12-14.02 Europejskie puchary w siatkówce

dodano: 2013-02-12 11:11
autor: Anita Dąbek | źródło: polsatsport.pl

Polsat Sport HD Jedno zwycięstwo dzieli siatkarzy Zaksy Kędzierzyn Koźle od awansu do Final Four Ligi Mistrzów. We wtorek, 12 lutego zagrają w Izmirze z Arkasem, którego przed tygodniem pokonali we własnej hali 3:2. Dla kędzierzynian to będzie jedno z najważniejszych spotkań w tym sezonie. Ich trener Daniel Castellani w ostatnim meczu ligowym przeciwko Effectorowi Kielce dał odpocząć swoim podstawowym graczom.

Z ławki pojedynek oglądali m.in. Paweł Zagumny, Antonin Rouzier, Jurij Gładyr, Felipe Fonteles i Michał Ruciak. W efekcie wicelider PlusLigi niespodziewanie przegrał 2:3.

Do Izmiru Castellni zabrał już optymalny skład. We własnej hali kędzierzynianie męczyli się z rywalem i ostatecznie wygrali 3:2. W rewanżu muszą jednak ponownie wygrać, a w przypadku porażki o losach awansu zadecyduje złoty set rozgrywany do 15 punktów.

Siatkarki z Muszyny mają szansę osiągnąć największy w swojej historii sukces w europejskich rozgrywkach. Jeśli po raz drugi pokonają Omiczkę Omsk (na wyjeździe wygrały 3:2), to zagrają w finale Pucharu CEV. Rywalem "mineralnych" będzie zwycięzca pary Fenerbahce Stambuł - Urałoczka Jekaterynburg. Pierwsze spotkanie wygrały Turczynki 3:0.

O półfinał Pucharu Challenge walczy bydgoska Delecta, która przed tygodniem uległa Radnickiemu Kragujevac 0:3. Trener lidera ekstraklasy Piotr Makowski zagrał va banque wysyłając na pierwsze spotkanie do Serbii rezerwowy skład. Teraz, by myśleć o awansie, musi wygrać rewanż, a potem swoją wyższość udowodnić w nieco loteryjnym czasami złotym secie. W przypadku wyeliminowania Serbów, Delecta zmierzy się Uralem Ufa lub Galatasaray Stambuł (Rosjanie wygrali pierwszy mecz 3:0).

We wszystkich europejskich pucharach do kolejnej rundy zakwalifikuje się zespół, który wygra oba spotkania. Przy równej liczbie zwycięstw (bez względu na jego rozmiary), o awansie zadecyduje tzw. złoty set rozgrywany do 15 punktów.