Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Arianespace i ClearSpace podpisały umowę na start ClearSpace-1, pierwszej aktywnej misji usuwania śmieci, która ma na celu przechwycenie i deorbitację porzuconych śmieci kosmicznych o masie 112 kg.
Start, którego rozpoczęcie zaplanowano na drugą połowę 2026 r., zostanie wykorzystany przez europejską, lekką wyrzutnię Vega C do wyniesienia pojazdu na niską orbitę dryfu synchroniczną z Ziemią i Słońcem w celu uruchomienia i krytycznych testów. Następnie pojazd zostanie podniesiony do obiektu klienta w celu spotkania, przechwycenia i późniejszej deorbitacji poprzez ponowne wejście w atmosferę.
Obiekt śmieci kosmiczny usunięty w ramach tej misji to górna część
Vespa (dodatkowy adapter ładunku Vega) pozostawiona na orbicie „stopniowego usuwania”, zgodnie z przepisami dotyczącymi łagodzenia skutków śmieci kosmicznych, podczas drugiego lotu rakiety nośnej Vega w 2013 r. Technologia pozwoli zademonstrować możliwości jego robotycznych ramion, otwierając w ten sposób drogę do bardziej wymagających misji z wieloma przechwyceniami w jednym locie.
- Nad nami znajduje się obecnie ponad 34 000 kosmicznych śmieci o średnicy większej niż 10 centymetrów każdy, a także około 6500 działających satelitów na orbicie, a liczba ta ma wzrosnąć do ponad 27 000 do końca dekady. Liczby te pokazują potrzebę znalezienia innowacyjnych rozwiązań dla zachowania korzyści z Kosmosu dla ludzkości i życia na Ziemi. W Arianespace jesteśmy zaszczyceni, mogąc zrealizować tę misję z Vega C, wspierając w ten sposób zrównoważone wykorzystanie przestrzeni kosmicznej
- powiedział Stéphane Israël, dyrektor generalny Arianespace.
- Jesteśmy bardzo entuzjastycznie nastawieni do umowy z Arianespace. To zabezpiecza dostęp ClearSpace do przestrzeni kosmicznej dla naszej pionierskiej misji usuwania kosmicznych śmieci. Misja ClearSpace-1 pokazuje punkt zwrotny w branży kosmicznej, ponieważ pilnie potrzebujemy rozwiązania podstawowego problemu: umieszczamy obiekty w przestrzeni kosmicznej szybciej niż są one usuwane
- powiedział Luc Piguet, dyrektor generalny i współzałożyciel ClearSpace.
- Cieszymy się na tę europejską współpracę i potencjał kolejnych misji w przyszłości.
W 2019 roku ESA wybrała ClearSpace spośród kilkunastu kandydatów do poprowadzenia pierwszej misji usunięcia obiektu należącego do ESA z orbity. Wspierana przez nowy program ESA Space Safety, misja jest zamawiana jako kontrakt serwisowy z komercyjnym konsorcjum kierowanym przez start-up, aby pomóc w stworzeniu nowego rynku usług serwisowych na orbicie, a także usuwania gruzu.
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.