reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Serialu z platformą TVP ciąg dalszy

dodano: 2009-07-15 19:23 | aktualizacja: 2009-07-15 19:47
autor: Daniel Gadomski | źródło: SatKurier.pl

tvp

Mniej więcej co pół roku pojawiają się nowe odcinki serialu pod tytułem „platforma cyfrowa TVP”. O krok dalej od swoich poprzedników poszedł p.o. prezesa Telewizji Polskiej Piotr Farfał. Nie tylko zapowiedział start platformy w ciągu kilku miesięcy, ale i zdradził pewne szczegóły dotyczące jej oferty programowej. Niektóre – choćby Polsat w bezpłatnym pakiecie – wydają się być nierealne.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

W opublikowanym na łamach „Rzeczpospolitej” wywiadzie Farfał zapowiada utworzenie dwóch pakietów – pierwszego bezpłatnego, w którym znajdą się wszystkie dostępne naziemnie stacje telewizyjne oraz większość kanałów tematycznych TVP, a także drugiego -  odpłatnego pakietu. Projekt ma być wzorowany na tworzonym przez BBC i ITV pakiecie „Freesat”. Zapowiedzi dotyczące płatnego pakietu nieco oddalają to podobieństwo, ponieważ we „Freesat” dostęp do kanałów jest bezpłatny – w dodatku są niekodowane. W Polsce bezpłatne nie oznacza niekodowane. I raczej nie ma co liczyć na emisję FTA choćby TVP1, czy TVN. Nie pozwalają na to licencje na emisję filmów, czy transmisji sportowych, które ograniczają się tylko do terytorium Polski.  Oby piękne zapowiedzi „platformy bez abonamentu” nie skończyły się tak samo jak te sprzed 9 lat ogłaszane przez Polsat 2 Cyfrowy.

Ciekawie wygląda zapowiedź objęcia projektem wszystkich naziemnych stacji telewizyjnych. O ile z TVN-enem i Pulsem nie powinno być problemu, inaczej wygląda sprawa Polsatu. Cyfrowy Polsat konsekwentnie blokuje wprowadzenie tego kanału do platform cyfrowych, a nawet platform typu DSL. Raczej nie zrobi wyjątku dla TVP. Chyba, że Farfał będzie walczył o Polsat w sądzie. Istnieje dokument Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, który nakazuje operatorom włączenie do oferty w pierwszej kolejności wszystkich kanałów dostępnych drogą naziemną. Sęk w tym, że do tej pory przepis „must carry” był interpretowany jako skierowany do operatorów kablowych. Nie udało się z niego skorzystać ani Cyfrowemu Polsatowi, który kiedyś walczył o TVP1 i TVP2, ani Cyfrze+ i n, które z pewnością chciałyby mieć w ofercie Polsat. Rozszerzenie definicji „must carry” drogą sądową zrewolucjonizowałoby rynek platform cyfrowych. Farfał ma szczęście do sądów albo dobrych prawników. Mimo wielu wątpliwości Krajowy Rejestr Sądowy, do tej pory przystawał na rejestrowanie go jako p.o. prezesa TVP. 

Być może jednak Farfał nie żartuje i uruchomi zapowiadaną przez wielu poprzedników platformę cyfrową. Podczas, gdy przez ponad dwa lata wcześniejsi prezesi nie mogli zapewnić dystrybucji TVP Sport, temu kontrowersyjnemu prezesowi udało się wprowadzić kanał do dwóch największych platform w ciągu kilku miesięcy. To również Farfał nie zgodził się na budzące wiele wątpliwości porozumienie z Polsatem w sprawie meczów Euro 2008. Konsekwentnie nie obawiał się gróźb wielomilionowego odszkodowania na rzecz stacji Zygmunta Solorza-Żaka. Interesujące, że p.o. prezesa TVP w wywiadzie dla „Rz” nie przesądza, na której pozycji orbitalnej znajdzie się nowa platforma. Zdradza tylko, że ma faworyta. Czyżby oznaczało to koniec mariażu TVP z Astrą? Wszystkie polskie platformy cyfrowe i kilka niekodowanych stacji współpracuje z Hot Birdem. Skorzystanie z tego satelity pozwoliłoby TVP automatycznie zaoferować abonentom kilka kanałów więcej, bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Trochę dziwne, że p.o. prezesa ogłasza decyzję o jej uruchomieniu w trakcie tego samego wywiadu, w którym informuje o planach grupowych zwolnień w spółce. Rynek platform cyfrowych w Polsce jest już dzisiaj dość rozwinięty. Potrzeba naprawdę dobrego projektu i dużych wydatków marketingowych, aby nowa inicjatywa odniosła sukces. W jednej z odpowiedzi na pytanie dziennikarzy „Rz’ Farfał twierdzi, że prawie wszystko do uruchomienia przedsięwzięcia jest już gotowe. Nie do końca. Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę koszty dekoderów, ale być może TVP nie będzie ich dzierżawić abonentom, bo p.o. prezesa twierdzi, że osoby zainteresowane ofertą będą musiały wydać 300 zł na dekoder i antenę satelitarną. To na pewno wystarczy, aby kupić antenę i jeden z tańszych dekoderów, ale o odbiorze HD za taką cenę można zapomnieć. Chyba, że Farfał mówiąc o drugim, płatnym pakiecie miał na myśli opcję z możliwością spłaty na raty dekodera HD i PVR.  Jeśli platforma TVP nie okaże się kolejną zapowiedzią bez pokrycia, można się więc spodziewać, że będzie podobna do „Telewizji na kartę”.Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Daniel Gadomski


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Spacetronik STC-33 Combo DVB-S2/T2/C

Miernik, do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2 naziemnych DVB-T/T2...

569 zł Więcej...

SAT Kurier - 9-10/2021 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2021

10 zł Więcej...

Multiswitch Opticum Red dCSS 52-32 Quattro

Multiswitch Opticum Red dCSS  - przestawka UniCable, SCR, do rozbudowy...

329 zł Więcej...