reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

O kulturze w TVP1 mówi Iwona Schymalla

dodano: 2011-01-13 12:14 | aktualizacja: 2011-01-13 17:28
autor: Paulina Nietrzpiel | źródło: Gazeta Wyborcza

TVP1 TVP 1 Jedynka Dyrektor TVP1, Iwona Schymalla w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" zdradziła kilka ważnych zmian, które czekają Jedynkę w nowym roku. Już w lutym na antenie stacji pojawi się nowy, cotygodniowy program publicystyczny pod roboczym tytułem "Mam inne zdanie", który zastąpi "Warto rozmawiać" Jana Pospieszalskiego. Zmiany dotkną także Teatr TV, filmy dokumentalne, program o literaturze oraz produkcje dla dzieci.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Iwona Schymalla rezygnację z "Warto rozmawiać" wyjaśnia tym, że program Pospieszalskiego był zbytnio ukierunkowany na jeden punkt widzenia, a także posiadał za wąską grupę odbiorców jak na produkcję na żywo. Tak więc, w miejsce "Warto rozmawiać" powstanie inna debata publicystyczna - "Mam inne zdanie", która będzie starciem odmiennych poglądów. To rodzaj ringu, w którym dwójka gości będzie prezentowała własne zdanie na temat ważnych spraw politycznych i społecznych Polaków. Nowy program wystartuje 22 lutego br. Trwa wybieranie gospodarzy.

To jednak nie koniec zmian, jakie czekają wkrótce Pierwszy Program Telewizji Polskiej. Najprawdopodobniej w czwartki około godz. 22. w TVP1 powstanie specjalne pasmo poświęcone dokumentom. Na widzów czekają m.in. filmy związane z Rokiem Miłosza, postacią Zbigniewa Religi, a także pierwszy dokument o katastrofie w Smoleńsku, którego emisja planowana jest w rocznicę 10 kwietnia.

Zmiany nie ominą także Teatru TV, który wbrew obawom widzów nie zniknie z anteny Jedynki. Poprawi się jednak jego jakość. W najbliższym czasie odbędą się dwie premiery "Napis" Geralda Sibleyrasa w reż. Wojciecha Nowaka (styczeń) oraz "Powidoki" Macieja Wojtyszki o Władysławie Strzemińskim i Katarzynie Kobro (luty). A już w marcu powrócą archiwalne spektakle, które będą nadawane w każdy poniedziałek, po godz. 22. W tym premierowe: "Rosyjskie konfitury" w reż. Krystyny Jandy, "Boulevard Voltaire" w reż. Andrzeja Barta, "Księżyc i magnolie" Rona Hutchinsona w reż. Macieja Wojtyszki, "Komedia romantyczna" w reż. Michała Gazdy i "Dolina nicości" w reż. Wojciecha Nowaka.

W wywiadzie nie zabrakło również pytań na temat "Hurtowni książek" - ostatniego literackiego programu TVP, który opuści ramówkę stacji. Jak twierdzi Schymalla miejsce na promocję literatury znajdzie się w porannym programie "Kawa czy herbata?", który tym samym zmieni swój charakter. Program będzie nadawany w godz. 8-10.40 i zostanie poświęcony głównie wydarzeniom kulturalnym.

Kiepsko obecnie wygląda nie tylko brak produkcji artystycznych dokumentów czy programów kulturalnych. W Jedynce za mało jest także produkcji dla dzieci (lecą same powtórki). Sytuacja ma się poprawić w marcu wraz z pojawieniem się premier. Niewykluczone też, że jeśli znajdą się pieniądze to powstanie sztandarowy program dla dzieci lub młodzieży.

Pieniędzy TVP1 nie brakuje jednak na seriale. Jak twierdzi Iwona Schymalla to dlatego, są one głównym dochodem stacji. Pragnie, aby były ambitne i przesyłały odpowiednie treści. Już wiosną ruszy kolejny - "1920. Wojna i miłość" - epicka opowieść z historią w tle, opowiadająca o losach trzech chłopaków z różnych zaborów.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

249 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

269 zł Więcej...