reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Energia wiatrowa i słoneczna to 2 najtańsze sposoby na redukcję dwutlenku węgla

dodano: 2022-04-08 22:47
autor: HP | źródło: Ember

wind-solar_au_360px.jpg Wszystko wskazuje, że energia słoneczna będzie jedynym ratunkiem na uratowanie świata przed wzrostem temperatury. Analiza jednego z think tanków wskazuje, że jeśli energia słoneczna utrzyma tempo wzrostu, podobnie jak energia z wiatru, to światowy sektor energetyczny spełni swoje cele w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla, aby utrzymać temperaturę na świecie pod kontrolą. Wiadomo też, które kraje najlepiej radzą sobie z przejściem na energię w wiatru i słońca.

psew.pl
wiatraki


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Według Ember, niezależnego think tanku, jeśli energia wiatrowa i słoneczna utrzymają skumulowany wzrost o 20% w ciągu najbliższych 10 lat, światowy sektor energetyczny ma szansę osiągnąć cele w zakresie dekarbonizacji, które są niezbędne do utrzymania wzrostu temperatury na świecie na poziomie lub poniżej 1,5°C.

Jeśli produkcja energii elektrycznej z energii słonecznej utrzyma tempo wzrostu z roku na rok w ciągu ostatnich 10 lat – 33% – przez kolejne 10 lat, to bez wątpienia energia słoneczna będzie zwiększać swoją wagę w ograniczaniu emisji CO2.

Raport sugeruje, że energia słoneczna musi wzrosnąć „tylko”  o 24% w ciągu następnej dekady, aby osiągnąć swoje cele.

Analiza wykazała, że ​​w ubiegłym roku produkcja energii słonecznej wzrosła o ponad 23%, a wiatr o 14%.
Te dwa źródła oficjalnie przekroczyły 10% światowej produkcji energii elektrycznej w zeszłym roku, a w połączeniu z innymi źródłami czystej energii (dwa pozostałe największe to energia jądrowa i wodna), osiągnęły 38%. Łącznie oznacza to, że wyprzedziły one największe na świecie źródło wytwarzania energii elektrycznej - węgiel (36%).

Na całym świecie 50 krajów zaspokaja obecnie 10% lub więcej swojego zapotrzebowania na energię elektryczną za pomocą wiatru i słońca. Tylko 3 kraje drastycznie przekroczyły ten cel: Dania, Luksemburg i Urugwaj, które wytwarzały odpowiednio 52%, 42% i 47% swojej energii elektrycznej przy użyciu wyłącznie energii wiatrowej i słonecznej. Obecni światowi liderzy w dziedzinie energii słonecznej to Jemen z około 15%, Chile z 13% i Australia z 12%.

Zużycie węgla wzrosło w ubiegłym roku w wyniku ciągłego wzrostu zakupów Chin.
Wynika to także z powodu ożywienia gospodarki światowej i związanego z nią zapotrzebowania na energię elektryczną. W wartościach bezwzględnych wzrost światowego zapotrzebowania na energię elektryczną w 2021 r. był największym, jaki kiedykolwiek zaobserwowano. Niestety, wzrost energii wiatrowej i słonecznej — również największy, jaki kiedykolwiek zaobserwowano - zaspokoił zaledwie 29% zwiększonego zapotrzebowania na energię elektryczną.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Raporty i analizy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

239 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 690 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K - Uszkodzone opakowanie

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

549 zł Więcej...