reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Jak odbierać kanały z pozycji orbitalnej 86,5°E?

dodano: 2022-02-26 10:39
autor: RO | źródło: satkurier.pl

Republikańskie Centrum Komunikacji Kosmicznej w Kazachstanie (RCKS) 86,5°East jest lokalizacją orbitalną Republikańskiego Centrum Komunikacji Kosmicznej (RCKS) w Kazachstanie. Stacjonujący z niej satelita KazSat-2 jest przeznaczony do świadczenia usług telekomunikacyjnych: radiofonii i telewizji, telefonii, dostępu do Internetu i transmisji danych. Zasięg pokrycia obejmuje całe terytorium Kazachstanu, kraje Azji Środkowej i środkową część Rosji. Sygnał wiązki dociera też do Polski.

rcsc.kz
Republikańskie Centrum Komunikacji Kosmicznej w Kazachstanie (RCKS)


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.Jak wyszukać pozycję 86,5°E? Zakładamy, że antena jest ustawiona na Eutelsat Hot Bird 13°E
1. Satelita KazSat-2 stacjonuje na 86,5°East długości geograficznej wschodniej. Antena musi być skierowana w kierunku południowo-wschodnim (bliżej wschodu). Lustro czaszy będzie obniżone o około 20 - 28 stopni w zależności od regionu. Konwerter w uchwycie obrócony bardziej w lewo patrząc na przód główki - linia symetrii LNB powinna przebiegać mniej więcej przez środek czwartej ćwiartki układu współrzędnych. Zalecany jest odbiornik z bardzo czułą głowicą, który lepiej sobie radzi z przekazami o niskich wartościach SR, wysokich FEC i bliskimi częstotliwościami dla SCPC.
2. Przed rozpoczęciem prac należy upewnić się czy niebo w danym kierunku jest odsłonięte od drzew, budynków i innych przeszkód w najbliższym otoczeniu. Do określenia kierunku pomocny może być kompas lub aplikacja w smartfonie. UWAGA! Satelita KazSat-2 wisi bardzo nisko nad horyzontem, na wschodzie od strony południa. Nawet częściowe przysłonięcie może doprowadzić do całkowitego braku odbioru.
3. Podstawowe parametry, jak azymut/kąt elewacji anteny i skręcenie konwertera (skew) znajdziemy w Internecie, np. na stronie satlex.net w kategorii Technika/Kalkulatory lub jp.pum.edu.pl/satel/az/index.html. Dane będą potrzebne, aby określić położenie anteny.
4. Zanim zaczniemy ustawiać pozycję 86,5°E, spróbujmy odebrać silniejszą w Polsce pozycję 85,2°E, z której stacjonuje satelita Intelsat 15. Znając parametry z powyższych stron i mając do dyspozycji niezbędne podziałki na elementach zawieszenia czaszy, najpierw kierujemy się na 85,2°E. UWAGA! Poradnik Jak odbierać kanały z pozycji 85,2°E w wydaniu 1-2/2022 magazynu SAT Kurier.
5. Odbiornik pozostawiamy na aktywnym transponderze z wiązki Russia satelity Intelsat 15.
6. Bardzo pomocne będzie umieszczenie telewizora blisko anteny, aby zapewnić sobie jednoczesny podgląd na ekran telewizyjny. Jeżeli nasze warunki nie pozwalają tego spełnić (bo antena np. znajduje się na dachu), to należy uwzględnić koniecznie punkt 13. lub 14..
7. Aktualne wykazy transponderów można znaleźć w Internecie, np. na flysat.com. Do ustawienia anteny wybieramy duży multipleks z SR między 22000÷45000 – najlepiej w standardzie DVB-S/QPSK, później DVB-S2/QPSK, ostatecznie DVB-S2/8PSK. Należy wziąć pod uwagę korekcję błędów FEC – najniższa będzie najlepsza (np. FEC 1/2, następnie 2/3, 3/4; ostatecznie 5/6, 7/8). Oczywiście nie zawsze wszystkie kryteria będą spełnione, bo to operator ustala parametry transponderów, a odbiorcom pozostaje dostosować się do postawionych wymagań.
8. Przykładem do wyszukania satelity Intelsat 15 (85,2°E) może być multipleks Telekarta o częstotliwości 12,640 GHz, pol. V (SR: 30000, FEC: 5/6; DVB-S/QPSK).
9. Kolejnym krokiem jest obniżenie kąta elewacji w taki sposób, aby nachylenie czaszy było delikatnie powyżej od obliczonej wartości przez satlex.net lub jp.pum.edu.pl. Następnie ustawiamy azymut (obracamy o 72° w kierunku wschodnim) do wartości podanej przez strony internetowe. Najlepiej jest podzielić obrót na kilka mniejszych przesunięć - na początku trzy większe cykle co 20 stopni, później 1 cykl o 10 stopni, a kolejne ruchy delikatne co 0,5 stopnia. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko, że obrócimy antenę za daleko na wschód.
10. W razie konieczności należy korygować nachylenie czaszy (góra-dół). Każdy ruch anteną kończymy odczekaniem kilkunastu sekund, aby odbiornik przetworzył informacje i dopiero weryfikujemy pasek sygnału w menu widocznym na telewizorze. UWAGA! Niektóre odbiorniki do aktualizacji paska z sygnałem mogą potrzebować odświeżenia, np. w postaci ponownego wybrania częstotliwości z listy.
11. Po uzyskaniu maksymalnego sygnału i upewnieniu się, że jesteśmy na właściwym satelicie (należy wyszukać kanały z danego transpondera), możemy przejść do ustawiania się na KazSat-2, który w tym momencie będzie oddalony o 1,3 stopnia na wschód. Do ustawienia wybieramy transmisję SCPC, np. z częstotliwości 11,642 GHz, pol. V (SR:1080, FEC: 3/4; DVB-S2/8PSK) satelity KazSat-2. Aktualność podanych parametrów należy sprawdzić zgodnie z punktem 7. Antenę obracamy o 1 stopień na wschód, a następnie weryfikujemy pasek sygnału na telewizorze. Czynność powtarzamy do momentu uzyskania sygnału. Na koniec pozostaje delikatna korekta azymutu/elewacji anteny i skręcenia LNB dla słabszych transponderów, doprowadzając możliwie do najmocniejszego sygnału.
12. Bardzo ważna jest technika dokręcania śrub blokujących antenę w poziomie – śruby należy dokręcać krzyżowo, na przemian i małymi ruchami, tak aby docisk z każdej strony rozkładał się równomiernie. Jednocześnie należy obserwować pasek sygnału na ekranie (najlepiej na najsłabszej częstotliwości) i na bieżąco korygować dokręcanie śrub.
13. Opisaną metodę wykonamy precyzyjniej i szybciej, wykorzystując miernik sygnału satelitarnego. Urządzenie możemy podpiąć bezpośrednio przy antenie, a dzięki dokładniejszej skali pomiarowej, lepiej ustawić wszystkie parametry. Jeżeli nie mamy podglądu na ekran telewizora będąc przy antenie, to wówczas należy skorzystać bezwzględnie z urządzenia pomiarowego.
14. Opcjonalnie na telefon z Androidem można pobrać aplikację DMSatFinder ze sklepu Google Play. DMSatFinder to przydatny miernik sygnału SAT, ale wymaga tunera opartego na oprogramowaniu Enigma2 (np. Dreambox), podłączonego do sieci LAN i z włączonym WebInterface.

