reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Europejskie miasta chcą zakazu sprzedaży samochodów spalinowych

dodano: 2021-04-12 22:10 | aktualizacja: 2021-04-17 23:06
autor: Jan Borejko | źródło: T&E/YouGov Plc

Stop smog zakaz spalinowych aut 360px.jpg Większość mieszkańców europejskich miast popiera zamiar wycofania się w całej Europie ze sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi od 2030 r. Wszystko po to, aby zmniejszyć emisję związaną z ociepleniem planety - poinformował o tym portal YouGov po sondażu przeprowadzonym w imieniu obrońców środowiska. Co ciekawe, w sondażu wzięli udział mieszkańcy Warszawy i Krakowa, którzy popierają zakaz sprzedaży samochodów spalinowych!

Transport and Environment/YouGov
sonadaż-ile-aut-elektrycznych-zakaza-sprzedaży-do-20203-760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Spośród 10050 respondentów badania 63% stwierdziło, że popiera pomysł, że po 2030 r. w Europie należy sprzedawać tylko samochody bezemisyjne.

Internetowe badanie opinii publicznej ankietowane w zeszłym miesiącu w 15 miastach, w tym w Londynie, Warszawie, Krakowie i Budapeszcie, średnio 29% sprzeciwiło się pomysłowi zakończenia sprzedaży samochodów benzynowych i diesla, a 8% stwierdziło, że nie wie.

We wszystkich miastach większość respondentów - od 51% w Antwerpii i Berlinie do 77% w Rzymie - poparła zakaz. Najciekawsze jest to, że w Warszawie i Krakowie - mieszkańcy tych 2 polskich miast wzięli udział w tym sondażu - i jednakowo 60% mieszkańców obu polskich miast poparła ten zakaz!

Wszystkie dane pochodzą z YouGov Plc. Całkowita wielkość próby podczas sondażu wynosiła 10 050 osób dorosłych w obszarach metropolitalnych wokół Londynu, Birmingham, Madrytu, Barcelony, Mediolanu, Rzymu, Hamburga, Berlina, Paryża, Lyonu, Brukseli, Antwerpii, Warszawy, Krakowa, Budapesztu. Badania terenowe przeprowadzono online w dniach 3-22 marca 2021 r. Liczby zostały zważone i są reprezentatywne dla wszystkich dorosłych (18+) mieszkających w badanych miastach. 3 na 4 Europejczyków mieszka w miastach.

W ankiecie zapytano również respondentów, jakie według nich czynniki należy zmienić, aby sprzedaż samochodów elektrycznych wyprzedziła benzynę i olej napędowy.

Największym problemem była cena, ponieważ 55% osób twierdziło, że sądziły, że stanie się to tylko wtedy, gdy samochody elektryczne będą tańsze w zakupie. W ankiecie wskazano również na inne aspekty: wystarczająca infrastruktura i zasięg ładowania.

T&E twierdzi, że koszty zakupu aut elektrycznych szybko spadają, infrastruktura ładowania „rośnie”, a zasięg w niektórych pojazdach przekracza już 300 km na jednym ładowaniu. Podano też informację, że szybki postęp w zakresie tych czynników już teraz przyczynia się do wzrostu sprzedaży pojazdów o zerowej emisji.

W 2020 r. W UE sprzedano ponad 1 mln samochodów elektrycznych i pojazdów hybrydowych typu plug-in (a kiedy w Polsce ten 1 mln aut elektrycznych?). To prawie trzykrotnie więcej niż w poprzednim roku - w Polsce dalej się to ślimaczy.

Grupa kampanii Transport & Environment (T&E) z siedzibą w Brukseli, która zleciła sondaż, wezwała Komisję Europejską do uwzględnienia ogólnounijnej daty końcowej sprzedaży samochodów spalinowych w propozycjach dotyczących polityki klimatycznej, które mają się ukazać w czerwcu.

Austria, Dania, Holandia i 6 innych krajów w zeszłym miesiącu wezwały Komisję Europejską do ustalenia ogólnounijnej daty wycofania sprzedaży samochodów spalinowych.

 

Źródło: transportenvironment.org  yahoo.com  euronews.com

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Raporty i analizy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

669 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

119 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...