reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

TVP z własną platformą?

dodano: 2006-09-11 13:06 | aktualizacja: 2006-09-19 00:59
autor: Janusz Sulisz, Magda Kowalczyk | źródło: gazeta wyborcza

tvp W związku z wynajęciem przez TVP drugiego już transpondera od operatora satelitarnego SES Astra po raz kolejny pojawiły się spekulacje na rodzimym rynku medialnym, jakoby publiczna telewizja szykowała się do uruchomienia własnej platformy cyfrowej.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Gazeta Wyborcza spekuluje, że wynajęcie drugiego transpondera od SES Astry na nadawanie TVP Sport, TVP Rozrywka, TVP Film, TVP Historia i TVP Info oraz rozwój kanałów tematycznych oznaczają jedno – kolejną platformę cyfrową na polskim rynku. Według obserwatorów rynku dodatkowe pojemności TVP na Astzre to krok bliżej do własnej oferty płatnej telewizji.

Anonimowy rozmówca gazety zasugerował, że platforma może wystartować w 2007 roku, ale nie wiadomo czy kanały będą nadawane w wysokiej rozdzielczości i czy nadawca planuje wprowadzenie takich innowacyjnych na polskim rynku usług, jak VOD.

Na razie nie wiadomo jaki wybrano system dostępu warunkowego dla kodowania nowych kanałów tematycznych TVP, bo jasne jest, że kanały TVP Sport, czy TVP Film muszą być kodowane ze względu na prawa do transmisji.

Rynek tv-sat chciałby systemów ogólnodostępnych i popularnych: najlepiej Conax, Irdeto lub Viaccess. Niemile widziane byłyby NDS lub Nagravision, a to ze względu na parowanie dekoderów z kartami i brak modułów CI. Systemy Seca i Nagravision mają za to ogromne problemy z piractwem.

Abonenci TVP najlepiej chcieliby z Telewizji Polskiej kanałów FTA lub tanich kart dostępowych w popularnym systemie. Telewizja Polska na początek jakby lekceważy indywidualny rynek usług DTH, nastawiając się najpierw na wejście tych kanałów do sieci kablowych, by wypchnąć z części z nich inne najsłabsze kanały tematyczne.

Zarówno przedstawiciele Cyfry+ jak i Cyfrowego Polsatu niezbyt entuzjastycznie reagują na tego typu spekulacje. Równocześnie zdają sobie sprawę, że jeśli obok ITI Neovision pojawi się jeszcze platforma TVP, to konkurencja na polskim rynku będzie zbyt duża i dojdzie do jakiejś konsolidacji - plotki mówią o fuzji Cyfry+ i Cyfrowego Polsatu lub Cyfrowego Polsatu i ITI.

Według nich kolejna platforma miałaby nikłe szanse na sukces ekonomiczny, ale za to TVP mogłaby się skutecznie uniezależnić od Cyfry+ i Cyfrowego Polsatu. Wydaje się nawet, że to nie koniec objawień nowych projektów nadawców i platform. Pamiętać należy o takich operatorach, jak potentaci News Corp., Viasat czy lekceważona rumuńska Digi TV.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polonica


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

129 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

329 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 Wiwa H.265 HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Wiwa dla Naziemnej Telewizji...

109 zł Więcej...