reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Sieci kablowe nie chcą płacić za reemisję TVP 4K

dodano: 2021-06-02 11:24 | aktualizacja: 2021-06-02 12:41
autor: Anita Kaźmierska | źródło: Mediakom/satkurier.pl

TVP 4K Operatorzy kablowi zrzeszeni w ramach związku Mediakom zwrócili się do zarządu Telewizji Polskiej o zniesienie opłat licencyjnych za możliwość rozprowadzania kanału TVP 4K. Ich zdaniem stoi to w sprzeczności z wypowiedzią prezesa zarządu TVP, Jacka Kurskiego, który zaznaczył, że dzięki Telewizji Polskiej tak ważne wydarzenie sportowe, jakim są mistrzostwa UEFA Euro 2020, będzie dostępne dla wszystkich Polaków, nieodpłatnie i na równych zasadach.

TVP 4K


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

- Z uwagi na niezrozumiałe zasady dystrybucji kanału TVP 4K i tym samym pokrzywdzenie części Polaków, operatorzy kablowi zrzeszeni w Związek Pracodawców Mediów Elektronicznych i Telekomunikacji Mediakom wystosowali list do zarządu TVP S.A. o zmianę zasad dystrybucji nadań z imprezy w sposób gwarantujący wszystkim Polakom równy do nich dostęp - informuje Mediakom.

List został wystosowany 28 maja i - jak informuje Mediakom - ponieważ zarząd do 1 czerwca nie otrzymał żadnej odpowiedzi ze strony TVP, zdecydował o upublicznieniu treści listu licząc, że dotrze on tą drogą do osób odpowiedzialnych w TVP za podejmowanie decyzji w tym zakresie.
 

W związku ze skierowaną do członków ZPMEiT Mediakom ofertą dotyczącą warunków reemisji w sieciach kablowych programu TVP 4K, w którym emitowane będą transmisje meczów Euro 2020, pozwalamy sobie zauważyć, że stoi ona w sprzeczności z deklaracją złożoną przez pana Prezesa Jacka Kurskiego, iż „dzięki Telewizji Polskiej tak ważne wydarzenie sportowe, jakim są mistrzostwa UEFA Euro 2020, będzie dostępne dla wszystkich Polaków, nieodpłatnie i na równych zasadach, a dodatkowo w najlepszym standardzie nadawania programie TVP 4K. To doskonały przykład tego, w jaki sposób realizujemy misję mediów publicznych, którą jest wzmacnianie narodowej wspólnoty wbrew wykluczeniu i podziałom”.

Pragniemy zauważyć, że żądanie od dostawców usług telewizji kablowej opłat licencyjnych za możliwość rozprowadzania programu w sieciach i tym samym udostępniania ich abonentom, kłóci się z wyżej przytoczonym oświadczeniem. By pokryć koszty opłat licencyjnych, dostawcy usług zmuszeni będą pobierać opłaty od abonentów końcowych, a co za tym idzie program TVP 4K nie będzie nieodpłatnie i na równych zasadach dostępny dla wszystkich Polaków. By móc obejrzeć Euro 2020, odbiorcy, którzy korzystają z usług dostawców usług telewizji kablowej, będą musieli uiścić opłaty, będące skutkiem obciążenia operatorów opłatami licencyjnymi

- informuje Mediakom.

Warto tu jednak zaznaczyć, że wszystkie mecze Euro 2020 będzie można obejrzeć w kanałach TVP1, TVP2 i TVP Sport, a TVP 4K jest tylko dodatkową opcją oglądania mistrzostw Europy - w wyższej jakości obrazu i dźwięku.
 

Należy przy tym podnieść, że członkowie Mediakom należą do grona małych i średnich przedsiębiorców, a więc tych, którzy w dużej mierze zapewniają dostęp do telewizji mieszkańcom mniejszych miejscowości, nieprzekraczających 100 000 mieszkańców. Polityka TVP, zgodnie z którą od dostawców usług dla takiego abonenta pobierana będzie opłata licencyjna zarówno jednorazowa, jak i od każdego abonenta, prowadzi do dyskryminacji takich abonentów i nierównego ich traktowania. Ci odbiorcy, którzy korzystają z telewizji naziemnej, będą odbierać program za darmo, podczas gdy ci, którzy korzystają z telewizji kablowej, będą za program płacić.

Ponadto, wedle naszej wiedzy, nie wszyscy dostawcy usług telewizji będą obciążani takimi opłatami, nie będą one pobierane od Emitel S.A. oraz od CANAL+. Prowadzi to do dalszych przypadków nierównego i dyskryminującego traktowania odbiorców końcowych, a nadto stanowi przejaw nierównego traktowania kontrahentów, tj. dostawców usług telewizji, przez TVP.

Rodzi to także poważne obawy, czy praktyka taka nie narusza przepisów ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, a to w skutek nadużywania przez TVP pozycji monopolistycznej poprzez stosowanie w podobnych umowach z dostawcami usług telewizji niejednolitych warunków umów, stwarzających im zróżnicowane warunki konkurencji, a także w skutek stosowania praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów poprzez różnicowanie ich sytuacji w zależności od źródła pozyskiwania dostępu do programu

- informuje Mediakom.

Kanał TVP 4K będzie dostępny na satelicie dzięki porozumieniu z CANAL+ Polska, który udostępni na ten cel dzierżawioną od firmy Eutelsat pojemność satelitarną. Dostęp do TVP 4K przez satelitę będą mieli wyłącznie abonenci Platformy CANAL+. Natomiast jeśli chodzi o sieci kablowe mają to być, m.in.: Asta-Net, Inea, Toya i UPC Polska. Dodatkowo TVP 4K będzie dostępny w testowym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2/HEVC Telewizji Polskiej.
 

Gotowi jesteśmy zadeklarować w imieniu naszych członków, że o ile TVP odstąpi od żądania uiszczania opłat licencyjnych za możliwość rozprowadzania TVP 4K w ich sieciach, nie będą oni pobierać od swoich abonentów żadnych dodatkowych opłat za możliwość odbioru tego programu. Dzięki temu wszyscy Polacy będą mogli odbierać program na takich samych, równych i niedyskryminujących zasadach - zarówno odbiorcy telewizji naziemnej, jak i korzystający z usług telewizji kablowej

- podsumowuje Mediakom.


Źródło: mediakom.net.pl 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polskie kablówki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 9-10/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2022

12 zł Więcej...

SAT Kurier - 11-12/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 11-12/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

720 zł Więcej...