reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Zakłócenia satelitów: Rosja wyróżniona przez ITU

dodano: 2024-07-03 09:59 | aktualizacja: 2024-07-03 12:06
autor: Jerzy Kruczek | źródło: ITU

ITU satelita zakłócenia interferencje 360px Jak wynika z opublikowanego w poniedziałek 28 czerwca dokumentu, Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU) potępił serię incydentów określanych jako rosyjska ingerencja w satelity krajów europejskich i podobno wezwał Rosję do położenia kresu zakłóceń satelitów. Pisaliśmy o zakłóceniach Radia Maryja i kanałów ukraińskich.

Intelsat-IS29e-wideo-awaria-satelita-760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Kto zakłóca satelity nad Europą?

Rosja zakłóca, ale twierdzi, że nic takiego nie robi.

W zeszłym tygodniu organ ITU rozpatrzył serię skarg nadesłanych przez Ukrainę i 4 kraje Unii Europejskiej - Francję (Eutelsat), Holandię, Szwecję i Luksemburg (SES/Astra) – dotyczących tzw. zakłóceń satelitarnych w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

Rada ds. Regulacji Radiowych ONZ (RRB) zwróciła się do Rosji z prośbą o życzliwą współpracę z Europą i nieingerowanie w działanie satelitów.

RRB, część Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU), agencji telekomunikacyjnej Organizacji Narodów Zjednoczonych, odbyła w zeszłym tygodniu swoje 96. spotkanie, aby omówić szereg tematów, w tym domniemane zakłócenia satelitarne, które według kilku krajów europejskich pochodzą z Rosji. Francja, Szwecja, Holandia, Luksemburg i Ukraina stwierdziły, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy doświadczyły pewnego rodzaju zakłóceń.

Zakłócenia GPS i materiały z wojny na kanale dla dzieci

Powodowie rzekomo twierdzili, że w wyniku incydentów doszło do zakłócenia sygnałów GPS, zagrożenia dla kontroli ruchu lotniczego i zakłócenia w kanałach telewizyjnych dla dzieci, w których można było wyświetlać brutalne materiały wojenne. Nad północną Polską i nad Bałtykiem systematycznie dochodziło do zakłóceń sygnału GPS, co może stanowić zagrożenie dla ruchu lotniczego.

Władze Luksemburga złożyły skargę w sprawie szkodliwego zakłócenia pracy satelity Astra 4A - 4,9°E (dawniej Sirius 4) w paśmie BSS - dotyczyło kanałów z Ukrainy. Podobnie władze Szwecji złożyły skargę w sprawie szkodliwych zakłóceń na swoje sieci satelitarne na pozycji orbitalnej 5°E. Szwecja twierdzi, że zaczęła dostrzegać ingerencję dopiero po przystąpieniu do NATO. Skargi systematycznie zgłasza Ukraina.

Holandia zgłosiła, że szkodliwe zakłócenia dotknęły określone kanały nadając głównie ukraińskie programy telewizyjne i radiowe, ale także kanały administracji holenderskiej i miało wystąpić wielokrotnie.

Przyjęto wniosek złożony przez administrację francuską jako administracja notyfikująca dla operatora satelitarnego Eutelsat w sprawie szkodliwych zakłóceń satelitów Eutelsat 21B (21,5°E), Eutelsat Hot Bird (13°E), Eutelsat 10B (10°E).

Rada ITU rozpatrzyła dokumenty ze zgłoszeniami szkodliwych zakłóceń wpływających na sieci satelitarne zlokalizowane na pozycjach
5°E, 10°E, 13°E i 21,5°E.

Potwierdzono pochodzenie zakłóceń z terenu Rosji

Dwóch różnych operatorów satelitarnych zlokalizowało źródło sygnału ingerencji i doszli do podobnych wniosków, a mianowicie, że te szkodliwe zakłócenia pochodziły ze stacji naziemnych znajdujących się na obszarach Federacji Rosyjskiej: w okolicach Moskwy, Kaliningradu i Pawłówki.

ITU przy tej okazji odnotowuje szczególnie niepokojącą sytuację niestabilności i niepewności systemów europejskich, zwłaszcza jeśli piraci odpowiedzialni za tę ingerencję są w stanie zastąpić programy kanałów telewizyjnych wybranymi przez siebie obrazami.

Źródło: itu.int 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 630 zł Więcej...

Antena Inverto 120 jasnoszara

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze jasnoszarym....

399 zł Więcej...

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...