reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Modyń - Góra Zakochanych z wieżą widokową

dodano: 2023-01-19 20:30 | aktualizacja: 2023-05-25 20:05
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podroze.satkurier.pl

Modyń - Wierzyka Zalesie parking Góra Zakochanych serce Góra Zakochanych - jedyne takie miejsce w Polsce, dla każdego, bo przecież każdy z nas albo był kiedyś zakochany, albo kocha - czy to Boga, czy to drugą osobę, czy to samego sobie - albo dopiero poszukuje swojej miłości. Jak powiedział św. Jan Paweł II: „Człowiek szuka miłości, bo w głębi serca wie, że tylko miłość może uczynić go szczęśliwym”. Zbliżają się walentynki, wobec tego zapraszam na Modyń - Górę Zakochanych, gdzie każdy może znaleźć swoją sympatię.

Widok z Pasma Ostrej na Modyń, fot. Anita K.
Modyń - Góra Zakochanych


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Modyń - jeden z najwyższych szczytów Beskidu Wyspowego

Szczyt Modyni (1029 m n.p.m.) jest rozległy, dwuwierzchołkowy, z atrakcją w postaci drewnianej wieży widokowej, otwartej całkiem niedawno, bo 15 sierpnia 2021 r.
 
Wieża widokowa na Modyni w zimowej scenerii

- Już dziś Góra Zakochanych cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców i turystów. Mamy nadzieję, że dzięki zbudowanej w tym miejscu wieży jeszcze niejedna osoba odnajdzie tam swą drugą połówkę - informowała w lipcu 2021 r. Gmina Łącko, zapraszając na oficjalne otwarcie wieży widokowej.
 
Widok z wieży na południowy zachód: Tatry, Gorc
Widok z wieży na południe: Lubań z wieżą widokową, Tatry
Widok z wieży na północny zachód: Mogielica, Śnieżnica, Łopień

Budowę nowej wieży widokowej na Modyni rozpoczęto w listopadzie 2020 r. Wykonawcą była firma Esbud z Ochotnicy Dolnej, na zlecenie Gminy Łącko. Koszt inwestycji wyniósł 716 tys. zł przy współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej na kwotę 235 tys. zł oraz wkładowi po 60 tys. zł od Gmin Kamienica i Łukowica.
 
Wieża widokowa na Modyni

Taras widokowy wieży na Modyni znajduje się na wysokości 20,7 m. Projekt wieży jest identyczny jak tych stojących na Gorcu, Lubaniu, Magurkach i Koziarzu. Na tarasie znajdują się tablice z opisem panoram.
 
Drewniana konstrukcja wieży na Modyni

Do lat 80. XX w. stała tutaj wieża triangulacyjna. Na szczycie znajdują się także krzyż i ołtarz polowy oraz od niedawna Ławka Jana.
 
Widok z wieży na szczyt Modyni
Oznaczenie szczytu Modyni i krzyż. Dziś stoi też tutaj Ławka Jana.
Stare oznaczenie szczytu, nad ołtarzem polowym

- Wędrując po szlakach Beskidu Wyspowego od tylu lat zauważyliśmy, że czasem brakuje miejsca, żeby turysta mógł usiąść i odpocząć. Stąd pomysł na montaż ławek w miejscach, z których rozciągają się piękne widoki - mówi Czesław Szynalik. - Stwierdziliśmy, że niezłym pomysłem, będzie też zadedykowanie każdej z nich turyście o konkretnym imieniu. W ten sposób w przyszłości każdy wędrowca po Beskidzie Wyspowym będzie mógł trafić na miejsce dedykowane sobie (za „Gazetą Krakowską”).
 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 690 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle R 4K

Homatics Dongle R to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

249 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum PREMIUMBOX+ H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...