reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

W Afganistanie koniec seriali z kobietami

dodano: 2021-11-22 20:46 | aktualizacja: 2021-11-23 11:22
autor: RO | źródło: rtbf.be/telesatellite.com

Afgańskie kobiety Talibskie Ministerstwo Modlitwy i Propagowania Cnoty i Zapobiegania Występkom, które zostało utworzone przez talibów w Afganistanie we wrześniu br. po zamknięciu ministerstwa ds. kobiet, wezwało afgańskie stacje telewizyjne do zaprzestania nadawania seriali, w których grają kobiety. Wszystko na podstawie nowych „wytycznych religijnych"!

www.letemps.ch/monde/talibans-afghans-demandent-aux-teles-ne-plus-diffuser-series-femmes
Afgańskie kobiety


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
- Telewizje powinny unikać pokazywania oper mydlanych i seriali, w których zagrały kobiety, czytamy w dokumencie ministerstwa skierowanego do mediów. Ministerstwo prosi również o zapewnienie, aby dziennikarki nosiły na ekranie „islamską zasłonę", nie precyzując, że jest to zwykła chusta na głowę, która jest już powszechnie używana w afgańskich telewizjach.
 

To nie jest kwestia zasad, ale dyrektyw religijnych

- wyjaśnił rzecznik ministerstwa, Hakif Mohajir, cytowany przez francuską agencję AFP.


Telewizje afgańskie powinny również unikać programów sprzecznych z wartościami islamskimi i afgańskimi, a także tych, które obrażają religię lub „pokazują Proroka i jego towarzyszy".

To pierwsza próba uregulowania afgańskiej telewizji przez to ministerstwo od czasu przejęcia władzy przez talibów w połowie sierpnia 2021 roku.

Przypomnijmy, że podczas pierwszego panowania talibów w latach 1996-2001, Ministerstwo Promowania Cnoty i Zapobiegania Występkom było odpowiedzialne za codzienne poszanowanie wartości islamskich. Talibowie zakazali telewizji, filmów i wszelkich form rozrywki uważanych za niemoralne. Osoby przyłapane na oglądaniu telewizji były karane, a ich sprzęt był niszczony, np. posiadanie odtwarzacza wideo było karane publiczną chłostą.

Obaleni w 2001 r. talibowie powrócili ponownie do władzy po 20 latach. Afgański rynek medialny zmienił się po 20 latach rządów wspieranych przez Zachód. W ciągu tych dwóch dekad branża eksplodowała - pojawiły się dziesiątki prywatnych stacji telewizyjnych i radiowych.

Nadawcy oferowali nowe możliwości kobietom, którym talibowie zabraniali pracować i studiować w latach 90-tych. Dziś, choć prezentują bardziej umiarkowaną twarz, to nadal nie pozwalają wielu kobietom na powrót do pracy w instytucjach publicznych.

Źródło: rtbf.be  telesatellite.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Telewizja


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

125 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...

Przepust dachowy średnicy 48mm

Przepust dachowy do kabli średnicy 48mm

89 zł Więcej...