reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

MEV-2 połączył się z satelitą Intelsat 10-02

dodano: 2021-04-13 14:11
autor: Janusz Sulisz | źródło: parabola.cz/Intelsat

Intelsat IS 10-02 MEV-2 satelita 2021 360px.jpg Satelita telekomunikacyjny Intelsat 10-02 amerykańskiego operatora satelitarnego Intelsat otrzymał znaczne wsparcie, bo do satelity podłączono urządzenie MEV-2 (Mission Extension Vehicle-2), co wydłuża żywotność satelity i jego pracę na orbicie geostacjonarnej. Udany manewr połączenia MEV-2 z Intelsatem 10-02 odbył się wieczorem 12 kwietnia 2021 r.  Manewr trwał około 3 godzin, przy czym zakres usług świadczonych klientom satelity nie zmienił się w trakcie i po podłączeniu.

Northrop Grumman
MEV-2 satelita Northrop Grumman Intelsat MEV 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Za udanym manewrem stoi firma Northrop Grumman Corporation, spółka zależna SpaceLogisting LLC. Northrop Grumman jest jedynym dostawcą świadczącym usługi przedłużające żywotność satelitów. Dla tej firmy to drugi sukces z rzędu - w lutym 2020 r. zadokowano pierwsze dokowanie kolejnego satelity Intelsat - konkretnie Intelsat 901 z urządzeniem MEV-1. W rezultacie satelita powrócił na orbitę i był w stanie rozpocząć świadczenie usług na pozycji orbitalnej 27,5°W.

W przypadku dokowania MEV-2 do satelity Intelsat 10-02 było to zupełnie inne wyzwanie - satelita jest w pełni sprawny i działający live - dlatego cały manewr był bardziej wymagający.

MEV-2 zapewni usługi satelitarne Intelsat 10-02 przez okres do 5 lat, a następnie rozłączy się z satelitą i zapewni podobne usługi innemu satelicie. Cały proces dokowania MEV-2 do satelity Intelsat 10-02 był obserwowany przez przemysł kosmiczny. Daje znaczący impuls do obniżenia kosztów eksploatacji satelitów. Cały manewr MEV-2 z satelitą Intelsat 10-02 był ważny dla widzów w Europie Środkowej i Wschodniej. Satelita zapewnia transmisję programów telewizyjnych i radiowych w rozdzielczości SD, HD i 4K na platformy takie jak Nová Digi TV SK , Magio Sat, T-Mobile SAT TV i Telly.

Satelita Intelsat 10-02 nie ma wpływu na polski rynek tv-sat.

Intelsat 10-02 został wyniesiony na orbitę w czerwcu 2004 roku przez rosyjską rakietę nośną Proton M. Satelita jest wyposażony w 70 transponderów w paśmie C i 24 w paśmie Ku. W paśmie Ku satelita oferuje 3 wiązki pokrycia Spot 1, Spot 2 i Spot 3. Wiązki Spot 1 i 3 pokrywają obszar Europy Środkowej.

Źródło: parabola.cz  intelsat.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Nagrywarka 4K UHD HyperCap II Duo

Nagrywarka (grabber) i streamer sygnału HDMI w wysokiej jakości, bezpośrednio...

1 890 zł Więcej...

Ferguson REGENT i100 FM, DAB+, BT, Wi-Fi, Radio internetowe

Stacjonarne radio DAB+ oraz UKF/FM. Posiada wbudowany głośnik oraz antenę...

289 zł Więcej...

Stojak bezinwazyjny do okna rozporowy

Bezinwazyjny, wnękowy stojak dla anteny satelitarnej lub DVB-T z drążkiem...

149 zł Więcej...