings (lista programów nagranych na dysk twardy odbiornika). Korzystając z pierwszych trzech sekcji możemy m.in. zmieniać kolejność kanałów, ich nazwy, kasować je oraz zasięgnąć informacji na temat ich parametrów przekazu (częstotliwość, polaryzacja, SR, FEC, PID-y). Przy każdym kanale, który przeglądamy w Menu Channel List uzyskujemy również informację o tym, czy dana stacja jest kodowana, nadaje sygnał teletekstu i kilka ścieżek dźwiękowych. Mamy także możliwość podglądu obrazu w okienku, które możemy powiększyć używając opcji Zoom.

Wszelkie zmiany musimy każdorazowo potwierdzić przyciskiem Menu / Save (zapisz zmiany). Jeśli chcemy wyeliminować z listy kanałów stacje kodowane w systemach innych, niż np. Seca, Viaccess, Conax, wystarczy udać się do Menu Options i sekcji Program Types. Jeśli nie mamy karty dostępu, możemy zdecydować się na posiadanie na liście jedynie kanałów free-to-air (niekodowanych).

KANAŁY ULUBIONE

Jedną z kluczowych opcji Astona Xeny 1800 HD jest możliwość tworzenia list kanałów ulubionych. Możemy ich mieć, aż sześć - pięć dla kanałów telewizyjnych, a jedną dla radiowych. Ułożenie każdej listy, której możemy przypisać dowolną nazwę (np. kanały polskie, bądź Cyfra+), zajmuje dosłownie chwilę. Stworzenie chociaż jednej listy stacji ulubionych jest wręcz konieczne, jeśli korzystamy z odbiornika na co dzień, a nie chcemy pogubić się wśród 4000 kanałów, które mieszczą się w pamięci tunera.

Aby stworzyć listę, musimy udać się do sekcji Menu Channel List o nazwie Favorite List. Kolejnym krokiem jest wybranie jednej z sześciu list, do której chcemy dopisać kanały. Ich dodawanie do "ulubionych" polega na zaznaczaniu kanałów z posortowanej listy - najpierw określamy z jakiego satelity chcemy dodać kanał, a później z jakiego pakietu cyfrowego. Cała operacja dodania do Favorite List kanałów Cyfry+ oraz kilku najpopularniejszych stacji niekodowanych z satelity Hot Bird zajęła nam ok. 3 min. Po dołączeniu programów do listy, bez problemu można zmieniać ich kolejność. Tak jak w przypadku TV Channel List, także tutaj mamy podgląd kanałów telewizyjnych w przeznaczonym do tego okienku.

TWARDY DYSK

Najważniejszym elementem dodatkowym Xeny 1800 HD jest wbudowany dysk twardy o pojemności 40 GB. Podczas testów, udało nam się zmieścić na nim ponad 21 godzin programów z różnych stacji telewizyjnych. Obsługa twardego dysku nie jest trudna. Jeżeli chcemy nagrać aktualnie oglądany program i zachować go w pamięci odbiornika, wystarczy wybrać z pilota przycisk REC z charakterystycznym czerwonym kółkiem. Korzystając z tej opcji możemy z dokładnością do pół godziny ustawić czas po jakim tuner ma zakończyć nagrywanie. Dostać się do listy nagranych filmów możemy w dwojaki sposób - wchodząc do sekcji Recordings w Menu Channel List, albo w trakcie oglądania telewizji, czy słuchania radia z podręcznej listy kanałów (przycisk List na pilocie i Sel, aby wybrać odpowiednią listę - ulubioną radiową, bądź Recordings).

Jeżeli korzystamy z pierwszej możliwości, obok tytułu filmu, który dopisuje się automatycznie, jeżeli stacja nadaje informacje EPG, na liście nagrań zobaczymy również jego opis, a także - w małym okienku znanym z listy kanałów - zdjęcie. Dostaniemy też pełne informacje o długości nagrania, dacie jego rejestracji, czy o procentowej zajętości dysku.

Drugą ważną funkcją twardego dysku odbiornika jest Time Shift, czyli możliwość zrobienia pauzy aktualnie oglądanego programu. Opcja ta jest szczególnie przydatna, jeśli w obejrzeniu ulubionego serialu, programu, często przerywa nam dzwoniący telefon. Dotychczas musieliśmy wybrać - oglądać dalej serial, czy może odebrać dzwoniący aparat....

Cały artykuł z testem Astona Xena 1800 HD tylko w SAT Kurierze 1/2003 - zapraszamy do prenumeraty.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




Więcej z kategorii Produkty - testy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 230 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

239 zł Więcej...

SAT Kurier - 7-8/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2022

12 zł Więcej...