Co zrobić, kiedy podziałki na zawieszeniu czaszy są nieczytelne, albo ich nie ma?

15.  W takiej sytuacji jest ustawianie anteny na kolejne pozycje orbitalne, znajdujące się po 13°E w kierunku wschodnim. Czyli celujemy w satelity Astra (19,2°E), najpierw wybierając w tunerze silny transponder DVB-S/QPSK. UWAGA! Jeżeli któryś satelita nie emituje pakietów DVB-S, to wówczas należy wybierać pakiety DVB-S2. Aktualność parametrów należy sprawdzać zgodnie z punktem 7.
16. Kolejnym celem będzie np. Astra 2 (28,2°E), gdzie też sugerujemy się mocnym multipleksem DVB-S/QPSK.
17. Następnie celujemy w Eutelsat 33E (33°E). Możemy posłużyć się silnym sygnałem multipleksu TV Mobilnej na częstotliwości 12,722 GHz, pol. V (SR: 16730, FEC: 3/4; DVB-S2/QPSK).
18. Teraz wybieramy Hellas Sat 3/4 (39°E) i bardzo silny tp. albański Tring Digital (10,889 GHz, pol. H (SR: 30000, FEC: 5/6; DVB-S2/8PSK) z wiązki Europe FSS. W tym przypadku może być konieczne pochylenie czaszy w dół (o ok. 1° na wschodzie, o ok. 4° na zachodzie).
19. Następnie wybieramy Intelsat 38 (45°E) i bułgarski multipleks Vivacom z częstotliwości 11,555 GHz, pol. V (SR: 30000, FEC: 3/4; DVB-S2/8PSK).
20.   Pochylamy czaszę w dół o około 2-4° i wybieramy się na Belintersat 1 (51,5°E), częstotliwość 11,350 GHz, pol. H (SR: 45000, FEC: 3/4; DVB-S2/8PSK).
21. Następnie również pochylamy czaszę w dół o 3-5° i kierujemy się na Intelsat 39 (62°E), wybierając aktywną transmisję z wiązki Europe.
22. W tym momencie ponownie pochylamy czaszę o 5-7° i przesuwamy na ABS-2A (74,9°E), wybierając duży multipleks z wiązki Russia.
23. Pochylamy czaszę w dół o kolejne 5-7° i przesuwamy się na Intelsat 15 (85,2°E), wybierając duży multipleks z wiązki Russia. Tu też dokładnie ustawiamy kąt elewacji i skew konwertera.
24. W tym momencie do docelowej pozycji 86,5°E brakuje już tylko 1,3° na wschód. Teraz realizujemy punkt 11.
20.  Antenę obracamy delikatnie w bardzo małych cyklach na wschód, jednocześnie obserwując paski sygnału w menu odbiornika.
21.  Po uzyskaniu sygnału i upewnieniu się, że jesteśmy na właściwym satelicie (należy wyszukać kanały), pozostaje dalsza korekta azymutu/elewacji anteny i skręcenia LNB dla słabszych transponderów, doprowadzając możliwie do najbardziej optymalnego odbioru.
22. Przy końcowym dokręcaniu śrub należy uwzględnić punkt 12, a także 13 lub 14 w przypadku problemów z wyszukaniem pozycji 86,5°E.

Uwagi dodatkowe:
Im większa czasza, tym więcej odbierzemy. Niestety większe anteny trudniej się ustawia i wówczas niezbędny może być dodatkowy sprzęt do sterowania anteną (obrotnica dla czasz do 130 cm lub zawieszenie polarmount z siłownikiem i pozycjonerem 12V w przypadku średnicy lustra od 150-180 cm i większej). Dla pozycji 86,5°E należy stosować drugie rozwiązanie sprzętowe.
 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena sat kempingowa 60 cm z przyssawką

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę.

199 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5679) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

549 zł Więcej...