reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Jak szybko wzrośnie liczba telewizorów 8K?

dodano: 2021-04-08 17:59
autor: Janusz Sulisz | źródło: Strategy Analytics

 8K-Tokyo rai 8K super vision Tokio 2020 360px.jpg Chociaż telewizory 8K zajmują obecnie znikomą część światowego rynku, głównie ze względu na brak popularnych treści sportowych i filmowych to według analityków ich rozpowszechnienie ma wzrosnąć w najbliższych latach. Według Strategy Analytics do 2025 r. telewizory 8K trafią do 72 mln gospodarstw domowych. Byłby to gigantyczny wzrost w stosunku do zaledwie 350 tys. egzemplarzy TV 8K sprzedanych na całym świecie w 2020 r. Czy tak się zdarzy i od czego to zależy?

Strategy Analytics
Global 8K TV Households source Strategy Analytics 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Raport oszacował, że w 2021 r. zostanie sprzedanych ponad 1 mln telewizorów 8K, a w 2022 r. będzie to już prawie 4 mln TV 8K.

Ameryka Północna będzie dominować z zakupami telewizorów 8K.
Według analiz prawie 25 mln gospodarstw domowych - głównie w USA - będzie posiadało co najmniej jeden telewizor 8K do 2025 r. Oczekuje się, że rynki, które zazwyczaj najszybciej wybierają większe rozmiary ekranów - takie jak USA i Chiny - osiągną najszybsze wskaźniki zakupów TV 8K.

Nie wydaje się, aby w Europie  - tym bardziej w Polsce - była wielka sprzedaż telewizorów 8K, bo na razie kupują je bogaci gadżeciarze. Dostęp do treści 8K jest zbyt słaby - w zasadzie tylko w sieci - co nie zachęca do zakupów ekranów 8K, które są wyjątkowo drogie i jeszcze uznawane jako zbędne. Jeszcze nie wszystkie stacje TV przeszły z SD na HD, nie mówiąc o migracji z HD do UHD - brak impulsu, eventu lub wydarzenia sportowego. Pandemia powstrzymały jakiekolwiek plany w kierunku ekspansji 8K, bo głównym motorem była japońska telewizja NHK, która szykowała się na IO w Tokio. Igrzyska przesunięto o rok, ale gdyby z jakiegoś powodu się nie odbyły to byłoby to prawdziwy klops nie tylko dla sportu, ale także dla 8K i to tym bardziej, że z 4K na poziomie produkcyjnym i nadawczym w wielu krajach jest po prostu słabo.

I tak dla 4K impulsem powinno być piłkarskie Euro - dostępne powszechnie i otwarcie w 4K, a nie tylko zakodowane dla wybrańców płatnych platform. Podobnym impulsem powinny być Igrzyska Olimpijskie w Tokio w przypadku 8K.

- Sprzedaż telewizorów 8K nie osiągnęła poziomu, na który mogli liczyć sprzedawcy telewizorów w 2020 roku, po trudnym roku dla globalnego rynku ekranów telewizyjnych. Główne wydarzenia prezentujące treści 8K, takie jak igrzyska olimpijskie, zostały opóźnione w wyniku globalnej pandemii, co pozbawiło producentów telewizorów kluczowej okazji do wzmocnienia swoich przekazów marketingowych w telewizji 8K. Tymczasem ceny telewizorów 8K są nadal bardzo wysokie, co zmusza wielu konsumentów do zastanowienia się, czy teraz jest właściwy czas na modernizację, czy też wstrzymuje się do nieuchronnego spadku cen w ciągu najbliższych kilku lat.

- powiedział Edouard Bouffenie, starszy analityk Connected Home Devices w Strategy Analytics.

- Długoterminowe przyjęcie telewizji 8K będzie ostatecznie napędzane przez dostawę TV i ciągłe przechodzenie na coraz większe rozmiary ekranów - skomentował David Watkins, dyrektor, Connected Home Devices. 

- Tak jak widzieliśmy w przypadku 4K, producenci paneli telewizyjnych prawdopodobnie przestawią całe linie produkcyjne na 8K, gdy tylko będzie to opłacalne. To przejście rozpocznie się od bardzo dużych rozmiarów ekranu powyżej 70 cali, a następnie spadnie do 60 do 69 cali, a nawet do niektórych poniżej 60 cali. Pod koniec okresu prognozy każdemu, kto chce kupić telewizor z bardzo dużym ekranem, będzie coraz trudniej znaleźć telewizor inny niż 8K.


Źródło: strategyanalytics.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kanały 8K


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8008 Supreme Twin UHD 4K 2xDVB-S2X

Octagon SF8008 Supreme Twin UHD 4K 2xDVB-S2X - odbiornik UHD...

569 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

669 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle R 4K

Homatics Dongle R to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

249 zł Więcej...