reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Dziwne przypadki eksplozji satelitów na orbicie

dodano: 2021-03-29 23:53
autor: Jerzy Kruczek | źródło: china-arms/universemagazine

Satelita chiński eksplozja kosmos 360px.jpg 18. Dywizjon Kontroli Kosmicznej Sił Powietrznych USA (18SPCS) opublikował 23 marca na Twitterze wiadomość, że chiński satelita meteo rozpadł się na orbicie z nieznanych przyczyn. Potwierdzono, że ​​18 marca 2021 r nowy, chiński satelita Yunhai 1-02 po eksplozji na orbicie ponad 780 km rozpadł się na 21 kawałków kosmicznych śmieci. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że wcześniej stary, zezłomowany amerykański satelita NOAA-17 eksplodował powodując śmieci na orbicie o kilka kilometrów wyższej. Chińscy Internauci traktują to prawie jak wypowiedzenie wojny w kosmosie.

Satelita chiński eksplozja kosmos 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Satelita Yunhai 1-02 ma numer 44547 w katalogu North American Aerospace Defence Command (NORAD), a międzynarodowy numer 2019-063A.

Warto tu przypomnieć, że 25 września 2019 r.  używając rakiety nośnej Long March 2D, Chiny z powodzeniem umieściły satelitę Yunhai 1-02 na wcześniej określonej orbicie. Chiński satelita miał więc zaledwie 1,5 roku i raczej nie powinien sam ulec zniszczeniu.

Satelita Yunhai 1-02 został opracowany przez China Aerospace Science and Technology Group (CAST) i jest używany głównie do wykrywania elementów środowiska atmosferycznego i morskiego, środowiska kosmicznego, zapobiegania katastrofom i łagodzenia ich skutków oraz eksperymentów naukowych.

Chińscy Internauci ogólnie uważają, że oznacza to, że USA rozpoczęły wojnę kosmiczną przeciwko Chinom, ponieważ 10 marca ten sam 18SPCS ujawnił, że satelita NOAA-17 amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej eksplodował w kosmosie, produkując 16 sztuk kosmicznych śmieci, które mogły zagrażać innych satelitom na orbicie poniżej.

Satelita NOAA-17 krążył na orbicie na wysokości około 800 - 817 km, a więc znajdował się bardzo blisko orbity używanej przez Yunhai 1-02 tj. 780-785 km. Możliwe, że eksplodujące szczątki amerykańskiego satelity mogły z łatwością uderzyć w satelitę Yunhai 1-02. Najprawdopodobniej doszło do przypadkowego zniszczenia satelity przez śmieci kosmiczne. Takie przypadki w najbliższym czasie będą narastać, zwłaszcza po tysiącach satelitów, które na orbitę około 500 km chcą wprowadzić operatorzy Internetu satelitarnego: Starlink i OneWeb.

Niektórzy chińscy Internauci uważają, że w odwecie Chiny powinny w najbliższej przyszłości zniszczyć amerykańskiego satelitę. Oczywiście to jakaś „kosmiczna bzdura" i teorie spiskowe.

Co więcej, temat podchwyciły niektóre rosyjskie portale, które rozpowszechniają informacje jakoby jacyś bliżej nieznani eksperci nie wykluczali rozpoczęcia wojny w kosmosie. Istnienie broni antysatelitarnej nie jest specjalną tajemnicą. Odpowiednie systemy zdolne do zestrzeliwania satelitów poruszających się na niskich orbitach posiadają Chiny, Rosja. Czy to możliwe, że nad naszymi głowami rozgrywa się jakaś operacja wojskowa?"
 

Źródło: universemagazine.com  inf.news  therussiantimes.com

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ciekawostki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Linux AX 4K Multibox Combo

AX 4K Multibox Combo - najnowszy odbiornik Ultra HD od...

449 zł Więcej...

SAT Kurier - 1-2/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 1-2/2022

12 zł Więcej...

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

459 zł Więcej...