reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Telewizja Nowej Generacji nadchodzi

dodano: 2006-06-27 16:36 | aktualizacja: 2006-06-28 19:10
autor: Janusz Sulisz | źródło: Inf. własna

Grupa ITI Logo Zakończyła się już prezentacja technologiczna zorganizowana przez ITI Neovision w warszawskiej hali targowej EXPO, na której przedstawiono projekt roboczo nazywany jako Telewizja Nowej Generacji. Wniosek po obejrzeniu prezentacji może być tylko jeden - jesienią w Polsce na rynku usług telekomunikacyjnych nastąpi ogromna rewolucja!Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Za stronę technologiczną projektu będzie odpowiadać w Polsce szerzej nie znana firma ADB, która dotychczas w Europie wspierała projekty we Włoszech (Mediaset), Hiszpanii (Telefonica), czy Szwajcarii. W Polsce dostarczy odbiorniki cyfrowe niezbędne do odbioru, wraz z oprogramowaniem, przystosowane także do treści emitowanych w MPEG-4 (w tym również High Definition).

Parę słów o boxach (nazwy box lub STB tak chętnie używane przez przedstawicieli ADB i ITI po polsku brzmią prawidłowo: odbiornik cyfrowy). Zostały one zaprojektowane w Polsce (Zielona Góra, Poznań i Katowice), a produkcja ruszy w najbliższych dniach pod Wrocławiem, tak więc będzie to produkt w pełni tworzony w kraju.

Zapowiedzi co do możliwości są już imponujące. Odbiór MPEG-4, oraz HDTV, dodatkowo PVR (dysk aż 250 GB), złącze USB 2.0 i możliwość podłączenia do sieci (Internet). Oprogramowanie będzie wspierać platformę MHP, co pozwoli na wprowadzenie w przyszłości także wielu usług multimedialnych. Koniec oferowania sprzętu o marnej jakości dla abonentów na polskim rynku! To pierwszy mocny atut projektu Telewizja Nowej Generacji. Jedyna wątpliwość w tym wypadku to cena. Tego typu rozwiązania są nadal dość drogie. Czy na taki postęp będzie stać przeciętnego Kowalskiego?

To jednak nie koniec atutów, które mają przyciągnąć do Telewizji Nowej Generacji potencjalnych abonentów. Czym byłby tuner z możliwością odbioru kanałów HDTV bez kanałów emitowanych w High Definition? W planach jest zaoferowanie trzech kanałów HDTV. Część będzie tworzona własnymi środkami, a część przy współpracy z partnerami doświadczonymi w emisji tego typu treści. Pewna jest transmisja spotkań Ligi Mistrzów w High Definition, co będzie nie lada gratką dla kibiców!

Dodatkowo wszystkie kanały przejdą na emisję fonii w Dolby Digital, przy czym część w standardzie 2.0, ale kilka także w pełnym 5.1 AC3. Zauważyć należy, że w Polsce nadawcy nadal nie przywiązują należytej wagi do jakości dźwięku. Tym razem będzie inaczej!

Spodziewać się można także usługi Video on Demand (VOD). Będzie ona wprowadzana przy współpracy z Telekomunikacją Polską. Choć już od lat usługa ta jest dostępna w Anglii, czy Portugalii, u nas do tej pory nikt nie odważył się na jej zaoferowanie. Pozwoli to na wybór tego, co chcemy oglądać samemu z katalogu dostępnych pozycji i to bez wychodzenia z domu, a nawet bez przemieszczania się z wygodnego fotela! W połączeniu z PVR (Personal Video Recorder) i dyskiem 250 GB, które pozwolą na nagranie do 300 godzin materiału (!!!) w wydajnej kompresji MPEG-4 umożliwi to praktycznie pełną personalizację - oglądamy to co chcemy i kiedy chcemy.

Zapowiedzi jak widać są więc bardzo obiecujące i wprowadzenie projektu Telewizja Nowej Generacji z pewnością zrewolucjonizuje polski rynek usług telekomunikacyjnych. Oferta ruszy na jesieni bieżącego roku. Aktualnie brak bliżej sprecyzowanej daty - mówi sie o starcie w okrągłą rocznicę powstania TVN, a to przypada w październiku! Zgodnie z nieoficjalnymi informacjami ITI Neovision będzie wykorzystywać trzy transpondery na satelicie Hot Bird (13E), jednak dzięki wydajnej kompresji MPEG-4 pozwoli to na bezproblemowe wdrożenie HDTV i jednocześnie zaoferowanie szerokiej palety kanałów i usług.

Jedyna niewiadoma obecnie to jak drogi będzie sprzęt odbiorczy - jak wynika z powyższych zapowiedzi jest on bardzo zaawansowany technologicznie, a obecnie tego typu rozwiązania należą do grupy high-end i są dość drogie na rynku. Na razie znane są jedynie niepotwierdzone informacje o dwóch o modelach odbiorników z dyskiem lub bez dysku. Oba mają być subsydiowane.

Pod adresem http://www.telewizjanowejgeneracji.pl można znaleźć blog poświęcony tematyce High Definition, oraz Video on Demand, powstający przy współpracy z Grupą ITI, a tworzony przez Tomasza Grynkiewicza - współpracownika Gazety Wyborczej.

Po pierwszej części, którą poprowadził Maciej Sojka, prezes ITI Neovision, zaproszono gości na skromny poczęstunek, oraz zaprezentowano małą ekspozycję sprzętu związanego z odbiorem High Definition. Od 17:00 rozpoczęto pokaz meczu Brazylia - Ghana w formacie HDTV dla wszystkich zebranych.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii n


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 749 zł Więcej...

Konwerter Twin Televes

Podwójny konwerter Universal Twin hiszpańskiej firmy Televes o współczynniku szumów...

79 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

799 zł Więcej...