reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Kwantowy satelita Eagle 1 poleci rakietą Vega C w 2024

dodano: 2022-11-17 12:30
autor: Janusz Sulisz | źródło: SES

SES Newsroom Eagle 1 satelita kwantowy 360px Satelita EAGLE-1, który znajdzie zastosowanie w kompleksowym systemie Quantum Key Distribution Europejskiej Agencji Kosmicznej, zostanie wyniesiony na orbitę przez rakietę Vega C z europejskiego portu kosmicznego w Gujanie Francuskiej w 2024 roku. Satelita EAGLE-1 ma zapewnić ultrabezpieczną, kwantową łączność krajom Unii Europejskiej, w tym Polsce.

SES
SES Newsroom Eagle 1 satelita 760px


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
SES wybiera Arianespace do wyniesienia satelity EAGLE-1, realizując projekt kryptografii kwantowej dla Europy

Satelita EAGLE-1, mający obsługiwać kompleksowy, bezpieczny system Quantum Key Distribution (QKD) dla Europy, zostanie wyniesiony na orbitę dla SES przez Arianespace na pokładzie rakiety Vega C, która wystartuje z Gujany Francuskiej już w 4. kwartale 2024 roku.

Satelita zostanie umieszczony na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO).
Projekt EAGLE-1, którego częścią jest infrastruktura satelitarna i naziemna, jest rozwijany przez SES i konsorcjum 20 europejskich partnerów, przy wsparciu Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i Komisji Europejskiej.
 


W ramach podpisanej niedawno umowy z ESA, SES i jej partnerzy zaprojektują, opracują, uruchomią i będą eksploatować kompleksowy system satelitarny QKD, aby przetestować i potwierdzić możliwość bezpiecznej transmisji kluczy kryptograficznych w przestrzeni kosmicznej. Elementami pierwszego europejskiego suwerennego systemu kosmicznego QKD są satelita EAGLE-1 na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) oraz nowoczesne centrum operacyjne QKD w Luksemburgu. W ramach EuroQCI satelita EAGLE-1 zapewni państwom członkowskim UE wczesny dostęp do kosmicznego systemu QKD, a także możliwość walidacji i integracji.

- Budowa kompleksowego systemu EAGLE-1 do bezpiecznej transmisji danych i potwierdzenie funkcjonalności technologii Quantum Key Distribution w komunikacji na duże odległości to innowacyjny projekt, który przyniesie wiele korzyści państwom członkowskim UE

–  powiedział Ruy Pinto, dyrektor ds. technologii w SES.

- Od dziesięcioleci współpracujemy z Arianespace, która wynosi nasze satelity w kosmos i cieszymy się, że wspólnie umieścimy satelitę EAGLE-1 na orbicie – dodał.

- Jesteśmy zachwyceni i zaszczyceni kolejnym dowodem zaufania ze strony SES, wiodącego dostawcy usług dostępu do treści na światowe rynki

- powiedział Marino Fragnito, dyrektor jednostki biznesowej Vega w Arianespace.

- W ciągu ostatnich 38 lat Arianespace przeprowadziła 42 starty rakiet dla naszego wieloletniego partnera, a Vega C będzie kolejnym etapem owocnej współpracy pomiędzy nami. To dla nas wielki zaszczyt wspierać ambicje naszych klientów i mieć swój wkład w realizację misji, której celem jest wdrożenie europejskiej technologii bezpieczeństwa cybernetycznego opartego na satelitach.


Po wystrzeleniu, satelita EAGLE-1 przez 3y lata będzie realizować na orbicie misję wspieraną przez Komisję Europejską.
W tym czasie zapewni rządom państw członkowskich UE i instytucjom unijnym, a także podmiotom z kluczowych sektorów gospodarki wczesny dostęp do systemu QKD do komunikacji na duże odległości, co stworzy warunki do uruchomienia konstelacji satelitów UE umożliwiających ultrabezpieczną transmisję danych

Projekt EAGLE-1 jest współfinansowany przez ESA z wkładu Niemiec, Luksemburga, Austrii, Włoch, Holandii, Szwajcarii, Belgii i Czech w ramach programu ARTES, a także Komisji Europejskiej w ramach programu Horizon Europe.

13 lipca br. nowa, europejska lekka rakieta nośna Vega C pomyślnie przeszła swój inauguracyjny lot i wchodzi do eksploatacji, za co odpowiada właśnie Arianespace. Zawarta umowa oznacza, że rakieta Vega C jest obecnie zakontraktowana na wyniesienie 40 satelitów

Program rozwoju Vega C był prowadzony przez ESA we współpracy z 12 państwami członkowskimi Agencji.
Technologię rakiet nośnych Vega dostarcza Avio Spa (Colleferro, Włochy). W rakiecie Vega C zastosowano mocniejsze silniki rakietowe pierwszego i drugiego stopnia oraz większą owiewkę, co znacznie zwiększa masę ładunku użytecznego i podwaja dostępną przestrzeń w porównaniu do oryginalnej Vegi.

Nowy model rakiety nośnej został również lepiej dostosowany do specyficznych potrzeb małych statków kosmicznych, dzięki ulepszonej platformie SSMS i stopniowi AVUM+, który umożliwia 7 ponownych zapłonów zamiast pięciu. Rakieta Vega C może zatem dostarczać ładunki na 3 różne orbity w ramach tej samej misji, zamiast dwóch, jak w przypadku poprzedniej wersji Vegi.

 

Źródło: ses.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Operatorzy sat


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5520) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

720 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Lite 4K

Homatics BOX R Lite to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy...

359 zł Więcej...