reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Chlebowiec właściwy - jak smakuje owoc chlebowca?

dodano: 2023-11-08 13:05
autor: Justyna Sulisz | źródło: chlorofilowydziennik.pl

Chlebowiec właściwy www.chlorofilowydziennik.pl Wiele już na blogu www.chlorofilowydziennik.pl napisałam o jackfruitach, czyli owocach chlebowca różnolistnego. Opowiadałam, jak je uprawiać czy siać i tylko przy okazji wspominałam o innym przedstawicielu chlebowców - chlebowcu właściwym (Artocarpus altilis). Dziś opowiem Wam trochę o jego owocach!

www.chlorofilowydziennik.pl
Chlebowiec właściwy www.chlorofilowydziennik.pl


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Czym jest chlebowiec właściwy?

Zacznijmy od tego, co to właściwie za roślina. Chlebowiec właściwy (Artocarpus altilis), inaczej drzewo chlebowe, to gatunek należący do rodziny morwowatych (Moraceae), a więc spokrewniony z takimi roślinami, jak właśnie morwa, ale i figowiec czy wspomniany wcześniej jackfruit lub breadnut (Artocarpus camansi).

Gatunek pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej, prawdopodobnie z rejonów Filipin, Nowej Gwinei i Wysp Korzennych, skąd prawdopodobnie rozniósł się dalej na Azję i Oceanię, a później wędrował do innych rejonów świata wraz z europejskimi statkami.

Samo drzewo osiąga maksymalnie 25 m wysokości, choć zazwyczaj są nieco niższe, w okolicach 15 m. Liście duże, o długości około 30 cm, charakterystycznie pierzasto-wycięte, o ciemnozielonym kolorze.
 
Przykładowy rozmiar chlebowca

Owoc chlebowca - jak wygląda?

Owoce chlebowca właściwego zazwyczaj są okrągłe, owalne lub podłużne. Są zdecydowanie mniejsze niż owoce jackfruita, osiągają masę od 0,5 do 6 kg - dla porównania najcięższy jackfruit miał ponad 50 kg wagi!

Powierzchnia owocu jest szorstka i łuskowata, o żywozielonej barwie.

Wnętrze owocu (a właściwie owocostanu) ma beżową barwę, jest soczysto-mączaste i podzielone jest na liczne, zrośnięte ze sobą, jadalne niełupki zawierające nasiona (obecnie większość uprawianych odmian tych nasion nie zawiera lub zawiera ich niewiele).

W przekroju bardzo przypomina nieco większy owoc żółtnicy (Maclura pomifera).
 
Owoce chlebowca właściwego

Jak smakuje chlebowiec?

Owoc chlebowca, jak podpowiada nam nazwa, powinien smakować jak chleb, ale okazuje się, że jest to dość mylące skojarzenie. Smakowo, ze względu na dużą zawartość skrobi, najbliżej będzie chlebowcowi do ziemniaka, jednak o nieco słodszym posmaku.

Smak może oczywiście różnić się w zależności od odmiany, niektóre są bardziej neutralne, inne o słodszym aromacie. Chlebowce ze zdjęć miały lekko waniliowy posmak, który jednak nie przeszkadzał w przyrządzeniu ich na słono.

Po obróbce termicznej chlebowiec nabiera kremowej konsystencji, jest miękki i lekko kleisty.
 
Rycina przedstawiająca breadfruit, źródło: plantillustrations.org

Zastosowanie

Owoc chlebowca, jak sama nazwa wskazuje, jest owocem, który jest tropikalnym odpowiednikiem chleba - należy do tej samej grupy roślin co kukurydza, ryż czy ziemniaki, będące podstawowym wypełniaczem w danej kuchni. Chlebowiec jest też na tyle ciekawym przypadkiem, że będąc niedojrzałym jest warzywem, jednak po dojrzeniu może być jadany na surowo jak całkiem normalny, przeciętny owoc.

Zazwyczaj jednak owoc chlebowca poddawany jest jakiejś formie obróbki termicznej - może być smażony, pieczony czy gotowany. Przyrządzić możemy go zarówno na słodko, jak i na słono, ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Na Filipinach czy wyspach na Pacyfiku owoce przyrządzane są na słodko z kokosem w cukrze, w mleku kokosowym czy pieczone z masłem, solą i pieprzem.

Z kolei na Hawajach niedojrzałe owoce kroi się w kostkę, gotuje i podaje z masłem oraz cukrem lub solą i pieprzem, lub kroi w kostkę i gotuje z innymi warzywami, bekonem i mlekiem, a następnie podaje jako zupę. Taka zupa chlebowa jest gotowana także na Bahamach.

Owoce bywają też lokalnie kandyzowane lub fermentowane.

Ostatnio owoce chlebowców podbijają też serca zachodnich wegan, jako alternatywa dla mięsa.

Słyszeliście o chlebowcu właściwym?

A może komuś udało się spróbować tego owocu i chciałby podzielić się wrażeniami?


Dajcie znać poniżej!

Źródło: chlorofilowydziennik.pl 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Eko produkty


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R 4K

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

319 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

489 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K + Tuner DVB-T2 na USB

Homatics BOX R z adapterem DVB-T2 na USB-C to dobry...

399 zł Więcej...