reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Zamieszanie z komunikatem n. Nadawcy zaskoczeni

dodano: 2013-03-15 11:19 | aktualizacja: 2013-03-18 12:30
autor: Janusz Sulisz | źródło: wirtualnemedia.pl/media2.pl/inf. wł.

n nka Niespodziewanie ze strony internetowej platformy n usunięto komunikat o zmianach programowych w jej ofercie na początku kwietnia (więcej tutaj). Informacja pojawiła się w dziale Informacje prasowe w dniu 14 marca, jednak już następnego dnia nie było po niej żadnego śladu. Przypomnijmy, że chodziło o plany wyłączenia z oferty n 12 kanałów: 4 kanałów nPremium od 5 kwietnia oraz 8 innych kanałów: Wojna i Pokój HD, Sundance Channel HD, Universal Channel, Universal Sci-fi, Sportklub, Fightklub, ESPN America i Religia.tv 1 kwietnia. Informacje otrzymali również abonenci n wraz z fakturami na dekoderze nbox. Zaskoczeni są abonenci i nadawcy, bo nie wiadomo, czy te kanały będą w nc+, czy nie.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

- Uprzejmie informujemy, że od pierwszego kwietnia br. ITI Neovision Sp. z o.o. zaprzestanie udostępniania kanałów: Wojna i Pokój HD/Sundance HD (są na jednym kanale), Universal Channel, Universal Sci-fi, Sportklub, Fightklub, ESPN America, Religia.tv - tak brzmiał komunikat opublikowany na stronie n.pl.

Co interesujące, komunikat mówił tylko o planach wyłączeń w platformie n. Nic nie wspominał, czy kanały te trafią do nc+ od 21 marca br. Platforma n miałaby wyłączyć kanały, a nadawcy niektórych z nich są mocno zaskoczeni, włącznie z kierownictwem kanału Religia.tv, który należy przecież do ITI.
        
Wieczorem 14 marca n usunęła komunikat, ale zamieszanie jest gigantyczne. W sumie nie wiadomo, jaki był cel tego komunikatu, bo są różne podejrzenia, że mógł służyć negocjacjom z nadawcami lub badaniu jak zareagują abonenci (czy będą mieli powód do wypowiadania umów?). Generalnie, komunikat przyjęto jako delikatnie mówiąc niefortunny i nieskoordynowany.

Nadawcy kanałów byli zaskoczeni komunikatem n.

Co na to Religia.tv?
- Nic o tym nie wiem
- powiedział portalowi Wirtualnemedia.pl ks. Kazimierz Sowa, dyrektor Religia.tv i zapowiedział sprawdzenie tej informacji. Również Emilia Ordon, rzecznik prasowa Grupy ITI, zapowiedziała sprawdzenie tej informacji. Nadawcą kanału Religia.tv jest spółka TV Religia, należąca do Grupy ITI, która jest udziałowcem platformy nc+. Religia.tv jest też w Cyfrowym Polsacie i u wielu operatorów kablowych, a nagłe wyłączenie tego kanału dałoby powód abonentom do masowych wypowiedzeń.

Co na to Sportklub i Fightklub?
- Jest to niepotwierdzona informacja. Mamy obowiązujące kontrakty z n na oba kanały, trwają rozmowy na temat dystrybucji w nc+  - przekazał mediom Dawid Firkowski, marketing and PR coordinator w Media Production, spółce zarządzającej kanałami Sportklub i Fightklub w Polsce.

Co na to Universal Networks Int.?
- Trwają rozmowy z nc+ - powiedział Klaudiusz Gomerski, szef marketingu w polskim biurze Universal Networks International, nadawcy Universal Channel i SciFi Universal.

Może nie dziwić treść komunikatu, że 6 kwietnia platforma n ma zaprzestać udostępniania cztery kanałów nPremium HD, bo w miejsce opcji dodatkowej nPremium ITI Neovision Sp. z o.o. rozpocznie udostępnianie 6 nowych kanałów premium wzbogaconych ekskluzywnymi programami. Chodzi o nowy pakiet CANAL+ Premium: CANAL+ Family, CANAL+ Family 2, CANAL+ Film, CANAL+ Film 2, CANAL+ Sport i CANAL+ Sport 2.

Komunikat zawierał także sformułowanie, że abonenci którzy nie akceptują opisanych zmian, mogą w ciągu 14 dni od ich dokonania rozwiązać umowę. Owszem, postawiono sprawy jasno, ale chyba na swoją niekorzyść, co wydaje się dziwne. Zamiast najpierw abonentów przeciągnąć do nc+, a potem zaproponować rozwiązanie umowy, to od razu ktoś chciał oddać część abonentów konkurencji lub ich wolnej woli, czy zechcą przejść do nc+.

Owszem, część wymienionych w komunikacie kanałów tak naprawdę nadaje się do wyłączenia z takiej platformy jak nc+, bo co za sens pokazywać mało interesujące transmisje sportowe w marniutkiej jakości SD w platformie klasy premium? Na pewno zmianie powinny ulec warunki emisji. Jeśli miały by być w nc+ kanały Universal, to tylko w jakości HD. To wynika z faktu, że przewaga liczebna kanałów HD w nc+ będzie z czasem powodować stopniowe zmniejszanie się liczby widzów kanałów SD. Jakość odegra tu istotną rolę.

Na pewno szkoda kanału Religia.tv, bo to kanał rozwojowy. Podobnie z kanałem Wojna i Pokój, który gdyby został uzupełniony o filmy z Czech i Czechosłowacji, to stałby się odpowiednikiem niezależnego kanału filmowego, jakim jest Sundance Channel HD, który zapewne zastąpi Wojnę i Pokój, bo to jest proste i banalne. Tyle że Sundance HD jest u konkurencji, a WiP jest kanałem własnym i innym niż jakikolwiek filmowy w tym kraju. Skoro zostaje z CYFRY+ kanał Kuchnia+, to dlaczego likwidować Religię.tv czy Wojna i Pokój?

ESPN America HD jest w Sky Italia z tego samego satelity (12,731 GHz, pol. H), to po co nadawać go w SD z osobnej pojemności? Bardzo łatwo można przedstawić argumenty za i przeciw, ale są też sprawy techniczne i finansowe. Trzeba mieć odpowiednią pojemność na kanał HD, a także pieniądze na jego transmisję, zwłaszcza, gdy oglądalność jest mierna lub żadna. Wtedy musi być istotny powód lub jakaś inwestycja na przyszłość w taki kanał.

Nikt z nc+ nie chciał skomentować sprawy. Ciekawe, jak skomentują to abonenci platformy n.

Aktualizacja


Komunikat powrócił na stronę internetową platformy n (jest jednak w innym miejscu): http://n.pl/komunikat


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii n


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 3-4/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

369 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...