reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Ariane 6 gotowa do startu w lipcu

dodano: 2024-07-08 12:16
autor: Janusz Sulisz | źródło: ESA/Arianespace

Ariane 6 rakieta 360px Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) i Arianespace potwierdzili, że ​​przegląd gotowości rakiety Ariane 6 przed jej startem przebiegł w pełni zadowalająco. Ostatecznie ESA dała zielone światło na start Ariane 6 w dniu 9 lipca.

Arianespace
Ariane 6 rakieta arianespace 2023 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Rakieta Ariane 6 gotowa do startu 9 lipca

Obecnie, z zastrzeżeniem, że będą normalne warunki pogodowe, okno startowe z europejskiego kosmodromu w Kourou w Gujanie Francuskiej zaplanowano na 20:00 czasu środkowoeuropejskiego. Tankowanie rakiety i jej boosterów rozpocznie się w noc poprzedzającą start.

Ten start 9 lipca odbędzie się po licznych przełożeniach.
Początkowo planowano go na 2020 r. Arianespace nie ma problemów z klientami, bo ​​portfel zamówień Ariane – pomimo niedawnego odwołania startu satelity pogodowego – jest pełny.

- Mamy duże misje instytucjonalne czekające na rozmieszczenie na orbicie. Francuskie misje suwerenne, satelity Galileo. I komercyjnych klientów Arianespace, w tym konstelację satelitów Kuipera opracowaną przez Amazon, która podpisała 18 umów startowych

– powiedział Carine Leveau - dyrektor transportu kosmicznego w National Center for Space Studies (CNES)


Rakieta Ariane 6 firmy Arianespace będzie przenosić atrapę ładunku o wadze 1600 kg i nośnik ładunku ESA, który może pomieścić eksperymenty o łącznej masie 80 kg i może wypuszczać ładunki o łącznej masie 800 kg. Nośnik ładunku będzie zawierał kilka małych satelitów, w tym CuriumOne, OOV-Cube i SpaceCase SC-X01.

Start 9 lipca to tylko lot testowy Ariane 6

Rakieta Ariane 6 jest bardzo potrzebna europejskim misjom naukowym i rządowym, z których niektóre zostały zmuszone do wyboru SpaceX z powodu późnej dostępności Ariane. Pierwszy lot komercyjny zaplanowano na nadchodzącą zimę, chociaż data nie została jeszcze określona.

Konstrukcja Ariane 6 nie pozwala na odzyskanie 1. członu rakiety, więc jeśli porównać ją do rakiety Falcon 9 firmy SpaceX, jest to technologia już historyczna, pomimo entuzjastycznego wsparcia ze strony europejskich producentów.

Arianespace pracuje nad rakietą częściowo nadającą się do ponownego użycia, która prawdopodobnie będzie gotowa dopiero w 2027 roku.

Źródło: arianespace.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Ferguson Ariva 9000 4K CI+ HDR Dolby Vision

Ariva 9000 4K CI+ to uniwersalny odbiornik typu Combo z...

449 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

669 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

449 zł Więcej...