reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Martwe satelity niszczą warstwę ozonową

dodano: 2024-06-20 18:04 | aktualizacja: 2024-06-22 12:20
autor: Janusz Sulisz | źródło: Geophysical Research Letters/Uniwersytet Południowej Kalifornii

Starlink start 2024 logo satelita 360px Badania wykazały, że tzw. „martwe" i nieaktywne satelity wytwarzają 17 t cząstek zubożających warstwę ozonową rocznie. Z pozoru małe satelity internetowe np. Starlink pod koniec swojej żywotności wytwarzają substancje chemiczne, które niszczą warstwę ozonową. Zapowiedzi ogromnych liczb satelitów (30 tys.) na orbicie budzą wątpliwości.

satkurier.pl
Satelity starlink amartus 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Satelity Internetowe pod koniec swojej żywotności będą niszczyć warstwę ozonową. 

Inżynierowie mają dwie możliwości na koniec życia satelity: spowolnić go na tyle, aby wypchnąć go z orbity i spalić się w atmosferze, co nazywa się „niekontrolowanym ponownym wejściem”. Drugim jest kontrolowanie opadania satelity i wodowanie w odległej części Oceanu Spokojnego.

Opublikowane w zeszłym tygodniu nowe badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Południowej Kalifornii wykazało, że satelity Starlink należące do firmy SpaceX mogą zubożać warstwę ozonową Ziemi. Naukowcy oszacowali potencjalne szkody spowodowane spalaniem się satelitów w atmosferze i wydzielaniem tlenków glinu. Dzięki rosnącej sztucznej konstelacji SpaceX może wyrzucać ponad 1000 ton tlenku glinu rocznie, co stanowi wzrost o 646% w stosunku do poziomu naturalnego.

Jak wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie Geophysical Research Letters, podczas spalania satelity powstają tlenki glinu. Te cząstki „mogą pozostawać w atmosferze przez dziesięciolecia” i powodują „znaczne zubożenie warstwy ozonowej”.

Badanie wykazało, że ponowne wejście satelitów spowodowało wzrost o 29,5%, czyli o 17 t, ilości tlenku glinu w atmosferze w 2022 r. 

Trzeba przyznać, że dopiero w ostatnich latach zaczęto się zastanawiać, czy może to stanowić problem. Zaczęto sprawdzać, jakie mogą być konsekwencje tych faktów.

Żywotność satelity Internetowego wynosi około 5 do 7 lat. 

W zastępstwie nieaktywnego satelity należy wystrzelić nowe satelity, aby utrzymać usługi internetowe, kontynuując cykl planowanego starzenia się i nieplanowanego zanieczyszczenia.

8 razy więcej tlenku glinu

Naukowcy szacują, że w wyniku powstania ogromnej floty satelitów emisja tlenku glinu może wzrosnąć do ponad 260 t rocznie, czyli o 640% powyżej poziomu naturalnego.  Zespół naukowców stwierdza w nim, że między 2016 a 2022 rokiem zawartość tych tlenków wzrosła ośmiokrotnie.

SpaceX, aktualnie największy operator satelitarny oferujący Internet z satelity, a także Europejska Agencja Kosmiczna i amerykańska Agencja Rozwoju Kosmicznego planują w najbliższej przyszłości budowę ogromnych własnych konstelacji. 

6000 satelitów Starlink, a będzie ich 42 000!

Naukowcy szacują, że spośród 8100 satelitów znajdujących się na LEO - niskiej orbicie okołoziemskiej 6000 to satelity Starlink wystrzelone w ciągu ostatnich kilku lat. 

SpaceX planuje podwoić liczbę satelitów, mając aspiracje posiadania siedmiokrotnie większej liczby satelitów na orbicie. Jest mowa o 42 ​​000 satelitów na orbicie. Na razie ma pozwolenie na wystrzelenie kolejnych 12 000.

 

Źródło: qz.com  interestingengineering.com  wiley.com

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Inverto 120 jasnoszara

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze jasnoszarym....

399 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

239 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Supreme Twin UHD 4K 2xDVB-S2X

Octagon SF8008 Supreme Twin UHD 4K 2xDVB-S2X - odbiornik UHD...

569 zł Więcej...