Finał ME w piłce ręcznej: Francja - Dania

dodano: 2024-01-25 15:22 | aktualizacja: 2024-01-27 13:56
autor: Janusz Sulisz | źródło: Eurosport

ME w piłce ręcznej Eurosport EHF Euro 2024 360px Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej na ostatniej prostej. Od piątku 26 stycznia w słynnej Lanxess Arenie w Kolonii zaczyna się walka o czołowe miejsca w turnieju. Niemcy, Dania, Szwecja, Francja. Która z tych drużyn wygra Euro? Mecz o 3. miejsce i finał ME w niedzielę 28 stycznia. Mistrzostwa Europy piłkarzy ręcznych na antenach Eurosportu i w Eurosporcie Extra w Playerze. Niektóre mecze na niekodowanym kanale Metro (połowy meczów), a także na niemieckich stacjach ZDF/Das Erste oraz w CT Sport.

EHF/Eurosport
EHF Euro 2024 logo Eurosport EHF piłka ręczna 760px

Druga faza niemieckiego czempionatu, zwana zasadniczą, zakończyła się w środowy wieczór 24 stycznia.

Obyło się bez większych zaskoczeń. Już w niedzielę jako pierwsi awans do półfinałów z grupy 2 zapewnili sobie mistrzowie świata Duńczycy i mistrzowie Europy Szwedzi. Dzień później do tego grona z grupy 1 dołączyli mistrzowie olimpijscy z Tokio Francuzi, którzy jako jedyni nie schodzili jeszcze z parkietu pokonani, a stawkę uzupełnili w środę, i to bez gry, gospodarze turnieju Niemcy. Zdecydowały o tym porażki Austrii, rewelacji całego turnieju (z Islandią), oraz Węgier (z Francją).

Niemcy, Dania, Szwecja, Francja. Która z tych drużyn wygra Euro?

Czwartek 25 stycznia jest dopiero pierwszym wolnym dniem na mistrzostwach Europy. To więc idealny czas na podsumowania. I takie też Europejska Federacja Piłki Ręcznej sporządziła. Najpiękniejszą interwencją w fazie zasadniczej popisał się w meczu z Niemcami Austriak Contantin Moestl. To jak na razie najlepszy bramkarz całych mistrzostw. W siedmiu meczach 23-latek obronił aż 81 z 229 rzutów rywali. Wielka szkoda, że kibice nie zobaczą już go w turnieju. Drugą lokatę w tym zestawieniu zajmuje niemiecki bramkarz Andreas Wolff - 72 parady. Również i dla gracza Industrii Kielce jest miejsce w gronie pięciu wyróżnionych interwencji.

Najefektowniejsze trafienie fazy zasadniej, zdaniem EHF, było dziełem Odinna Thora Rikhardssona. Wielce prawdopodobne, że Islandczyka cudowny rzut za plecami po wrzutce w starciu z Francuzami okaże się również najpiękniejszy w całych mistrzostwach.

W klasyfikacji najlepszych strzelców z 54 trafieniami prowadzi Portugalczyk Martim Costa, który jednak w Niemczech nie będzie miał już okazji podreperować swój dorobek. Z zawodników, którzy mogą odebrać 21-latkowi tytuł króla strzelców imprezy najlbliżej są trzeci w tej klasyfikacji niemiecki rozgrywający Juri Knorr (43 gole) oraz piąty Francuz Dika Mem (41). Obaj rozegrają jeszcze po dwa spotkania.

Raczej pewny zwycięstwa w klasyfikacji asyst może być rodak tego drugiego Nedim Remili, który w siedmiu spotkaniach wykonał 43 kluczowe podania. Z grona drużyn, które zostały jeszcze w turnieju najwięcej - 28 - ma Szwed Felix Claar.

Zostało 5 meczów do końca ME

Piątkowa rywalizacja w słynnej Lanxess Arenie w Kolonii rozpocznie się już o godzinie 15.00 od meczu o 5. miejsce w turnieju. Spotkają się w nim drużyny, które zajęły trzecią lokatę w swoich grupach w fazie zasadniczej - Węgry i Słoweńcy.

W piątkowych półfinałach Francja zagra ze Szwecją, a Dania - z Niemcami. Przegrani z tych konfrontacji spotkają się w niedzielnym meczu o brąz, a zwycięzcy w finale.

Plan transmisji - Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej mężczyzn:

26 stycznia (piątek)

15:00 Mecz o 5. miejsce: Węgry - Słowenia, Eurosport Extra w Playerze

17:45 Półfinał 1: Francja - Szwecja, Eurosport 1, Metro (2. połowa), CT Sport (23,5°E/DVB-T2 Czechy), ZDF (19,2°E - FTA)

20:30 Półfinał 2: Niemcy - Dania, Eurosport 1, Metro (1. połowa), CT Sport (23,5°E/DVB-T2 Czechy), ZDF (19,2°E - FTA)

28 stycznia (niedziela)

15:00 Mecz o 3. miejsce:  Szwecja - Niemcy, Eurosport 1

17:45 FINAŁ: Francja  - Dania, Eurosport 1, Metro (1. połowa), CT Sport (23,5°E/DVB-T2 Czechy) , Das Erste (19,2°E - FTA)