reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

DVB-T2 w 80% europejskich gospodarstw domowych

dodano: 2022-11-30 14:03 | aktualizacja: 2022-12-06 10:47
autor: Jan Borejko | źródło: Dataxis

Standard DVB T2 w Europie dataxis 360px Standard DVB-T2 jest już w 80% europejskich gospodarstw domowych korzystających z NTC (naziemna telewizja cyfrowa). Polska, Włochy i Hiszpania to 3 ostatnie kraje w Europie, które zakończyły przejście na DVB-T2 w 2022 r. (Polska nadal ma MUX-3 w DVB-T). W tej chwili oba standardy (DVB-T i DVB-T2) współistnieją w wielu krajach, jednak oczekuje się całkowitej zmiany we wszystkich krajach UE, aby zrealizować plany dotyczące zwolnienia częstotliwości dla telekomunikacji mobilnej w 5G.

DVB-T2 telewizja naziemna antena


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Ponad 90 mln gospodarstw domowych, czyli 30% europejskich gospodarstw domowych z cyfrową telewizją, nadal polega wyłącznie na kanałach niekodowanych (FTA). Ciągła ewolucja standardów transmisji naziemnej telewizji cyfrowej (z DVB-T do DVB-T2) i kompresji MPEG-2 do MPEG-4 (H.264) i następnie do HEVC (H.265) może być postrzegana jako sposób na odmłodzenie sposobu na dostęp do telewizji, który nie wydaje się tak dobrze jak kiedyś. Czy wdrożenie nowych standardów naziemnej telewizji cyfrowej może skutecznie wzmocnić te zmiany?

Chociaż penetracja NTC (naziemnej telewizji cyfrowej) w Europie w ciągu ostatnich kilku lat systematycznie spadała, to standardy technologiczne ewoluowały. 28 krajów regionu UE już udostępniło swoim mieszkańcom system DVB-T2, czyli standard drugiej generacji . DVB-T2 umożliwia bardziej efektywne wykorzystanie naziemnego widma i przede wszystkim umożliwia widzom dostęp do szerszego wachlarza usług, zarówno nie tylko w historycznej już rozdzielczości SD, czy już powszechnej rozdzielczości HD, by przejść swobodnie do UHD. Przykładem choćby TVP 4K w Polsce czy TVE 4K w Hiszpanii - oby tylko było to na stałe, a nie przy okazji MŚ, bo to widzów nie interesuje.

W tej chwili oba standardy (DVB-T i DVB-T2) współistnieją w wielu krajach, jednak oczekuje się całkowitej zmiany we wszystkich krajach UE, aby zrealizować plany regionu dotyczące zwolnienia częstotliwości dla komunikacji mobilnej 5G. Ta ewolucja oznacza jednak, że ​​gospodarstwa domowe muszą wymieniać sprzęt: telewizory czy dekodery, aby móc odbierać sygnały telewizyjne w DVB-T2.
 


Polska, Włochy i Hiszpania to trzy ostatnie kraje, które zakończyły przejście na DVB-T2 w 2022 r.
Podczas gdy ponowne pojawienie się liniowej konsumpcji za pośrednictwem kanałów FAST budzi pasję w świecie OTT, wiele europejskich gospodarstw domowych nadal polega na tradycyjnej telewizji naziemnej lub transmisji satelitarnej do oglądania telewizji linearnej (91 mln gospodarstw domowych w 2022 r.). Niestety usługi streamingowe, szczególnie te ze sportem wiele razy zraziły widzów brakiem transmisji. Jeszcze jest zbyt wcześnie na czysty streaming dla sportu - kanały linearne są bardziej pożądane.

Większość z tych gospodarstw domowych o korzysta z nadajników naziemnej telewizji cyfrowej, ponieważ obecnie stanowią one około 2/3 wszystkich gospodarstw domowych korzystających z telewizji niekodowanej (FTA).
 


W sumie, łącznie z płatnym dostępem, około 20% gospodarstw domowych z telewizją w Europie potrzebuje NTC (naziemnej telewizji cyfrowej) do podstawowego oglądania telewizji. Sieci nadajników NTC mogą również działać jako uzupełnienie innych sposobów dystrybucji i zapewniać kanały FTA wydajnie i po dużo niższych kosztach.

Jako niezawodna, ekonomiczna i szeroko dostępna darmowa telewizja, multipleksy naziemnej telewizji cyfrowej korzystające z najnowszego standardu DVB-T2 powinny pozostać ważną opcją dystrybucji przez wiele lat w krajach europejskich.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii DVB-T2


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

99 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

249 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

389 zł Więcej...