dodano: 2009-06-05 14:31 | aktualizacja:
2009-06-07 11:23
autor: HacKing |
źródło: Inf. własna
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Te kontrole już mają miejsce i niektóre transporty zostały z tego powodu zatrzymane. Pełną listę firm opłacających licencje obsługiwane przez
Sisvel można znaleźć pod adresem:
http://www.sisvel.com/list.asp
Należy zwrócić uwagę, że części firm, także polskich nie ma w tym wykazie, bo albo negocjują z Sisvelem, albo ich zagraniczne oddziały mają odpowiednie umowy, albo rzadziej dostawca ...nie wiedział/nie był świadomy, że musi mieć takie opłaty.
Osobną sprawą jest tzw. licencja
IGR dotycząca praw intelektualnych do niektórych rozwiązań graficznych stosowanych w tunerach. Obsługą opłat licencyjnych z tego tytułu zajmuje się wiele firm, w tym między innymi
Grundig oraz
Loewe. Według potwierdzonych informacji, w Niemczech miały miejsce z tego tytułu kontrole w sklepach detalicznych wraz z żądaniem wniesienia stosownych opłat. Takie kontrole spowodowały reakcje przestraszonych dystrybutorów, którzy nie chcą kupować odbiorników od dostawców, którzy nie płacą za licencje. Teoretycznie tego samego należy się spodziewać również w Polsce, jeśli polskie urzędy celne zaczną współpracować z Sisvelem lub innymi przedstawicielami właścicieli licencji.
Pełna lista koniecznych do opłacania licencji jest bardzo długa.
Ich łączny koszt można oszacować na dodatkowe 6,5-8 USD na każdy odbiornik. Można przypuszczać, że spowoduje to zniknięcie z rynku niektórych produktów od małych dostawców lub dzikiego importu wprost z Chin, w przypadku innych - duży wzrost cen. Dostawcy i producenci próbują na różne sposoby uniknąć opłat licencyjnych, zwłaszcza, że Sisvel żąda opłat za 3 lata wstecz, co w przypadku wielu firm groziłoby bankructwem. Co interesujące, zagrożone mogą być także dekodery kilku platform DTH czy operatorów kablowych.
Także urządzenia, które już na starcie są wyposażone w oprogramowanie umożliwiające pracę czytników kart w trybie uniwersalnym (czyta karty różnych systemów CA) mogą czuć się zagrożeni, ponieważ stosowanie takich rozwiązań nie jest legalne od strony prawnej i dostawcy systemów dostępu warunkowego CA także mogą sprawdzać sprzęt do odbioru telewizji cyfrowej pod tym kątem.
Całość problemu opłat licencyjnych za odbiorniki cyfrowe w Europie przedstawimy w interesującym artykule w najbliższym wydaniu SAT Kuriera.
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.