reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Chińska herbata z kwiatów chryzantemy

dodano: 2022-11-07 11:37
autor: Justyna Sulisz | źródło: chlorofilowydziennik.pl

chryzantemy chlorofilowydziennik.pl Nie wiem jak Wam, ale mi chryzantemy kojarzą się przede wszystkim z listopadem i uroczystością Wszystkich Świętych. Nieco inaczej jest jednak w Azji, gdzie chryzantemy są ważnymi roślinami użytkowymi, a ich kwiaty sprzedawane są w marketach i aptekach. Pomyślałam więc, że zaciekawi Was połączenie tych dwóch wątków i napiszę Wam o zastosowaniu kwiatów chryzantem!

chlorofilowydziennik.pl
chryzantemy chlorofilowydziennik.pl


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Która to chryzantema?

Musicie wiedzieć, że Chińczycy bardzo lubią używać wielu roślin, które u nas uznawane są za coś niejadalnego lub za zwykłe chwasty czy rośliny ozdobne. Pisałam Wam wcześniej o jadalnej chryzantemie, która u nas jest używana głównie jako roślina ozdobna, tymczasem w Chinach jest to sezonowe warzywo idealne do hot pota czy sałatki.

Zacznijmy więc od tego, jaką właściwie chryzantemę używają Chińczycy?

Tu zaczyna się robić ciekawie - myślę, że nie można tu stwierdzić, że używają tylko jednego gatunku chryzantem. W sklepach dostępnych jest kilka różnych opcji chryzantemowych różniących się od siebie rozmiarami, kolorami czy zapachami. Moje domysły potwierdziłam - w użyciu jest kilka gatunków, jednak bezpiecznie będzie ustalić, że są to zazwyczaj trzy z nich:
 
Chryzantema drobnokwiatowa na chińskich grządkach
 

1. Chrysanthemum indicum
(野菊 yějú)


Czyli chryzantema indyjska lub drobnokwiatowa. Jest to wieloletnia roślina osiągająca od 30 do 100 cm wysokości. Ich rzadko owłosione łodygi są wyprostowane lub rozproszone i rozgałęzione.

Jasno zielone liście są jajowate i osiągają długość od trzech do dziesięciu centymetrów i szerokość od dwóch do siedmiu centymetrów. W okresie kwitnienia dolne liście rośliny więdną.

Kwiatostany w kształcie miseczek mają od 1 do 1,3 cm długości. W Chinach okres kwitnienia przypada na okres od czerwca do listopada. W tym okresie dojrzewają również owoce. Niełupki mają długość od 1,5 do 1,8 milimetra.

Pochodzi i występuje na terenach Bhutanu, Chin, Indii, Japonii, Korei, Nepalu, Rosji, Tajwanu i Uzbekistanu.
 
Liście chryzantemy drobnokwiatowej latem
 

2. Chrysanthemum x morifolium
(菊花 júhuā)


Inaczej chryzantema wielkokwiatowa, złocień ogrodowy czy chiński; używana w Chinach od co najmniej dwóch tysięcy lat, chyba o najbardziej spektakularnych kwiatach.

Chryzantema ta wspominana jest (mimo bycia mieszańcem gatunkowym) w antycznych chińskich księgach o medycynie naturalnej, m.in w Classic of the Materia Medica (Shénnóng Běncǎo Jīng - 神农本草经) napisanej w okolicach 200 p.n.e.- 200 n.e., choć oryginał powstał najprawdopodobniej o wiele wcześniej - być może nawet w epoce neolitu (~2000 p.n.e.). Już sam fakt, że kwiaty chryzantemy pojawiły się wśród takich klasyków jak imbir, żeńszeń czy jujuba o czymś świadczy.
 
Kwitnące chryzantemy chińskie w buddyjskiej świątyni

Ze względu na to, że jest to roślina występująca dość długo w uprawie, do tego będąca mieszańcem, występuje ona w niesamowitej ilości kolorów, rozmiarów i kształtów. Z tego względu to właśnie chryzantema wielkokwiatowa bardzo często jest właśnie tą, która trafia u nas na groby. To głównie patrząc na liście można poznać, który to gatunek.

Jest to wieloletnia roślina dorastająca około 30-90 centymetrów wysokości. Liście naprzemienne, pierzasto klapowane. Mają do 12 cm długości. Wydychają silny zapach, gdy się je potrze.

Roślina zaczyna kwitnąć, gdy długość dnia jest krótsza niż 14 godzin. W zależności od odmiany kwiaty mogą być pełne, półpełne lub pojedyncze. W Chinach na herbatę używa się głównie żółtych odmian jakie możecie zobaczyć na zdjęciach.
 
Różnorodność kwiatów chryzantemy
 

3. Chrysanthemum lavandulifolium
(胳菊 Gē jú lub 甘菊 gān jú)


Luźno tłumacząc z łaciny - chryzantema lawendolistna, zdaje się że nie ma oficjalnej polskiej nazwy. Chryzantema ta to wieloletnia roślina zielna, często uprawiana dla ozdoby. Dorasta do 1,5 metra wysokości. Łodyga jest wyprostowana, gałęzie słabo owłosione. Liście pierzaste, dość podobne w wyglądzie do liści chryzantemy wielkokwiatowej, są jednak drobniejsze - 5-7 cm długości i 4-6 cm szerokości.

Kwiaty Chrysanthemum lavandulifolium wyrastają w kształcie baldachogrona na końcach pędów. Mają też żółte główki o 14-15 mm średnicy. Mogą niektórym przypominać rumianek, co komplikuje nieco tłumaczenia z chińskiego.

Chryzantema lawendolistna pochodzi z regionów Azji Wschodniej, takich jak Korea, Japonia i Chiny.
 
Suszone kwiaty C. lavandulifolium w chińskim markecie


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Zdrowie


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R 4K + Tuner DVB-T2 na USB

Homatics BOX R z adapterem DVB-T2 na USB-C to dobry...

399 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

489 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

129 zł Więcej...