reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Satelita zidentyfikuje kraje i firmy, które emitują dwutlenek węgla

dodano: 2021-04-21 23:13
autor: Janusz Sulisz | źródło: Freenews/BBC/Planet

Satelita Planet do badania emisji dwutlenku wegla 360px.jpg Naukowcy z USA przedstawili interesującą koncepcję satelitów, które będą mogły identyfikować źródła szkodliwych emisji. Zmniejszą wpływ ludzi na atmosferę planety. Firma Planet z San Francisco uruchomi dwa prototypy satelitów w 2023 roku. Satelity zidentyfikują kraje i firmy, które emitują dwutlenek węgla i nie uda się niczego ukryć. Przewiduje się, że każdy satelita ma mieć masę startową 150 - 200 kg.

NASA/JPL-Caltech
Satelita Planet ziemia emisja gazow 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Firma Planet ma zamiar wynieść na orbitę grupę satelitów, które będą mierzyć emisje gazów wpływających na klimat. To satelity określą zawartość dwutlenku węgla i metanu - dwóch substancji, które mają największy wpływ na atmosferę.

Inicjatywa jest prowadzona przez amerykańską organizację non-profit o nazwie Carbon Mapper.

Planet zbuduje i wystrzeli około 20 satelitów.
Będą korzystać z technologii opracowanych przez amerykańską agencję kosmiczną w ciągu ostatniej dekady. Większość tych satelitów może wykrywać metan na bardzo dużych obszarach, ale mają słabą rozdzielczość na poziomie lokalnym, na przykład w skali przeciekającego rurociągu. A tym systemom, które potrafią uchwycić takie szczegóły, zwykle brakuje większego zasięgu i szybkiego powrotu do określonej lokalizacji.

Projekt Carbon Mapper będzie miała za zadanie naprawić tę sytuację, używając wielu czujników o wysokiej rozdzielczości (30 m), które mogą zapewniać widok dzienny lub lepszy.

Planet będzie szukać super - emiterów - tych największych trucicieli odpowiedzialnych za duże emisje gazów cieplarnianych. Obejmowałyby one m.in. infrastrukturę naftowo-gazową oraz źle zarządzane wysypiska i duże zakłady mleczarskie.

Projekt jest w dużej mierze wspierany przez fundacje charytatywne, takie jak High Tide Foundation i Bloomberg. Otrzymał również wsparcie od stanu Kalifornia. Prawo stanowe wymaga, aby obszar ten zmniejszył emisje gazów cieplarnianych o 40% do 2030 r. I ostatecznie stał się neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla.

 

Źródło: freenews.live  bbc.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Raporty i analizy


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

Miernik Signal ST-5155 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Signal ST-5155 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

699 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...